LIVE UPDATES
Aktualitet

Porsche, trendi i emigrantëve në Shqipëri?! Historia e djaloshit që s’i ndaloi Policisë

1 Maj 2022, 19:02 Nga DOSJA
Porsche, trendi i emigrantëve në Shqipëri?! Historia e djaloshit

Në jo pak raste policitë lokale kanë zbuluar tentativa për të transportuar emigrant ilegalë me makina Porsche siç ka ndodhur kur u arrestua D.Xh në Çorovodë me 7 emigrantë në makinë, apo një tjetër në Korcës me 12 emigrantë. Një makinë e tillë i shpëtoi policisë edhe në Tiranë. Por oficerët zbuluan targat dhe gjetën se i përkiste një të riu nën masën e arrestit shtëpiak në Kukës.

Në kërkim të së vërtetës dhe se përse makina nuk ndaloi, hetimet e policisë duket se i ka ndihmuar hileja e në tjetër djali që është nën moshë për t’u marrë në përgjegjësi penale. Ai vetë shkoi në drejtorinë e policisë së Tiranës në rrugën “Myslym Shyri” dhe u dorëzua. Aty deklaroi se do jepte disa sqarime për një ndjekje policore që kishte ndodhur pak orë më herët në rrugët e kryeqytetit.

G.M sipas burimeve të gazetës ishte nën shoqërinë e një avokati dhe për shkak të moshës së mitur atij ju atashua edhe një psikologe. 17-vjeçari tregoi se një ditë më parë policia i ishte vënë në ndjekje dhe se ai nuk kishte ndaluar nga frika e tyre dhe se nuk kishte as leje drejtimi.

“U nisa nga Kukësi së bashku me një shok me emrin A. dhe makinën porsche ia mora në mirëbesim shokut tim që gjendet nën arrest shtëpiak”’- tha policisë 17 vjeçari.

Ai ka përshkruar targat dhe ngjyrën e të njëjtës makinë që prej orësh po verifikohej nga uniformat blu

“Pasi dolëm xhiro nga darka vendosëm të ktheheshim në Kukës. Diku pranë ish doganës kemi parë disa shtetas të huaj që na i bënë me shenjë të ndalonim. Ndaluam dhe fola anglisht me ta. Më erdhi keq për ta dhe nga keqardhja thashë t’i merrja deri në Kukës”.

17-vjeçari ka vazhduar udhëtimin për në qytetin e tij vetëm disa metra. Në afërsi të qendrës tregëtare “QTU” ai u shkëmbye me një automjet policie

“Sapo i pashë u tremba mbasi nuk kam patentë dhe i dhashë gaz makinës. Aty na u vu në ndjekje policia dhe vazhdova udhëtimin me shpejtësi. Nga frika kur u shkëputa prej tyre e braktisa automjetin diku. Shoku im zbriti dhe së bashku zbritën edhe emigrantët e huaj që nuk e di se nga shkuan.”

Djali i tha policisë se nuk kishte patur asnjëherë ndërmend që të krijonte konflikte me policinë apo të shkelte ligjin. Por megjithatë policia thotë se ka dyshimet e saj se si ka ndodhur ngjarja dhe se do të bindet që ai thotë të vërtetën mbasi të kryejë disa veprime të tjera ekstraproceduriale.

Djali e ka gënjyer policinë se asnjëherë nuk e ka shkelur ligjin.

“17 vjeçari rezulton të jetë shoqëruar 7 herë në polici dhe ne nuk duam të mendojmë që ai po gënjen dhe se mund të mos ketë qenë fare në timon, por që po përpiqet të shpëtojë një të rritur nga akuzat”-tha jo zyryarisht policia.

Ndërkohë një agjent ka kryer një tjetër veprim hetimor. Ai ka marrë kontakt me pronarin e makinës i cili rezulton te jetë vërtetë nën arrest shtëpiak prej vjeshtës së 2021 , në shtëpinë e tij në Kukës.

Ai i tha policisë se “e kam patur nën pronësi mjetin porsche dhe ja kam shitur G.M . Nuk kam dalë për asnjë moment nga shtëpia mbasi jam nën arrest. Mbasi e kam shitur makinën nuk kam bërë ende një kontratë noteriale thotë ai Policia tha se pas kësaj dëshmie çështja po hetohet për dhënie ndihmë të kalimit të paligjshëm të kufirit dhe mos bindje ndaj policisë.

Marrë nga GazetaSi

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

aktualitet aktualitet tirane tirane

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit