LIVE UPDATES
Politike

Reforma në drejtësi, presidenti Meta memorandum-bashkëpunimi me George Soros

2 Tetor 2019, 06:18 Nga DOSJA
Reforma në drejtësi, presidenti Meta memorandum-bashkëpunimi me

TIRANË- Fondacioni Shoqëria e Hapur (soros) do të bashkëpunojë me kuvendin, me qëllim të sigurojë mbështetjen për ealizimin e veprimtarisë së komisionit të posacëm për reformën në drejtësi. Kuvendi merr Përsipër mundësimin e një procesi gjithëpërfshirës, transparent dhe politikisht konsensual, pjesë e së cilit do të jenë të gjitha partitë politike”

Pra, fondacioni Soros nuk ka marrë pjesë në proceset e reformës në prapaskenë. Por në mënyrë të drejtëpërdrejtë. Ilir Meta si kryetar kuvendi, ka qenë bashkëpuntor me Sorosin për bërjen e reformës.

Në këtë memorandum fondacioni merr përgjegjësi në 3 drejtime në bërjen e reforms: Ekspertizë profesionale, mbështejte financiare, dhe mbështetje për organizimin e aktiviteteve.

“Janë disa fakte publike. Së pari fondacioni soros e ka inicuar Reformën në Drejtësi.  Së dyti ka paguar ekspërtët që kanë hartuar reformën dhe ka ndërlidhur aktorët vendas me ata të huaj. Por nuk mendoj që fondacioni

Por ajo që e nxjerr zbuluar politikën Shqiptare dhe akuzat se Soros ka kapur reformën, është pika 8 e këtij dokumenti.

“Pronësia intelektuale mbi produktet finale, pjesë e projektit të reformës në sistemin e drejtësisë, i përket ekskluzivisht Kuvendit. Me detyrimin e publikimit të mbështetjes së fondacionit”

Këtu duket qartë se vetëm Kuvendi dhe komisioni i posacëm, mbajnë përgjegjësi në hartimin e reformës. Praktikisht, me këtë memoranduam, Fondacioni Soros e nxjerr vetën të larë nga kjo histori.

“Fondacioni ka bërë punën. Por përgjegjësinë për ligjen e miratuar e ka Edi Rama dhe Ilir Meta. Këta të dy kanë qenë udhëheqësit dhe promovuesit e reformës”, tha Ylli Manjani, Jurist.

Në mesnatën e 21 korrikut 2016 e gjithë puna për reformën në drejtësi u finalizua me votimin në parlament. 140 deputë, votuan unanimisht pro reformës. Ilir Meta, si kryetar kuvendi bëri thirrje që nëse do të dilte dikush kundër kësaj reforme, ai do të jepte dorëheqjen. Përsëri, deri në këtë pikë, askush nuk u ngrit për të akuzuar Sorosin. Gjatë hartimit të reformës dhe në prag të votimit debatet kanë qenë të shumta. Por gjithmonë ndërmjet palëve të politikës. Soros nuk u përmend.

Marrë nga Top Channel

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike georgo soros ilir meta reforma ne drejtesi georgo soros ilir meta reforma ne drejtesi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!