LIVE UPDATES
Insights

Shënim/ Grykësia e biznesmenëve apo portaleve mbi natën 300 euroshe

22 Korrik 2019, 20:43 Nga DOSJA
Shënim/ Grykësia e biznesmenëve apo portaleve mbi natën 300

Sa herë që vjen vera redaksitë e mediave në Shqipëri janë në ngërc. E fillon korriku e lajmet duket sikur dalin nga arkivi i viteve të shkuara. Një ndër lajmet ekonomike që del pa “hesap” nga kjo arkivë është shtrenjtimi i madh i cmimeve në bregdetin shqiptar. Vjen po i njëjti lajm në forma të ndryshme. Njëherë si qytetar i revoltuar në facebook ku tregon që një pjatë makarona kushtoi 20 euro apo të një portali lajmesh që thotë sa shtrenjtë janë cmimet për një natë në hotelet e jugut… E në masë fillon dhe mendojnë në turmë se jo vetëm shteti por edhe biznesi privat po na
“vjedh”.  Ky mentalitet, që të gjithë ta kanë me të hedhur, bën që të shohësh me skepticizëm gjithë përpjekjet e mëdha individuale të sipërmarrësve/ biznesmenëve. Për “turmën virtuale” cmimi final tregon “grykësinë” e biznesmenit dhe jo reflektim e  informacion shtesë. Përshembull u bë lajm kryesor fakti se në një hotel në jug të Shqipërisë cmimi i hotelerisë arrinte deri në 300 euro nata. Ky simbol u përdor për të thënë se cmimet, kujdes, të gjitha cmimet, janë të cmendura në jug. Ndërkohë që fakti është se cmimet e një nate në jug kanë një cmim mesatar 30-50 euro.

Këto caste që po flasim një natë në hotelet e qytetit të Vlorës në booking.com fillojnë nga 25 euro deri në 60 euro. Jemi në kulmin e sezonit turistik e këto cmime janë të “cmendura”. Cmimet e hotelerisë në Shqipëri janë akoma shumë të ulta krahasuar me vendet e tjera të rajonit kur kemi parasysh koston e lartë të energjisë, taksim të njëjtë, administratë tatimore ndëshkuese, forcë punëtore jo produktive dhe shumë e paqëndrueshme… etj. Pra të dalësh me këto cmime në një periudhë kur sezoni zgjat vetëm 45 ditë duhet të jesh i “cmendur.” Incentiva për tu marrë me shërbime turistike në vend është shumë e ulët dhe ndihma shtetërore apo kultura e mikrëpritjes e bën akoma më të vështirë. Për më tepër taksimi uniform /i njëjtë në gjithë Republikën e Shqipërisë e bën akoma më pak favorizues investimin në zona të thella e të vështira që janë larg kryeqytetit.

Oferta turistike në vend po merr formë ngadalë por askush nuk ngre një debat të vërtetë për vështirësitë e sipërmarrjes në vend por i vetmi shqetësim mbetet se përse një rezort turistik me miliona euro investim vendos një cmim për produktin e tij që arrin deri në 300 euro. Ky është përjashtimi në Shqipëri dhe jo norma!

p.s dje në Londër u shit një tas me caj për 500 pound! Ju siguroj që në të gjitha lokalet e Londrës caji sërisht shitet për 1.5 pound!!

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

opinione opinione besart kadia cmimet ne jug besart kadia cmimet ne jug

Sondazh

Poll

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Newsroom' së shpejti në Euronews...

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.