LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet të dalë të martën në gjyq, ish-Presidenti: Persekutim politik (REAGIMET)

• Zhvillime të reja nga hetimi i ish-presidentit Donald Trump. • Donald Trump është ish-presidenti i parë amerikan që përballet me akuza penale. • Prokurorët e Nju Jorkut kanë hetuar pagesën e parave për një yll filmi për të rritur përpara zgjedhjeve presidenciale në vitin 2016. • Ish-ylli i filmave për të rritur Stormy Daniels pretendon se ka pasur një lidhje kurorëshkelëse me ish-presidentin dhe është paguar 130,000 dollarë për të heshtur. • Pagesa ishte e ligjshme, por Trump dyshohet se e regjistroi atë si një shpenzim biznesi. Falsifikimi i të dhënave të biznesit është i paligjshëm në Nju Jork. • Trump pritet të dalë në gjykatë për tu përballur me akuzat dhe për të pranuar fajësinë në Nju Jork të martën e ardhshme. • Ai mohon keqbërjen dhe aferën, duke thënë se aktakuza është "persekutim politik". • Mediat amerikane thonë se Trump përballet me më shumë se dy duzina akuza të lidhura me mashtrimin e biznesit, megjithëse kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht. • Republikanët po e quajnë aktakuzën një "furmë", ndërsa demokratët thonë se askush nuk është mbi ligjin. Presidenti Joe Biden ka refuzuar të komentojë aktakuzën e Trump. • Nancy Pelosi, një nga kritiket më të ashpra të ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump ka bërë reagimin e parë pasi ky i fundit është vënë nën akuzë. Në një postim në Twitter, ajo ka bërë thirrje për drejtësi, ndërkohë që shton se askush nuk mund të shkelë ligjin. • Udhëheqës të lartë republikanë në Kongres i kanë dalë në mbështetje ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump, i cili është vënë zyrtarisht nën akuzë. • Republikanët akuzojnë demokratët se po e përdorin politikisht sistemin e drejtësisë. Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Kevin Mçarthy shprehet se ngritja e aktakuzës tregon se sistemi i drejtësisë po përdoret politikisht. • Ligjvënësja Elise Stefanik, një tjetër udhëheqëse në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët, e quajti aktakuzën një gjueti politike shtrigash. Trump ka gjetur një mënyrë aspak të pazakontë për t'u përballur me çështjen. • I pashqetësuar për atë se çfarë po raportohet në mediat ndërkombëtare, Trump vendos të të organizojë një festë në rezidencën e tij në Mar a Lago, në Florida. • Ai shfaqet i buzëqeshur krahë bashkëshortes së tij, teksa pret miqtë të darkojnë së bashku. Në një moment tjetër çifti shfaqet i ulur në tavolinë teksa bisedojnë me të ftuarit. Por kush është Stormy Daniels? Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, është 44 vjeç nga Baton Rouge, Luiziana. • Ajo ka qenë një personalitet i njohur për më shumë se dy dekada në biznesin e filmave për të rritur, duke u shfaqur në video të shumta. • Daniels ka thënë se ajo u njoh me Trump në korrik të vitit 2006 në një turne golfi në Liqenin Tahoe. Ajo tha se Trump e ftoi për darkë dhe ata darkuan në suitën e tij të hotelit, ku ai i tregoi asaj një kopje të një reviste golfi me foton e tij në kopertinë.

15 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Donald Trump zyrtarisht i akuzuar, Ivanka i del në mbrojtje: Unë e dua babain tim

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Ivanka Trump

SHBA- Vajza e Donald Trump, Ivanka sapo ka postuar në Instagram një përgjigje ndaj aktakuzës së babait të saj.

"Unë e dua babanë tim dhe e dua vendin tim. Sot më dhemb për të dyja" tha Ivanka Trump.

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet

Ajo vazhdon deklaratën e saj të shkurtër duke thënë: “I vlerësoj zërat në të gjithë spektrin politik që shprehin mbështetje dhe shqetësim”.

Ivanka shërbeu si ndihmëse e Shtëpisë së Bardhë gjatë presidencës së Trump. Djali i madh i ish-presidentit, Donald Trump Junior, akuzoi më herët demokratët për përdorimin e aktakuzës në një përpjekje për të "ndërhyrë" në zgjedhjet e 2024-ës.

Po çfarë po ndodh me Trump?

Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump?

Gjithçka nisi në vitin 2016. Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Analiza e REL: Kontestimi i mandatit të deputetit dhe presidentes - Çfarë po ndodh?

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Vjosa Osmani

Një ankesë e parashtruar në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës në lidhje me legjitimitetin e mandatit të një deputeti të Kuvendit të Kosovës ka ngjallur debat dhe pikëpyetje në Kosovë në lidhje me atë se a mund të rrezikohet mandati i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani.

Ndonëse Gjykata Kushtetuese ende nuk ka marrë vendim në lidhje me ankesën në fjalë, në media është përfolur se nëse konstatohet që mandati i deputetit të zgjedhur më 2021 është i jashtëligjshëm, atëherë edhe vota e tij apo pjesëmarrja në seancën për zgjedhjen e presidentes, mund të konsiderohet e pavlefshme.

Si ka rrjedhur problematika dhe çfarë saktësisht do të thotë kjo për mandatin e presidentes Osmani mund të lexoni më poshtë në pika të shkurtra: Kuvendi i Kosovës ka 20 vende të garantuara për komunitetet joshumicë. Ndër to, 10 janë të garantuara për komunitetin serb, tri për komunitetin boshnjak, dy për komunitetin turk dhe një për komunitetin goran. Ndërkaq, për përfaqësuesit e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptian janë të garantuara nga një ulëse, si dhe një ulëse shtesë për njërën nga këto komunitete, që fiton më së shumti vota.

Më 14 shkurt 2021, në Kosovë u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për Kuvend. Sipas rezultateve fillestare të këtyre zgjedhjeve, partia e quajtur Iniciativa Rome, kishte fituar dy mandate të deputetëve në Kuvend (njëra për komunitetin rom, si dhe ulësja tjetër që është e garantuar për tri komunitetet varësisht nga votat). Disa parti nga komunitetet rom, ashkali e egjiptian më 5 mars 2021 bënë ankesë në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtesa (PZAP), duke pretenduar se zgjedhjet ishin manipuluar pasi që partia Iniciativa Rome kishte marrë vota në s’përputhje me numrin e banorëve romë nëpër komuna.

Më 7 mars 2021, PZAP-ja mori një vendim për ankesën e partive duke e pranuar pjesërisht këtë ankesë.

Si rrjedhojë, partisë Iniciativa Rome iu anuluan votat në disa komuna, duke bërë që të humbasin mandatin e deputetit që ishte garantuar për tri komunitetet (rom, ashkali, egjiptian), varësisht nga votat. Megjithatë, partive ankuese iu refuzua kërkesa që votat për Iniciativën Rome të anuloheshin edhe në disa komuna të tjera, përkatësisht në komunat Graçanicë, Kamenicë dhe Mitrovicë Veriore. Sipas ankuesve, edhe në këto komuna pati mospërputhje të votave për partinë Iniciative Rome me numrin e banorëve romë në këto komuna.

Gjykata Supreme, që është shkalla më e lartë vendimmarrëse pas PZAP-së, refuzoi ankesat e partive në lidhje me vendimin e PZAP-së, duke e lënë në fuqi këtë vendim.

Kështu, në Kuvend nga viti 2021, Iniciativa Rome përfaqësohet vetëm nga deputeti Fadil Gashi. Pas vendimit të Gjykatës Supreme, disa përfaqësues të partive të komuniteteve rom e egjiptian, iu drejtuan Gjykatës Kushtetuese, më 13 prill 2021. Në këtë ankesë ata pretendojnë se ka pasur shkelje kushtetuese në rezultatet e zgjedhjeve të 14 shkurtit dhe vendimeve, përmes së cilave nuk janë anuluar edhe votat në tri komunat e lartcekura.

Ata argumentojnë se vendet e garantuara për komunitetet pakicë në Kuvend duhet të derivojnë nga votat e po atij komuniteti. Përndryshe, llogaritet se këto komunitete pakicë nuk kanë përfaqësim adekuat në Kuvend, siç e parasheh Kushtetuta e Kosovës.

Këta ankues i kanë thënë Gjykatës se në qoftë se vërtetohet se deputeti aktual i Iniciativës Rome po e mban mandatin në mënyrë jokushtetuese, ai duhet të largohet nga Kuvendi. Gjykata Kushtetuese deri më tani nuk ka marrë vendim lidhur me këtë ankesë. Anulimi i votave të mbetura për Iniciativën Rome do të thotë se kjo parti do të humbte edhe mandatin e vetëm që e ka në Kuvend. Në ankesën që është dërguar në Kushtetuese shtjellohet se: Nëse deputeti aktual, Fadil Gashi, humb mandatin e tij, vendin e tij do ta zinte deputeti Erxhan Galushi, që aktualisht mban mandatin e garantuar për tri komunitetet (rom, ashkali, egjiptian) varësisht nga votat.

Kështu, në ulësen e mbetur do të vinte një deputet tjetër nga radhët e tri komuniteteve, me më së shumti vota. Vjosa Osmani u zgjodh presidente e Kosovës më 4 prill të vitit 2021, me 71 vota për dhe me 82 deputetë të pranishëm në sallën plenare. Votimi për presidenten është i fshehtë. Megjithatë, në seancën e Kuvendit kur ishte zgjedhur përfundimisht Vjosa Osmani kishte qenë i pranishëm edhe deputeti i Iniciativës Rome, Fadil Gashi.

Disa ditë më parë, gazeta10 kishte raportuar se mandati i presidentes mund të jetë në rrezik nëse mandati i deputetit të Iniciativës Rome del të jetë jolegjitim.

Kjo çështje u tematizua në shumë media, shpesh duke u ndërlidhur edhe me vendimin e dhjetorit të vitit 2020 nga Gjykata Kushtetuese, e cila e rrëzoi Qeverinë e atëhershme të udhëhequr nga Avdullah Hoti. Vendimi i Kushtetueses atëherë ishte bazuar në ankesën që kishte bërë Lëvizja Vetëvendosje, e cila kërkoi interpretim për votën e një deputeti nga radhët e pakicave, i cili ishte i dënuar me vendim të prerë të Gjykatës.

Kjo votë e deputetit Ethem Arifi ishte ndër votat që ia mundësoi Avdullah Hotit të zgjidhet kryeministër i Kosovës.

Ehat Miftaraj, ekspert ligjor nga Instituti Kosovar për Drejtësi, në një mendim të postuar në rrjetin social Facebook, ka vlerësuar se edhe nëse Gjykata Kushtetuese vendos pozitivisht ndaj kërkesës aktuale, “nuk mund të rrezikohet mandati i presidentes së Republikës apo Qeverisë”. Ai ka thënë se tashmë “kanë kaluar afatet kohore kur ka qenë e mundur të kontestohet ligjshmëria e zgjedhjes së presidentes së Republikës”.

Ai, gjithashtu, ka thënë se në këtë rast nuk mund të bëhen krahasime me rastin e Qeverisë Hoti, pasi, sipas tij, kërkesa e atëhershme ishte bërë direkt lidhur me ligjshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë, ndërsa në këtë rast është kontestuar vetëm ligjshmëria e mandatit të deputetit.

Kushtetuta e Republikës së Kosovës ka paraparë tre skenarë kur presidenti i vendit mund të shkarkohet: Nëse ai/ajo është dënuar për kryerjen e krimit të rëndë; Nëse ajo/ai nuk është i/e aftë për të ushtruar përgjegjësitë e këtij posti për shkak të sëmundjes së rëndë; Si dhe në rastin kur Gjykata Kushtetuese ka përcaktuar se ajo/ai ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës./REL

1 MUAJ ME PARE

'Aktakuza' ndaj tij po bën xhiron e botës/ Trump i pashqetësuar, organizon festë në rezidencën e tij luksoze, DARKË e bisedime me miqtë (FOTO)

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump

SHBA- Ndërkohë që vendimi i gjykatës ndaj tij po bën xhiron e botës, ish-presidenti Donald Trump ka gjetur një mënyrë aspak të pazakontë për t'u përballur me çështjen. I pashqetësuar për atë se çfarë po raportohet në mediat ndërkombëtare, Trump vendos të të organizojë një festë në rezidencën e tij në Mar a Lago, në Florida.  Ai shfaqet i buzëqeshur krahë bashkëshortes së tij, teksa pret miqtë të darkojnë së bashku. Në një moment tjetër çifti shfaqet i ulur në tavolinë teksa bisedojnë me të ftuarit. 

Për çfarë akuzohet Trump?

Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump? Gjithçka nisi në vitin 2016. Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork.

1 MUAJ ME PARE

Hetimi ndaj ish-presidentit Trump/ Pence: Aktakuza në dëm të Amerikës, do të përçajë njerëzit

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Mike Pence

SHBA- Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, e quajti aktakuzën ndaj Donald Trump një “indinjatë”.

“Unë mendoj se padia e paprecedentë e një ish-presidenti të Shteteve të Bashkuara është një zemërim”, tha ai të enjten mbrëma. 

Pence shtoi se aktakuza duket se për miliona amerikanë nuk është gjë tjetër veçse një ndjekje penale politike. Sipas tij, akuzimi i ish-presidentit është një dëmtim për vendin, i cili do t’i përçajë njerëzit më shumë, shkruajnë mediat e huaja. 

Unë mendoj se populli amerikan do ta cilësojë këtë si një shembull më shumë të kriminalizimit të politikës në ShBA”, përfundoi ai.

Për çfarë akuzohet Donald Trump? 

Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump? Gjithçka nisi në vitin 2016. Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork.

1 MUAJ ME PARE

Hetimi ndaj ish-presidentit Trump, reagon Biden: Nuk kam asnjë koment!

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trumo dhe Joe Biden

SHBA- Presidenti Joe Bidenka refuzuar të komentojë aktakuzën e Donald Trump.

"Unë nuk kam asnjë koment për Trump," u tha ai gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë ndërsa ai dhe Jill Biden u nisën për në Misisipi për të vizituar dëmet nga një tornado vdekjeprurëse.

Presidenti refuzoi të fliste për paraardhësin e tij, pavarësisht se u pyet disa herë. Ai gjithashtu nuk pranoi pyetjet nëse ai ishte i shqetësuar për protestuesit apo dhunën pas aktakuzës.  Biden u pyet katër herë për aktakuzën historike të Trump, por në mënyrë të përsëritur refuzoi të përgjigjej. A do ta ndajë aktakuza vendin, pyeti një gazetar.

Nuk kam asnjë koment për këtë”, tha presidenti.

Një gazetar tjetër pyeti nëse ai ishte i shqetësuar për protestuesit pas aktakuzës. 

'Jo. Nuk do të flas për aktakuzën e Trump”, tha Biden.

Për çfarë akuzohet Trump?

Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump? Gjithçka nisi në vitin 2016. Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork.

1 MUAJ ME PARE

Mary Trump feston aktakuzën e xhaxhait të saj: Hapni shampanjat

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Mary Trump

SHBA- Mbesa e Mary Trump ka festuar padinë e xhaxhait të saj nga një juri e madhe në Manhattan, u ka thënë dëgjuesve të saj të podcast-it që të nxjerrin shampanjën. Ish-presidenti Donald Trump u padit të enjten mbrëma, megjithëse detajet nuk janë bërë ende publike, pas një votimi nga juria e madhe, e cila kishte dëgjuar më parë dëshminë në lidhje me akuzat për pagesën gjatë fushatës presidenciale 2016. 

Trump ka mohuar çdo përfshirje. Mbesa e ish-presidentit, e cila është e lidhur me Donald Trump nëpërmjet babait të saj të ndjerë, vëllait të tij, Fred Trump Jr. ka qenë shumë kritik ndaj xhaxhait të saj. Në vitin 2020, ajo paditi anëtarët e familjes duke përfshirë Donald Trump për trashëgiminë. Çështja më vonë u pushua.

Ish-Presidenti i SHBA-së Donald Trump është zyrtarisht nën akuzë për paratë që i ka dhënë ish-yllit të pornografisë, Stormy Daniels, në mënyrë që kjo e fundit ta mbante të fshehtë lidhjen e tyre jashtë martesore. Të martën, Trump pritet të dalë në gjyq, duke u bërë kështu i pari President i SHBA-ve që vihet nën akuzë për një vepër penale. Daniels pretendon se ajo kishte një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin dhe ishte paguar për të heshtur. Trump e ka mohuar me forcë këtë dhe e ka cilësuar aktakuzën një "persekutim politik".

1 MUAJ ME PARE

Kush është avokati që e "tradhtoi" Donald Trump në rastin e Stormy Daniels

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump

SHBA- Ai ishte njeriu që pagoi ish-yllin e pornografisë Stormy Daniels për të fshehur përplasjen e saj me ish-presidentin amerikan. Bëhet fjalë për Michael Cohen, ish-avokat konfidencial i miliarderit amerikan, Donald Trump, i cili kaloi në kampin kundërshtar.

"Askush nuk është mbi ligjin," tha ai pasi ish-klienti i tij u padit nga një gjykatë në Manhattan.

Michael Cohen, djali i një të mbijetuari të Holokaustit, ishte kandidat në vitin 2003 për këshillin e qytetit të Nju Jorkut dhe një fans i zjarrtë i Trump përpara se të punonte për të. Në vitin 2016, si avokati konfidencial i Trump ,është ai që do t'i japë Stormy Daniels  shumën prej 130 mijë dollarësh për të blerë heshtjen e saj, ndërsa tashmë ka dëshmuar se paratë i janë kthyer.

Ai u betua se do të merrte një plumb për Donald Trump

Ish-i besuari i Trump ka bërë një kthesë 180 gradë pasi dikur ishte betuar se do të hante një plumb.

Kur u paraqit para një gjykatësi federal për të kërkuar falje, Cohen ia atribuoi sjelljen e tij kryesisht ndikimit të një njeriu: Donald Trump.

"Herë pas herë," i tha Cohen gjykatësit në dënimin e tij në fund të 2018, "E ndjeva se ishte detyra ime të mbuloja veprat e tij të pista".

Që atëherë, Cohen është vendosur të ekspozojë këto akte. Në vitin 2019, ai dëshmoi për rreth shtatë orë në një seancë dëgjimore në Kongres, duke e përshkruar Trumpin si një "gënjeshtar" dhe "mashtrues" që bëri komente raciste.

Cohen gjithashtu u takua me hetuesit e Prokurorit Special Robert. Mueller dhe prokurorët federalë në Nju Jork. Ai nxiti hetimin e Prokurorit të Përgjithshëm të Nju Jorkut mbi praktikat e biznesit të Trump, duke krijuar terrenin për një padi kundër ish-presidentit duke pretenduar se ai e kishte fryrë pasurinë e tij me miliarda dollarë.

Pasi Cohen kreu 13 muaj burg, ai u vendos në arrest shtëpiak për më shumë se një vit.

Ai do të përballet me Trump në gjykatë

Ai është goditur nga aleatët e Trump dhe tani ai është gati të shfrytëzojë rastin: të përballet me ish-presidentin amerikan në gjykatë. Madje ai vendosi të shkruajë një libër në të cilin bën zbulime për Trump./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Avokati i Trump i prerë: Zero shanse që ish-presidenti të pranojë fajësinë, s’ka asnjë krim

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Joe Tacopina

SHBA- Avokati i Trump, Joe Tacopina të premten tha se nuk ka asnjë shans që ish-presidenti Donald Trump të pranojë një marrëveshje për pranimin e fajësisë.

"Presidenti Trump nuk do të marrë një marrëveshje për pranimin e fajësisë për këtë rast. Kjo nuk do të ndodhë. Nuk ka asnjë krim. Nuk e di nëse do të dalë në gjyq, sepse ne kemi sfida të konsiderueshme ligjore," tha Tacopina.

I pyetur nëse Trump planifikon të dorëzohet vullnetarisht për akuzën e tij, Tacopina tha se ata po punojnë që kjo të mos ndodhë. Ekipi ligjor i Trump nuk është informuar ende se kur do të hapet aktakuza, por parashtroi: Unë do të thoja se po flasim për fillimin e javës së ardhshme, me gjasë të martën, por përsëri, kjo mbetet ende për t'u përcaktuar.

Tacopina tha se ekipi i Trump nuk e di se me sa akuza përballet ish-presidenti dhe cilat janë akuzat. Duke reaguar ndaj një raporti se ka më shumë se 30 tarifa, Tacopina tha se kjo do të thotë se ata kanë marrë çdo transaksion, çdo çek, çdo pagesë, çdo hyrje dhe kanë bërë një tarifë të veçantë.

Kur Trump mësoi për herë të parë se juria e madhe votoi për ta paditur atë, Tacopina tha fillimisht, ai ishte i tronditur dhe më pas përfundimisht ai mori një qëndrim tipik të Donald Trump ku ai është gati të jetë luftarak për diçka që ai beson se është një padrejtësi.

1 MUAJ ME PARE

Gjyqi ndaj Trump/ Kush është Stormy Daniels dhe cili është roli i saj në këtë rast?

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump dhe Stormy Daniels

SHBA- Ish-presidenti Donald Trump u padit në Nju Jork të enjten për akuza penale që rrjedhin nga paratë që supozohet se ka paguar ndaj aktores së filmave për të rritur Stormy Daniels për të shmangur një skandal përpara zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA. Daniels ka thënë se ajo pati një aferë intime me Trump në vitin 2006, një vit pasi ai u martua me gruan e tij të tretë Melania dhe më shumë se një dekadë përpara se biznesmeni i kthyer në politikan, të bëhej president. Trump ka mohuar lidhjen dhe ka thënë se pagesa është bërë për të ndaluar akuzat e saj të rreme.

Por kush është Stormy Daniels?

Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford, është 44 vjeç nga Baton Rouge, Luiziana. Ajo ka qenë një personalitet i njohur për më shumë se dy dekada në biznesin e filmave për të rritur, duke u shfaqur në video të shumta. Daniels ka thënë se ajo u njoh me Trump në korrik të vitit 2006 në një turne golfi në Liqenin Tahoe. Ajo tha se Trump e ftoi për darkë dhe ata darkuan në suitën e tij të hotelit, ku ai i tregoi asaj një kopje të një reviste golfi me foton e tij në kopertinë.

"Dhe unë thashë, 'Dikush duhet ta marrë atë revistë dhe të të qëlloj me të'. Kështu që ai u kthye dhe i tërhoqi pak pantallonat, ju e dini që kishte të brendshme dhe gjëra të tjera dhe unë thjesht i dhashë disa ledhatime," tha Daniels për programin CBS "60 Minutes" në 2018.

Ajo tha se Trump e pyeti nëse do të dëshironte të shfaqej në shfaqjen e tij televizive "Celebrity Apprentice".

"Ai tha: "Uau, ti - ti je e veçantë. Më kujton vajzën time". E di, ai tha: "Ti je e zgjuar dhe e bukur, dhe një grua për tu admiruar, dhe mua më pëlqen. Më pëlqen", tha Daniels.

Ajo tha se u largua në një moment për të përdorur banjën dhe kur u kthye, Trump ishte i shtrirë në buzë të shtratit.

"E kuptova saktësisht se në çfarë e kisha futur veten. Dhe thashë, 'Uh, ja ku po fillojmë. Dhe thjesht u ndjeva sikur ndoshta kisha marrë një vendim të keq për të shkuar vetëm në dhomën e dikujt." tha Daniels për "60 Minutes".

Daniels tha se Trump e kërkoi disa herë gjatë vitit të ardhshëm dhe ajo e takoi përsëri. Po ashtu ajo tha se janë takuar përsëri në korrik të vitit 2007 në hotelin Beverly Hills në Los Angeles për të diskutuar për paraqitjen e saj të mundshme në "Celebrity Apprentice". Daniels tha se donte të bënte seks përsëri në hotel, por ajo nuk pranoi. Ajo tha se Trump e telefonoi një muaj më vonë për t'i thënë se nuk kishte mundur ta pranonte atë në "Celebrity Apprentice".

Më 28 tetor 2016, në ditët e fundit përpara zgjedhjeve presidenciale që fitoi Trump, Daniels nënshkroi një marrëveshje moszbulimi në të cilën ajo u zotua të mos diskutonte publikisht marrëdhënien e saj me të në këmbim të një pagese prej 130,000 dollarësh. Pakti u nënshkrua nga Keith Davidson, avokati i saj në atë kohë, dhe Michael Cohen, avokati dhe juristi personal i Trump. Dokumenti përfshinte dhe një vend për nënshkrimin e Trump, por ai nuk e nënshkroi kurrë.

Në vitin 2018, pasi Wall Street Journal raportoi për pagesën e Daniels, Cohen deklaroi publikisht se ai e kishte paguar atë duke përdorur paratë e tij dhe nuk ishte drejtuar ta bënte këtë nga Trump. Daniels më pas paditi Trumpin dhe Cohen duke kërkuar të zhvlerësonin marrëveshjen. Avokatët e Trump më pas pranuan se ai nuk e nënshkroi marrëveshjen e moszbulimit dhe nuk do të kërkonte ta zbatonte atë.

Një gjykatës federal me bazë në Los Anxhelos vendosi në vitin 2018 se vërejtjet e Trump nuk ishin shpifëse dhe mbroheshin nga garancia e Amendamentit të Parë të Kushtetutës së SHBA për fjalën e lirë. Vendimi i gjyqtarit u la në fuqi në apel dhe Gjykata e Lartë e SHBA-së në vitin 2021 refuzoi të shqyrtonte çështjen. Daniels ka thënë se një burrë i panjohur iu afrua asaj dhe vajzës së saj të mitur në vitin 2011 në një parking në Las Vegas dhe bëri kërcënime pasi ajo pranoi të fliste për marrëdhënien e saj me Trump në një intervistë për media.

1 MUAJ ME PARE

I udhëhequr nga ligji/ Kush është prokurori që mund ta sjellë Trumpin para drejtësisë?

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Alvin Bragg

SHBA- Alvin Bragg është në qendër të vëmendjes si njeriu që mund të sjellë një ish-president para drejtësisë.  Ai është një nga pesë prokurorët e zgjedhur të Nju Jorkut dhe prej një viti është në krye të prokurorisë së Manhattan-it. Ai në thelb "trashëgoi" dosjen e Trump për rastin e Stormy Daniels, një aktore filmash pornografike të cilën ish-presidenti dyshohet se i dha 130 mijë dollarë për të qëndruar në heshtje gjatë fushatës zgjedhore për të mos zbuluar lidhjen e tyre të dashurisë. 

Nga Harlemi tek Trump

Dyzet e nëntë vjeç dhe i rritur në Harlem në vitet '80, ai e njeh shumë mirë dhunën dhe kërcënimet. Si fëmijë, ai është kërcënuar 6 herë më armë. Në tre prej tyre, arma ishte e një punonjësi policie. Siç ka thënë ai vetë, kjo përvojë i dha formë bindjeve të tij për krimin. Tani, ai është i ndjekur jo vetëm nga kërcënimet e Trump, i cili ka paralajmëruar për "vdekje dhe shkatërrim" nëse fajësohet, por edhe nga të panjohur me telefonata kërcënuese, letra që përmbajnë shkrime të dyshimta dhe email me paralajmërime për bomba. 

I diplomuar në drejtësi në Harvard, 49-vjeçari ka punuar në nivele shtetërore dhe federale përpara se të bëhej avokati i parë me ngjyrë në Manhatan. Duke marrë detyrën në janar 2022, ai u zotua të reformojë drejtësinë penale në një kohë kur njujorkezët ishin veçanërisht të shqetësuar për rritjen e krimit. 

Ndoshta zyra e prokurorit më të famshme në Shtetet e Bashkuara, pjesërisht për shkak të serialit televiziv "Ligji dhe Rendi", buxheti prej 146 milionë dollarësh i Prokurorisë është përforcuar me qindra milionë dollarë nga konfiskimet e vendbanimeve të ëall Street. Trump dhe disa republikanë e quajnë hetimin e Bragg të motivuar politikisht dhe një shpërdorim të paprecedentë të pushtetit prokurorial. Megjithatë, e kaluara e 49-vjeçarit tregon se ai udhëhiqet nga ligji dhe faktet. 

Brenda disa javësh nga marrja e detyrës, ai u kritikua nga shumë demokratë për "ngrirjen" e hetimeve të paraardhësit të tij mbi financat e Trump. Por Bragg u përqendrua në rastet që ishin më të lehta për tu provuar, siç ishte ndjekja penale e suksesshme e vitit të kaluar e Organizatës Trump për evazion fiskal. 

“Deri më tani, kjo nuk ka bërë të lumtur askënd nga asnjë spektër politik. Pra, padyshim, ai nuk po luan politikë. Kjo e bën atë një prokuror të kujdesshëm”, vëren Rebecca Roif, një ish-prokurore e qarkut të Manhattan. 

Rastet e vështira 

Bragg kishte përfaqësuar familjen e Eric Garner, burrit afrikano-amerikan i cili, pasi u rrëmbye në mënyrë të paligjshme nga një oficer policie, vdiq nga mbytja. Ai ishte njeriu që në thelb nxiti lëvizjen Black Lives Matter që do të merrte dimensione kombëtare në vitet që pasuan, për shkak të viktimave të tjera të brutalitetit të policisë.  Ai gjithashtu punoi në një padi në Nju Jork kundër producentit të famshëm të filmit Harvey ëeinstein dhe Korporatës ëeinstein në 2018. 

Si prokuror, ai njoftoi aktakuzën e Steve Bannon, ish-këshilltarit të Trump dhe figurës së Alt-Djathtas Amerikane, i akuzuar për mashtrim të donatorëve në një fushatë për mbledhjen e fondeve që premtoi të ndërtonte një mur përgjatë kufirit jugor.  Në shkurt 2022, Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, nën Bragg sekuestroi dhjetëra antika të blera ilegalisht nga koleksionisti dhe themeluesi i fondit mbrojtës Michael Steinhardt, miliarder, duke i kthyer ato në Greqi. 

Lehtësim ndaj krimit

Disa ditë pasi u betua, Bragg i dërgoi një memorandum stafit të prokurorëve duke urdhëruar që disa vepra, si kundërvajtjet për marihuanë, prostitucion dhe evazion biletash, të mos ndiqen penalisht dhe që të mos kërkohet burg për disa raste penale, si për shembull grabitje të caktuara. dhe sulmet, duke shpjeguar se kërkon zgjidhje alternative për ata që nuk kanë histori kriminale. 

Ky qëndrim i tij shkaktoi reagime te republikanët e shtetit, por edhe në radhët e Policisë, me inspektorin Paul DiGiacomo që e quajti atë politikan pro krimit.  Ai vetë, atyre që e cilësuan si 'të zhytur në krim”, u përgjigj se akuzat e tyre janë të pasakta. 

“Tani, pas një viti në prokurori, ndjekjet penale për armëmbajtje janë rritur me 20%. Të shtënat dhe vrasjet janë ulur. Ndjekjet penale për krimet e urrejtjes janë rritur. Ne i përgjigjemi detyrës sonë. Ne po e bëjmë atë me kujdes, duke u fokusuar tek ata që po i bëjnë më shumë dëm Manhattan-it”, tha ai. 

1 MUAJ ME PARE

Gjyqi ndaj Trump/ Sondazhi: Për 57% të qytetarëve ish-presidenti nuk duhet të garojë në zgjedhje

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump

SHBA- Në fillim të kësaj jave, një sondazh publik doli në përfundimin se shumica e amerikanëve besojnë se akuzat penale kundër Donald Trump duhet ta skualifikojnë atë nga një kandidim presidencial i vitit 2024. Sondazhi i Universitetit Quinnipiac, i publikuar një ditë përpara aktakuzës së të enjtes, zbuloi se 57% e të anketuarve mendojnë se akuzat penale duhet të pengojnë Trump të kandidojë përsëri për postin.

Megjithatë, pati një ndarje të madhe partiake, me 88% të demokratëve që thonë se besojnë se akuzat duhet të skualifikojnë ish-presidentin, krahasuar me 23% të republikanëve. Në lidhje me hetimin e prokurorit të qarkut të Nju Jorkut, Alvin Bragg, 62% e të anketuarve thanë se besonin se akuzat ishin të motivuara politikisht, megjithëse 55% thanë gjithashtu se akuzat ishin shumë serioze.

Ish-Presidenti i SHBA-së Donald Trump është zyrtarisht nën akuzë për paratë që i ka dhënë ish-yllit të pornografisë, Stormy Daniels, në mënyrë që kjo e fundit ta mbante të fshehtë lidhjen e tyre jashtë martesore. Të martën, Trump pritet të dalë në gjyq, duke u bërë kështu i pari President i SHBA-ve që vihet nën akuzë për një vepër penale. Daniels pretendon se ajo kishte një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin dhe ishte paguar për të heshtur. Trump e ka mohuar me forcë këtë dhe e ka cilësuar aktakuzën një "persekutim politik".

1 MUAJ ME PARE

Ish-juristi i Trump: Aktakuza është vetëm fillimi për të

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Michael Cohen

SHBA- Michael Cohen, i cili kreu pagesa të fshehta për ish-presidentin Donald Trump, tha se aktakuza e ish-shefit të tij është vetëm fillimi i një procesi drejt llogaridhënies. Cohen vuajti tre vjet burg pasi pagoi dy gra që pretendonin se kishin pasur marrëdhënie seksuale me Trump, me qëllimin për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve të 2016-ës. Ai u dënua edhe për evazion fiskal.

"Akuza e sotme nuk është fundi i kapitullit. Është më tepër fillimi, tani që akuzat janë ngritur. Përgjegjësia ka rëndësi. Unë i qëndroj dëshmisë sime dhe provave që i kam ofruar prokurorit të qarkut të Nju Jorkut," tha Cohen.

Cohen u zbulua se kishte kryer pagesat prej 130,000 dollarë për yllin e filmave për të rritur, Stormy Daniels dhe 180,000 dollarë për modelen e Playboy, Karen MacDougal. Ai dëshmoi për tre orë përpara një jurie të madhe në fillim të këtij muaji.

Ne nuk e dimë ende se me çfarë akuzash përballet Trump, por pagesa e parave të heshtura nuk është e paligjshme. Megjithatë, ish-presidenti dyshohet se e regjistroi atë si një shpenzim biznesi dhe falsifikimi i të dhënave të biznesit është i paligjshëm në Nju Jork. Trump e ka mohuar fuqishëm aferën dhe e ka quajtur aktakuzën persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje.

Ish-Presidenti i SHBA-së Donald Trump është zyrtarisht nën akuzë për paratë që i ka dhënë ish-yllit të pornografisë, Stormy Daniels, në mënyrë që kjo e fundit ta mbante të fshehtë lidhjen e tyre jashtë martesore. Të martën, Trump pritet të dalë në gjyq, duke u bërë kështu i pari President i SHBA-ve që vihet nën akuzë për një vepër penale. Daniels pretendon se ajo kishte një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin dhe ishte paguar për të heshtur. Trump e ka mohuar me forcë këtë dhe e ka cilësuar aktakuzën një "persekutim politik".

1 MUAJ ME PARE

Përse po akuzohet ish-Presidenti i SHBA-ve Donald Trump?

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump dhe Stormy Daniels

SHBA- Donald Trump po shkon drejt gjyqit duke shënuar kështu një ngjarje historike pasi është Presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës që vihet nën akuzë për një vepër penale. Por, për çfarë akuzohet Trump?

BBC shkruan se gjithçka nisi në vitin 2016.

Ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat të cilave u rrëfue se kishte një lidhje jashtëmartesore me Donald Trump në vitin 2006. Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels që mos të fliste. Por kjo është e paligjshme.

Megjithatë, kur Trump i kaloi pagesën Cohen në llogarinë bankare, transferta u bë me shënimin ‘tarifë ligjore’. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat, që është një kundravajtje penale në Nju Jork.

Prokurorët gjithashtu pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj Daniels ishin të motivuara nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të. Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

1 MUAJ ME PARE

Trump nën akuzë, Republikanët: Ditë e zezë për Amerikën, sistemi i drejtësisë po përdoret politikisht

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Donald Trump

SHBA- Udhëheqës të lartë republikanë në Kongres i kanë dalë në mbështetje ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump, i cili është vënë zyrtarisht nën akuzë. Republikanët akuzojnë demokratët se po e përdorin politikisht sistemin e drejtësisë.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Kevin Mçarthy shprehet se ngritja e aktakuzës tregon se sistemi i drejtësisë po përdoret politikisht. Ligjvënësja Elise Stefanik, një tjetër udhëheqëse në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga republikanët, e quajti aktakuzën një gjueti politike shtrigash.

Senatori i Floridës, republikani Rick Scott e quajti ngritjen e aktakuzës një hakmarrje politike kundër Presidentit Trump, ndërsa Senatori Ted Cruz i Teksasit e quajti atë një përshkallëzim katastrofik të përdorimit politikisht të sistemit të drejtësisë.

Përmes një shkrimi në rrjetin Twitter, guvernatori DeSantis tha se ngritja e aktakuzës ishte joamerikane.

“Përdorimi politikisht i sistemit tonë të drejtësisë për të avancuar një axhendë politike e kthen me kokë poshtë zbatimin e ligjit. Prokurori i Qarkut të Manhatanit, i mbështetur nga Sorosi, ka deformuar vazhdimisht ligjin duke lënë të lirë krimilenët. Megjithatë, tani ai po tendos ligjin për të vënë në shënjestër një kundërshtar politik,”- shkruan DeSantis.

Ish-Presidenti i SHBA-ve Donald Trump është zyrtarisht nën akuzë për paratë që i ka dhënë his-yllit të pornografisë, Stormy Daniels, në mënyrë që kjo e fundit ta mbante të fshehtë lidhjen e tyre jashtë martesore. Të martën, Trump pritet të dalë në gjyq, duke u bërë kështu i pari President i SHBA-ve që vihet nën akuzë për një vepër penale. Daniels pretendon se ajo kishte një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin dhe ishte paguar për të heshtur. Trump e ka mohuar me forcë këtë dhe e ka cilësuar aktakuzën një "persekutim politik".

1 MUAJ ME PARE

Trump nën akuzë, Pelosi: Askush nuk është mbi ligjin

Afera me ish-yllin e pornos, Trump zyrtarisht nën akuzë, pritet
Nancy Pelosi

SHBA- Nancy Pelosi, një nga kritiket më të ashpra të ish-Presidentit të SHBA-ve Donald Trump ka bërë reagimin e parë pasi ky i fundit është vënë nën akuzë. Në një postim në Tëitter, ajo ka bërë thirrje për drejtësi, ndërkohë që shton se askush nuk mund të shkelë ligjin. Pelosi thotë se juria ka vepruar sipas fakteve dhe ligjit.

“Askush nuk është mbi ligjin dhe të gjithë kanë të drejtën e një gjyqi për të provuar pafajësinë. Shpresojmë se ish-presidenti do të respektojë në mënyrë paqësore sistemin, i cili i jep atij këtë të drejtë. Juria e madhe që votoi për aktakuzën veproi sipas fakteve dhe ligjit,”- shkruan Pelosi.

Ish-Presidenti i SHBA-ve Donald Trump është zyrtarisht nën akuzë për paratë që i ka dhënë his-yllit të pornografisë, Stormy Daniels, në mënyrë që kjo e fundit ta mbante të fshehtë lidhjen e tyre jashtë martesore. Të martën, Trump pritet të dalë në gjyq, duke u bërë kështu i pari President i SHBA-ve që vihet nën akuzë për një vepër penale. Daniels pretendon se ajo kishte një lidhje jashtëmartesore me ish-presidentin dhe ishte paguar për të heshtur. Trump e ka mohuar me forcë këtë dhe e ka cilësuar aktakuzën një "persekutim politik".

donald trump donald trump ne gjyq

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre