LIVE UPDATES
Insights

Politika dhe Media si diktaturë psikologjike e shoqërisë njerëzore

Turmat sundoheshin më lehtë me injektimin e frikës ndaj mëkatit dhe joshjen për një jetë të përtejme në kushtet e parajsës, përkundër jetës së ferrit që i rezervohet të varfrit mbi tokë, për arsye të shkaktuara plotësisht nga njeriu.

12 Shkurt 2024, 15:58 Nga Flora Xhemani Baba
Politika dhe Media si diktaturë psikologjike e shoqërisë
Flora Xhemani Baba

Në historinë e njerëzimit shtrirë përgjatë mijëvjeçarëve të fundit, sunduesi kryesor i psikës njerëzore ka qenë feja me të gjitha variantet e saj laramane. Turmat sundoheshin më lehtë me injektimin e frikës ndaj mëkatit dhe joshjen për një jetë të përtejme në kushtet e parajsës, përkundër jetës së ferrit që i rezervohet të varfrit mbi tokë, për arsye të shkaktuara plotësisht nga njeriu.

Sot, në mijëvjeçarin e tretë, me lulëzimin e teknologjisë, sunduesit kryesorë të psikës njerëzore janë politika dhe media. E para, përmes një sistemi ligjesh të ndërtuara me perfeksionin e një rrjete merimange, vjel mundin, punën dhe paratë e shoqërisë dhe i shpenzon kryesisht për qëllimet e veta, duke filluar nga luksi i shfrenuar në jetën e përditshme, e deri tek përsosja e sistemit të ushtrimit të pushtetit në një qark të mbyllur, me instrumente nga më të thjeshtat si taksat apo nga më të ndërlikuarat si propaganda.

Nga ana tjetër Media është një mekanizëm, e cila me përhapjen “worldwide” të teknologjisë, është bërë tashmë donimuesja kryesore e psikës njerëzore, madje më shumë se politika, sepse në shumicën dërrmuese të rasteve, edhe politika kërkon ndihmën e saj për manipulimin e turmave. Media na jep neve gjithçka për të cilën nuk kemi nevojë, duke na injektuar sistematikisht çdo ditë një dozë helmi, e cila me kalimin e kohës kthehet në një drogë të nevojshme.

Skandale të përditshme që me amplifikimin e saj kthehen në shembuj për t’u ndjekur dhe që riprodhojnë brumë mediatik, katastrofa humanitare ose luftëra që ndodhin mijëra kilometra larg, ku individi nuk ka asnjë fuqi të ndërhyjë por që provokojnë keqardhje dhe prekin ndjeshmërinë njerëzore, krime makabre që zgjojnë revoltë të brendshme por që në pamundësi për të bërë gjë, shkaktojnë tek njeriu një efekt të madh negativ, ndjenjë trishtimi e palumturie, që nuk e lejojnë të jetojë në paqe përditshmërinë e tij, edhe pse ai nuk ka asnjë faj për atë që po ndodh, ndërkohë që fajtorët ose shkaktarët e ngjarjeve janë krejtësisht jashtë fokusit të gjykimit. Luftëra ku dërgohen për të luftuar e për t’u vrarë të rinj që nuk kanë kryer asnjë krim, për llogari të atyre që mund të quhen pa frikë kriminielë gjakftohtë të njerëzimit, dhe që duhet të ndiqen “live” nga popuj në anën tjetër të globit, që të shkaktojnë sa më shumë efekt.

E megjithatë media edhe pse e di që ngjarjet që ndodhin larg nesh dhe që po të mos i merrnim vesh, nuk do të ndikonin në jetën tonë, na ushqen vazhdimisht sepse e di që natyra njerëzore është kureshtare, priret tërhiqet nga skandali, është më e ndjeshme ndaj të keqes sesa ndaj të mirës dhe i duhet një treg masiv për të shitur gjithçka që i siguron asaj vazhdimësi, ashtu siç sigurojnë taksat vazhdimësinë e pushtetit të politikës.

Po të bësh një analizë të komenteve në rrjetet sociale do të kuptosh se justifikim i medias që “ne shfaqim atë që do publiku”, bie krejtësisht poshtë sepse opinionet e publikut poshtë postimeve të kronikës së zezë, lajmeve për politikën apo pasazheve të spektakleve “reality”, janë jo thjesht kritike por po t’i mbledhësh bashkë, mund të kthehen në një protestë virtuale.
Por media e di edhe këtë. Sa më shumë të transmetojë në “kondrapedal”, aq më shumë kundërshti do të gjenerojë në publik. Dhe sa më shumë kundërshti, aq më shumë shikueshmëri. Sepse e keqja prodhon më shumë energji se e mira.

flora xhemani baba

Sondazh

Poll
Insights 5 Shkurt 2024, 12:35 Auron Tare

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit

Shqiponja e shqiptarëve dhe veprat e artit. Sa herë që luan futboll Shqipëria plasin këngët patriotike. Vërshon birra rrug&...

Insights 3 Shkurt 2024, 12:37 Refik Hasani

Dinari serb në Kosovë, do të duhej ndaluar

refik hasani Banka Qendrore e Kosovës, e ka miratuar një Rregullore, me të cilën përcakton se e vetmja valutë e vlefshme p&eu...

Insights 28 Janar 2024, 12:51 Ditmir Bushati

Me mendjen akull, me zemrën zjarr!

foto ilustruese Talat Xhaferri, dikur komandant “Forina”, sot hyn në histori si kryeministri i parë shqiptar që merr drejtimin e...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni