LIVE UPDATES
Politike

VD-Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Ndaj shtoi se është përgatitur platforma për këtë gjë. 

5 Korrik 2022, 10:58 Nga F.M
VD-Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se shumë shpejt do të bëhet digjitalizimi për pronat. Në një takim me një grup investitorësh në Holandë, Rama tha se në Shkodër është arrihet që bë bihet dakort mes qytetarëve për pronat, por nuk ka ndodhur e njëjta gjë në të gjithë vendin. Ndaj shtoi se është përgatitur platforma për këtë gjë. 

Pjesë nga biseda:

Së bashku me mikun tim shqiptar kemi ngritur një biznes për bërjen e verës në Shkodër, tashmë prodhojmë verë nga varieteti lokal i rrushit. Mund t’ju them që jemi të vegjël, por ka qenë një aventurë. Çdo gjë bëhej në kohë. Njoh edhe dia prej probleme që kemi hasur, që është mungesa e dokumentacionit të pronësisë, çfarë prisni, cili është plani sepse mendoj që është element kyç për të huajit

Edi Rama: Ajo që ju keni nuk është diçka e vogël, kam dëgjuar se çfarë bëni dhe produkti juaj është shumë i mirë. Në shtator do të jemi me panairin e verërave në Ballkanin e Hapur. Ju, shqiptarët dhe ai shqiptar që ka qenë shumë i zgjuar që të bëjë partneritet me holandezin është i ftuar. Dua të them dy gjër,a në fushën ku ju punoni, për shkak të një tradite ndryshe, ligji për pront pas komunizmit nuk është zbatuar. Mbështetet në konceptin e shpërndarjes së tokës kundrejt të gjithë njerëzve që ishin anëtarë të partisë komuniste, të beheshin të vetëmjaftueshëm individualisht, ndarja u bazua në një formulë, por në atë pjesë ku ju punoni, njerëzit njohin kufijtë e vjetër, kështu që ata bënë diçka që nuk qe e mundur të bëhej në këtë nivel në të gjithë vendin, mbështetur në kufijtë e vjetër. Trajtimi i kësaj çështjeje është bërë si burrat dhe kanë rënë dakort kështu. Gjithsesi ka nisur procesi i digjitalizimit dhe nëse nuk ka ndodhur ende aty ku jeni, do të bëhet, shpresoj që në vitin 2024, gjithë pronat do të jenë digjitalizuar.

edi rama

Sondazh

Poll

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia