LIVE UPDATES
Politike

Protothema: Ana artistike e Edi Ramës “ndriçohet” nga ekspozita e tij në Zappeion

Ekspozota do të qëndrojë hapur deri më 30 mars dhe hyrja e saj do të jetë pa lekë. Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmbën piktura dhe skulptura miks të krijuara prej tij

18 Mars 2023, 14:41 Nga I.A
Protothema: Ana artistike e Edi Ramës “ndriçohet” nga
Edi Rama

TIRANË-  Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë një vizitë në Athinë më 20 dhe 21 Mars. Mediat greke i kanë kushtuar një artikull vizitës së Ramës në Greqi si dhe hapjes së ekspozitës me pikturat e tij. Protothema shkruan se ekspozita pritet të hapet më datë 20 në “Zapion Megaro” ku Rama do të shoqërohet nga homologu grek Kyriakos Mitsotakis. Ekspozota do të qëndrojë hapur deri më 30 mars dhe hyrja e saj do të jetë pa lekë. Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmbën piktura dhe skulptura miks të krijuara prej tij

Shkrimi i Protothemës:

Një aspekt ndryshe, i panjohur për shumëkënd, i personalitetit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ndriçohet përmes ekspozitës me titull "Improvizimet", e cila përfshin vepra dhe skulptura miks të krijuara prej tij dhe hapet më 21 mars në Rezidenca Zappeion. Ekspozita e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Greke është kuruar nga zonja Katerina Koskina, historiane e artit-muzeologe. Një strukturë-instalim në shkallë të gjerë i veshur me letër-muri, mbi të cilin janë printuar një numër i madh pikturash të Edi Ramës, përcakton hapësirën dhe aktivizon në mënyrë dinamike ekspozitën. Letra e murit ka edhe punime origjinale, të pikturuara në dokumente, si dhe qeramikë.

Titulli i ekspozitës i bën jehonë mënyrës së veçantë të punës së artistit. Në letra me përmasa A4 nga shënime, ditarë apo dokumente politike, tashmë të përdorura, E. Rama improvizon me bojëra, pastel, markera dhe bojëra uji që janë përherë aty, ndërsa vepron si zyrtar i lartë gjatë takimeve dhe telekonferencave. Siç ka vënë në dukje, ky shkrim automatik artistik e ndihmon të fokusohet në këto diskutime gjatë kryerjes së detyrave të tij politike. Elementet e përbashkëta të veprave janë ngjyrat e theksuara, një ndjenjë rrjedhjeje dhe lëvizjeje, forma biomorfike që duket se dalin nga njëra-tjetra dhe ndjekja e gjestit artistik.

Puna e Edi Ramës lidhet me perceptimin e tij për një art me rol social, të integruar në jetën e përditshme dhe hapësirën publike. Këtë koncept e zbatoi kur pas mandatit dyvjeçar si ministër i Kulturës së vendit të tij, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës, detyrë të cilën e mbajti për një kohë të gjatë, pasi u zgjodh tre herë në të. Në fund të fundit, siç ka theksuar ai në intervistën e tij me Hans Ulrich Obrist, "arti është një infrastrukturë sociale".

Kuratorja e ekspozitës, Katerina Koskina, vëren: Vendimi për të lyer fasadat e ndërtesave të shëmtuara dhe të rrënuara të qytetit me ngjyra të ndezura shumëngjyrëshe dhe forma gjeometrike ose organike, gjallëroi peizazhin urban, kontribuoi në përmirësimin e shpejtë të imazhit të qytetit dhe të tij në nxitjen e ndjenjës së komunitetit dhe, mbi të gjitha, duke ndikuar pozitivisht në disponimin e qytetarëve dhe për të fituar besimin e tyre.

Sipërmarrja u regjistrua nga artisti gjithashtu i mirënjohur shqiptar Anri Sala, miku dhe ish-student i tij, në videon Dammi i Colori (2003), duke i dhënë atij një ekspozim të mëtejshëm ndërkombëtar. Me librin Refleksione (1991), të cilin e ka shkruar bashkë me mikun e tij, gjithashtu artist, Ardian Klosi me temën e ndryshimit rrënjësor të regjimit politik në Shqipëri, Rama përcakton kontekstin e ardhshëm të shpirtit të tij artistik të tiranizuar politikisht. Rama mbështet me shkrim me librat e tij dhe në praktikë me veprat e tij zgjedhjet dhe praktikat që zbaton për artin, një partneritet ekstrovert i artit dhe politikës. Në vitin 2013, ai e shndërroi katin përdhe të godinës ku ndodhet Kryeministria në një “Qendër Dialogu” të hapur për qytetarët, ku alternohen ekspozita, seminare dhe konferenca të artit bashkëkohor. Për më tepër, vetë zyra është një e pazakontë, “jo sistematike. hapësirë, e cila ruan detajet e punëtorisë së artistëve.

Siç shprehet kuratori i ekspozitës: Ekspozita e Improvizimeve, e cila është prezantimi i parë i gjerë i veprës së Edi Ramës në Greqi, është me interes të dyfishtë, pasi jo vetëm që hedh dritë mbi veprimtarinë e një artisti me përvojë në fushën e edukimit si. mirë (për shkak të veprimtarisë së tij prej disa vitesh si profesor në Akademinë e Arteve në Tiranë), por edhe personalitetit të një politikani për të cilin arti është jo vetëm shprehje lirie, por edhe mjet kohezioni shoqëror dhe politik.

Ekspozita do të zgjasë deri më 31 mars dhe hyrja do të jetë e lirë për publikun.

edi rama

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni