LIVE UPDATES
Politike

Mediat gjermane: Ballkani Perëndimor i poshtëruar nga Franca dhe Bullgaria

Në artikullin mbi raportin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor, shpjegohet se Franca dhe Bullgaria janë shkaktarët kryesorë për ndalimin e zgjerimit të BE-së. 

27 Qershor 2022, 21:52 Nga I.A
Mediat gjermane: Ballkani Perëndimor i poshtëruar nga Franca dhe
Samiti i Brukselit

GJERMANI- Media gjermane Süddeutsche Zeitung i ka kushtuar një artikull samitit të Brukselit, ku sërish nuk u hapën negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në artikullin mbi raportin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor, shpjegohet se Franca dhe Bullgaria janë shkaktarët kryesorë për ndalimin e zgjerimit të BE-së. 

Sipas medias gjermane përgjatë viteve të fundit, Ballkani Perëndimor është poshtëruar vazhdimisht nga Franca dhe Bullgaria në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian. Megjithatë media gjermane vlerëson lëvizjen e parlamentit bullgar në miratimin e rezolutës që lehtëson procesin e hapjes së negociatave.

Artikulli i Plotë:

Parlamenti në Sofje ka votuar për heqjen e vetos kundër negociatave të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut fqinje – megjithëse nën kushte të vështira. Një sukses strategjik nga këndvështrimi i ish-kryeministrit Bojko Borissoë.

Midis Sofjes dhe Brukselit ka shenja në rritje se Bojko Borisov duhet ende të llogaritet. Ish-kryeministri bullgar mohoi të hënën zërat se ai synon të japë dorëheqjen nga presidenca e partisë së tij Gerb ("Qytetarët për zhvillimin evropian të Bullgarisë"). Kjo "nuk është në agjendën" e partisë së tij, thotë Borisov. Ai gjeti gjithashtu rastin për të thënë se Gerb ishte "aktualisht partia më e fortë" në vend.

Borisov është në gjendje të shfaqet kaq i sigurt në vetvete për një sërë arsyesh. Qeveria e pasardhësit të tij Kiril Petkov u shkarkua me një votë mosbesimi të mërkurën e kaluar pas vetëm gjashtë muajsh në detyrë. Pak më parë, Borisov kishte siguruar mbështetje të gjerë midis partnerëve të tij në familjen e partisë konservatore evropiane EPP - duke njoftuar çuditërisht se partia e tij ishte gati të votonte për heqjen e vetos bullgare kundër fillimit të negociatave të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut. Shefi i EPP-së, Manfred ëeber e dëshmoi atë "udhëheqje mbresëlënëse". Në fakt, Borisov u shfaq papritur si një figurë e shpresës evropiane, si zgjidhës i një problemi urgjent të BE-së.

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së duan të luftojnë së bashku kundër një krize energjetike apo ekonomike. Në të njëjtën kohë, ata diskutojnë se si të sillen me vendet e tjera evropiane.  Përpara se Komisioni i BE të miratonte Ukrainën dhe Moldavinë si kandidate për anëtarësim të enjten e kaluar, një takim ishte në rendin e ditës me krerët e shteteve dhe qeverive të gjashtë vendeve në Ballkanin Perëndimor, të cilët kanë pritur më kot përparimin në procesin e anëtarësimit për vite me rradhë. Presioni moral mbi supet e lidershipit të BE-së ishte i madh: kushdo që e vendos tani Ukrainën në korsinë e shpejtë drejt Brukselit për arsye aktuale, nuk mund t'i lërë pretendentët e kahershëm në Ballkan të qëndrojnë në krahun e fortë.

Parisi dhe Sofja janë dy nga arsyet e shumta pse nuk është bërë përparim midis Brukselit dhe Ballkanit Perëndimor prej vitesh. Së pari, tre vjet më parë qeveria franceze vuri veton ndaj bisedimeve të anëtarësimit me kandidatët më reformues, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë - dhe me të i gjithë rajoni një gjendje poshtërimi që digjet edhe sot e kësaj dite. Nga ana tjetër, qeveria e Bullgarisë po bllokon fillimin e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut, në lidhje me kërkesën, për shembull, që vendi fqinj të pranojë fillimisht zyrtarisht se gjuha e tij është thjesht një dialekt i bullgarishtes. Meqë ra fjala, kreu i qeverisë gjatë mandatit të të cilit u vendos vetoja quhet Bojko Borisov.

Të premten, një ditë pas rënies së qeverisë, parlamenti në Sofje në fakt votoi me shumicë votash nga partia Gerb e Borisov për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut. Megjithatë, në kushte shtesë që korrespondojnë me propozimet e Presidencës franceze të Këshillit të BE-së: Për shembull, të drejtat e pakicës bullgare duhet të regjistrohen në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut dhe BE-ja duhet të monitorojë nëse një traktat është lidhur ndërmjet të dyve. vendeve në vitin 2017 është zbatuar edhe “fqinjësia e mirë”. Bullgaria vazhdon të mbajë interpretimin se nuk ka gjuhë të pavarur maqedonase.

Për sa i përket politikës së jashtme, Borisov, i cili u votua nga posti në vitin 2021 pas protestave masive kundër korrupsionit, tani mund të shkëlqejë përpara partnerëve të tij të BE-së për shkak të lëvizjes në procesin e Ballkanit Perëndimor. Dhe brenda vendit, ai ka qetësuar nacionalistët, të cilët do të kishin parë "tradhti kombëtare" në heqjen e pakushtëzuar të vetos së Maqedonisë së Veriut. Kushtet jo të këqija për shpresat e Borisovit për të udhëhequr së shpejti një qeveri tjetër koalicioni në Bullgari.

süddeutsche zeitung samiti i brukselit

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS