LIVE UPDATES
Politike

Kreu i PL: Ligjet anti-Meta ia fusim Ramës ku i shijon shumë, primaret e Berishës të mrekullueshme

I pyetur për bashkëpunimin me Partinë Demokratike dhe forcat e tjera opozitare për zgjedhjet e ardhshme vendore, Meta tha se ideja e primareve është e mrekullueshme. 

19 Gusht 2022, 14:21 Nga F.M
Kreu i PL: Ligjet anti-Meta ia fusim Ramës ku i shijon shumë, primaret
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta i është përgjigjur paralajmërimeve të Partisë Socialiste për të depozituar në Kuvend një nismë për bashkëpunëtorët e ish-Sigurimit të Shtetit. Në një deklaratë për mediat, Meta tha se argëtohet me çdo nismë anti-Meta që është ndërmarrë deri më tani e që nuk është e bazuar në fakte. Meta tha gjithashtu se çdo ligj që bëhet kundër tij e kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha, do t’ia fusë kryeministrit Edi Rama, aty ‘ku i shijon më shumë’. I pyetur për bashkëpunimin me Partinë Demokratike dhe forcat e tjera opozitare për zgjedhjet e ardhshme vendore, Meta tha se ideja e primareve është e mrekullueshme. 


Pjesë nga deklaratat:

Ilir Meta: Ju e dini fatin e të gjitha nismave anti-Meta. Më argëton kjo nismë e re, për arsye sepse jo vetëm që ndihmon dhe përshpejton rënien e lirë të kryeministrit aktual dhe në largim për të ecur më tej drejt fundit të tij plotësisht të merituar por shumë të vbonuar për arsye që ju i dini shumë mirë dhe kishin të bënin me faktin se deri para 1 viti ai kontrollonte opozitën në vend. Do t'i japim kënaqësinë për çdo ligj që do të bëjë kundër Metës, Berishës. Të gjithë e dinë fatin e nismave anti-Meta. Më argëton çdo nismë e re. Çdo ligj që do të bëjë kundër Metës dhe Berishës, ne do ia fusim aty ku i shijon më shumë. Ajo që ai nuk e shmang dot, është që ai do të përgjigjet sipas ligjeve që ka bërë vetë, që i ka firmosur vetë dhe sipas firmave që ka hedhur tak-fap. Ne kemi nisur një proces bazuar në fakte për inceneratorët dhe jo vetëm ku ai është i përfshirë personalisht. Do t'i shkojmë deri në fund. Ka patur burra të tjerë që bënin si Ismail Qemali njëherë e një kohë dhe e kishin mendjen për të vjedhur në dogana e tatime e dimë se ku përfunduan. Ky edhe më keq do ta ketë fundin e vet.  

Pyetja: Keni zhvilluar takime me strukturat në Tiranë, Durrës në Vlorë dhe Elbasan, ku keni bërë me dije që të punojnë për zgjedhjet vendore të vitit 2023 e ndoshta mund të ketë dhe zgjedhje të parakohshme më herët, kështu keni deklaruar nga Vlora. Sot z. Berisha tha se do të jetë pjesë e koalicionit dhe me Partinë e Lirisë por kandidatët e zgjedhjeve vendore të 2023-it do të zgjidhen nga primaret. Keni ju një koment dhe a do të ketë një formulë zgjidhjeje përsa i takon kandidatëve për vitin 2023? Do të jenë kandidatë të përbashkët apo do të jenë kandidatët tuaj?

Ilir Meta: Kjo padyshim që është një çështje që ka rëndësinë e saj, aq më tepër kur jemi në kushtet e një pushteti vendor antikushtetues, ilegjitim dhe njëpartiak, ku opozita nuk ka asnjë këshilltar në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë dhe unë i fton të gjithë opozitarët ku janë, jo vetëm të Partisë së Lirisë, të Partisë Demokratike, po të të gjitha forcave të tjera, shoqërisë civile, të forcojnë monitorimin ndaj bashkive, vendimeve të këshillave bashkiake. investigimin dhe denoncimin se dihet, edhe atje ka afera të ngjashme si kjo e inceneratorëve në qendër - atje kudo ka afera lokale se nuk ka asnjë lloj kontrolli nga ana e opozitës dhe ne padyshim që do të bashkëpunojmë me të gjitha forcat e vërteta opozitare për t’ia kthyer të gjithë pushtetin vendor qytetarëve. Përshëndes idenë e primareve që ka futur z.Berisha në Partinë Demokratike. Është një ide e mrekullueshme dhe në rastin e një koalicioni kjo mund të ishte një ide e mrekullueshme për të gjithë koalicionin jo thjesht për të zgjedhur kandidatët e njërës apo tjetrës parti, por për të zgjedhur kandidatët më të mirë të opozitës për të gjitha bashkitë tona sepse ky është shqetësimi ynë më i madh, si të përmirësojmë standartet e qeverisë vendore që kanë degraduar aq shumë sa kjo e Edi Ramës, sa ka shpallur procesin e falimentit të të gjithë këtyre bashkive.

ilir met sali berisha edi ra

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013