LIVE UPDATES
Bota

Trump për trazirat në Capitol: Ne nuk përkrahim kurrë dhunën! Akuzat e demokratëve “gjueti shtrigash”

12 Janar 2021, 15:59 Nga DOSJA
Trump për trazirat në Capitol: Ne nuk përkrahim kurrë

SHBA- Presidenti deri më tani i SHBA-ve Donald Trump është larguar nga Shtëpia e Bardhë.

Ndërsa do udhëtonte drejt kufirit mes SHBA-ve dhe Meksikës, Trump foli edhe njëherë përpara mediave, për trazirat e kohëve të fundit mjaft të diskutuara në Capitol. Ai tha se ai dhe të tjerët rreth tij nuk e duan dhunën.

Presidenti amerikan, Donald Trump, i quajti të martën përgatitjet e Kongresit për të filluar procesin e shkarkimit ndaj tij, si “absolutisht qesharake” dhe tha se ato po shkaktonin “një zemërim të jashtëzakonshëm”. Pasi doli nga Shtëpia e Bardhë për t’u nisur në Teksas, Trump e quajti përpjekjen për shkarkim të Dhomës së Përfaqësuesve një “vazhdim i gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë e politikës”.

“Ne nuk dëshirojmë asnjë lloj dhune”, tha Trump përpara gazetarëve. Donald Trump u shpreh se nuk janë aspak të vërteta sulmet ndaj tij, se mund të jetë prapa dhunës në Capitol, por gjithçka është një “gjueti politike e shtrigave”.– shkruan DailyMail.

“Unë mendoj se akuzat që janë bërë drejt meje apo drejt çdokujt për dhunën, nuk janë të vërteta dhe nuk duhet të bëheshin. Është e gjitha një gjueti shtrigash. Kjo panoramë shkakton zemërim të jashtëzakonshëm”, deklaroi Trump.

Donald Trump nuk mund të shkarkojë dot Pencen

Disa mbështetës të Trump në internet po mbajnë shpresa për “mandatin e dytë” të Trump, pavarësisht nga fakti i pashmangshshëm se Biden do të betohet si president të mërkurën.

Në internet po qarkullojnë zëra se Trump mund të “zëvendësojë” Zëvendës-presidentin Mike Pence. Kjo vjen pas një mosmarrëveshjeje midis presidentit dhe zëvendës-presidentit, lidhur me refuzimin e Pence për të provuar të bllokojë humbjen e Trump. Përkrahësit e Trump kanë thirrur me zë të lartë që Pence të largohet.

Sidoqoftë, presidenti amerikan nuk ka fuqinë për të shkarkuar nënkryetarin e tij, pasi që të dy kanë pozita, që nuk janë në kushte varësie,

Pse Trump akuzohet për dhunën në Capitol?

Demokratët po përpiqen ta detyrojnë të largohet presidentin Trump nga detyra, para se të përfundojë mandati i tij, përmes një procesi të njohur si ‘fajësimi’. Një artikull fajësues, i prezantuar të hënën, akuzon Trump për “nxitje të kryengritjes”.

Të mërkurën e javës së kaluar, Trump mbajti një tubim pranë Shtëpisë së Bardhë, ndërsa ligjvënësit u përgatitën të konfirmojnë fitoren e zgjedhjeve presidenciale të Joe Biden në Kongres.

Në tubim, presidenti mbajti një fjalim në të cilin ai vazhdimisht hodhi dyshime mbi legjitimitetin e zgjedhjeve, duke pretenduar, pa prova, se ato ishin “vjedhur”. Duke e quajtur rezultatin e zgjedhjeve një “sulm të egër ndaj demokracisë amerikane”, ai u kërkoi mbështetësve të tij të marshonin në ndërtesën e Capitolit.

“Ne do të zbresim drejt Kapitolit dhe do të gëzojmë senatorët tanë të guximshëm dhe Kongresmenët dhe gratë”, i tha Trump turmës, duke inkurajuar mbështetësit e tij “të luftonin”.

Menjëherë pas kësaj, protestuesit sulmuan Capitolin, duke përshkuar sallat me zbukurime, duke plaçkitur zyrat dhe duke pozuar foto në Shtëpinë dhe Senat. Demokratët dhe disa republikanë kanë argumentuar se fjalimi i Trump arriti në nxitje, prandaj si pasojë erdhi edhe artikulli për fajësim

(a.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota donald trump shba donald trump shba

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve