LIVE UPDATES
Sport

Phelps: "Krenaria ime është të jem baba dhe të kem mundësinë për të shpëtuar jetë"

Ish-notari legjendar, i cili fitoi 23 medalje olimpike, mbetet i fokusuar në punën e tij për të ndihmuar dhe rritur ndërgjegjësimin për çështjet e shëndetit mendor në sport.

22 Shtator 2022, 15:51 Nga DOSJA

Phelps: "Krenaria ime është të jem baba dhe të kem

SHBA - Që nga lamtumira e tij, Michael Phelps ka qenë i përkushtuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të ndihmuar atletët me probleme të shëndetit mendor. Ish-notari, fitues i 23 medaljeve olimpike, siguron se nuk noton më, por se është i fokusuar në rolin e tij si baba dhe në ndihmën e sportistëve të tjerë që, si ai, kanë episode depresioni.

"E dija se shëndeti mendor ishte i rëndësishëm, por nuk e kisha idenë se sa. Është i madh,"- thotë Phelps në një intervistë për 'L'Equipe'. "E pamë gjatë pandemisë, njerëzit filluan të shprehen. Jam shumë i lumtur, që është një çështje që është në dritë të plotë. Atletët nuk e fshehin më. Të flasësh për herë të parë është e vështirë, por të çliron. Kur nuk je mirë, të flasësh është si të heqësh një peshë prej 50 kilogramësh nga shpina".

Phelps: "Krenaria ime është të jem baba dhe të kem

Ish-notari shpjegon se si është jeta e tij e re pas tërheqjes nga noti. "Unë nuk ndalem. Udhëtoj shumë, me evente me sponsorët e mi, bëj më të mirën për fondacionin tim, i cili i ndihmon njerëzit të ndihen të sigurt. Kur nuk jam në udhëtim, kujdesem për fëmijët: mëngjesin, shkollën, detyrat e shtëpisë... Gjithashtu luaj rregullisht sport dhe bëj shumë ndërhyrje për shëndetin mendor”.

Phelps, i cili siguron se nuk i mungon asgjë, shpjegon se ajo për të cilën është më krenar është "roli im si baba, por edhe mundësia për të shpëtuar jetë. Nuk ka asgjë më të madhe. Kur isha duke notuar, nuk e imagjinoja kurrë se mund ta lija atë pas për diçka, që do të më magjepste kaq shumë. E shtrëngoj veten për t'i thënë vetes se është e vërtetë."

Phelps: "Krenaria ime është të jem baba dhe të kem

B.T (Dosja.al)

 

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013