LIVE UPDATES
Politike

"Në vitin 2005 situata ishte e rëndë", Berisha flet për kërkesën e vetme që iu bë nga policia kur u zgjodh kryeministër

Berisha tregoi dhe bisedën që ka pasur me drejtuesit e Policisë në atë kohë të cilët i kanë kërkuar vetëm diçka, të mos i ndërpriste betejën me krimin. Ai premtoi se çdo lëvizje e reformë që do të ndërmerret nga PD-ja në qeveri do ketë si qëllim konsolidimin e një institucioni jetik për mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve shqiptarë.

7 Shtator 2022, 18:57 Nga e.k
"Në vitin 2005 situata ishte e rëndë", Berisha flet
Sali Berisha

TIRANË- Kreu i PD-së Sali Berisha duke folur në një takim me ekspertë dhe gazetarë për situatën e rendit dhe sigurisë në vend u shpreh se në vitin 2005 kur ai mori drejtimin e vendit situata në vend ishte e rëndë.

Berisha tregoi dhe bisedën që ka pasur me drejtuesit e Policisë në atë kohë të cilët i kanë kërkuar vetëm diçka, të mos i ndërpriste betejën me krimin. Ai premtoi se çdo lëvizje e reformë që do të ndërmerret nga PD-ja në qeveri do ketë si qëllim konsolidimin e një institucioni jetik për mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve shqiptarë.

Sali Berisha: Situatë dëshpëruese në pamje të parë, por unë personalisht jam optimist dhe pavarësisht nga shkalla e thellë e dëmtimit të policisë së shtetit, nga rekrutimi dhe angazhimi i banditëve në polici, trafikantëve, të droguarve, përsëri aty ka me qindra gra e burra me uniformë të cilët me padurim presin t’u krijohet mundësia për të zbatuar ligjin.
Në vitin 2005 situata ishte e rëndë, shumë e rëndë, por nuk do ta harroj ndonjëherë të vetmen kërkesë të oficerëve të policisë, e cila ishte ‘z.kryeministër në qoftë se ne do të merremi me ta kërkojmë nga ju që të mos na ndërprisni betejën. Ne e çojmë deri në fund, me kushtin e vetëm që në këtë përpjekje të mos na urdhëroni që të tërhiqemi’. Ajo nuk ndodhi kurrë, ata përmbushën detyrën me dinjitet. Përveç kësaj, sot në kushtet e reja, pa diskutim që një trajtim krejt tjetër është i domosdoshëm për Policinë e Shtetit për të përballuar të gjitha format e presionit. Ju garantoj që çdo lëvizje, çdo reformë e PD-së do ketë vetëm një qëllim, konsolidimin e një institucioni jetik për mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve shqiptarë për zbatimin e ligjit në Shqipëri.
Mendimet tuaja do jenë pjesë substanciale e programit të PD-së.

sali berisha

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS