LIVE UPDATES
Bota

Shitja e armëve, biznesi që lulëzoi mes rënies ekonomike të vitit 2020

7 Dhjetor 2021, 16:54 Nga DOSJA
Shitja e armëve, biznesi që lulëzoi mes rënies ekonomike

SUEDI – Me gjithë masat e bllokimit, “zinxhirët” e çrregullt të furnizimit dhe rëniet e përgjithshme ekonomike për shkak të pandemisë Covid-19 në vitin 2020, një sektor, ai i industrisë së armëve, duket se nuk është prekur shumë.

Sipas Vatican news, të dhënat e reja të publikuara nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm (SIPRI), tregojnë se shitjet e armëve dhe shërbimeve ushtarake nga 100 kompanitë më të mëdha të industrisë së armëve arritën në 531 miliardë dollarë në vitin 2020, një rritje prej 1.3 për qind krahasuar me vitet e mëparshme.

Instituti Suedez vëren se viti 2020 shënoi vitin e gjashtë radhazi të rritjes së shitjeve të armëve nga 100 kompanitë më të mëdha të industrisë, pasi shitjet ishin 17 për qind më të larta se në 2015 kur SIPRI përfshiu për herë të parë të dhëna për firmat kineze.

Kompanitë amerikane dominojnë tregtinë e armëve

Në raportin e lëshuar të hënën, SIPRI tha se SHBA-ja ka numrin më të madh të kompanive të paraqitura midis 100 më të mirave në shitjet e armëve. Së bashku, shitjet e armëve të 41 kompanive amerikane arritën në 285 miliardë dollarë, një rritje prej 1,9 për qind krahasuar me vitin 2019. Që nga viti 2018, 5 kompanitë kryesore në renditje kanë qenë me bazë në SHBA.

Pas SHBA-së në shitjet e armëve janë firmat kryesore kineze, shitjet e kombinuara të të cilave arritën në rreth 66.8 miliardë dollarë në vitin 2020, 1.5 për qind më shumë se në vitin 2019. Firmat kineze përbënin 13 për qind të totalit të shitjeve të 100 kompanive kryesore në 2020. SIPRI tha se vitet e fundit, kompanitë kineze të armëve kanë përfituar nga bashkimi ushtarak-civil i vendit dhe kanë disa nga prodhuesit më të avancuar të teknologjisë ushtarake në botë.

Tregtia e armëve në Evropë

Raporti i mëtejshëm i SIPRI vë në dukje se 26 kompanitë evropiane të armëve të paraqitura në mesin e 100 më të mirave përbënin 21 përqind të shitjeve totale të armëve, ose 109 miliardë dollarë. Shitjet nga e vetmja firmë evropiane në top 10, BAE Systems, u rritën me 6.6 për qind në 24 miliardë dollarë. Shtatë kompani britanike regjistruan shitje armësh prej 37.5 miliardë dollarësh, me 6.2 për qind më shumë krahasuar me vitin 2019.

Rënia e shitjeve në Rusi

Shitjet e armëve ruse kanë rënë për të tretin vit radhazi, theksoi SIPRI. Shitjet e kombinuara të 9 kompanive ruse në top 100 ranë nga 28.2 miliardë dollarë në 2019 në 26.4 miliardë dollarë në 2020, me firmat ruse që përbëjnë 5 për qind të totalit të 100 shitjeve më të mira të armëve. Kjo rënie në shitje përkon me fundin e Programit Shtetëror të Armatimit (2011–2020) dhe vonesat në oraret e dorëzimit të lidhura me pandeminë.

Vende të tjera që përfshihen në 100 renditjet më të mira përfshijnë Izraelin, Indinë, Japoninë dhe Korenë e Jugut. Tre kompanitë izraelite regjistruan 10.4 miliardë dollarë (2 përqind e totalit), 5 kompani japoneze arritën në 9.9 miliardë dollarë (1.9 përqind), 4 kompani koreano-jugore arritën 6.5 miliardë dollarë (4.6 përqind) dhe 3 kompanitë indiane u rritën me 1.7 përqind.

Apeli i Papës për çarmatim

Papa Françesku ka bërë thirrje vazhdimisht për një angazhim konkret për çarmatimin e plotë. Në mesazhin e tij në Forumin e Paqes në Paris, në nëntor, Ati i Shenjtë bëri thirrje klasave sunduese dhe qeverive të mos për të justifikuar riarmatimin, gjë e cila ka çuar në tragjedi të mëdha humanitare. Po kështu, Selia e Shenjtë, në disa deklarata drejtuar organizatave ndërkombëtare, ka përsëritur thirrjet e Papës për çarmatim, ose kufizimin e armatimeve nën sistemet efektive të kontrollit dhe verifikimit përballë kërcënimeve kryesore për paqen dhe sigurinë në botë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota armë marreveshja e carmatimit shitja e armeve sipri tregtia e armeve armë marreveshja e carmatimit shitja e armeve sipri tregtia e armeve

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!