LIVE UPDATES

fiskalizimi

Ekonomi 24 Tetor 2021, 05:11

Pse po ecën ngadalë fiskalizimi?

Nga 1 janari 2021 deri në fillim të muajit tetor janë fiskalizuar 30% e bizneseve aktive. Kontabilistët dhe audituesit ligjorë thonë se miratimi i aktit normati...

Ekonomi 9 Korrik 2021, 05:24

Me zbatimin e fazës së dytë të fiskalizmit për lëshimin e faturave elektronike mes bizneseve që kryejnë transaksione pa para në dorë, sipas kontabilistëve janë ...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

‘Amulli’ te Tatimet/ Është ndërprerë fiskalizimi falas për të vetëpunësuarit? - Ekonomi
LIVE UPDATES
Ekonomi

‘Amulli’ te Tatimet/ Është ndërprerë fiskalizimi falas për të vetëpunësuarit?

3 Shkurt 2022, 06:23 Nga DOSJA

Të vetëpunësuarit e vetëm janë të shqetësuar, pasi nga 1 janari 2022 nuk po arrijnë të lëshojnë fatura të fiskalizuara nga portali SelfCare, që rezulton i bllokuar për këtë kategori.

Me VKM të datës 24 dhjetor 2020, përcaktohet se portali SelfCare mund të përdoret pa pagesë edhe për subjektet që kanë statusin ligjor “person fizik” dhe kategorinë e punësimit “I vetëpunësuar i vetëm”.

Personat e vetëpunësuar si të vetëm kanë ngritur shqetësimin pranë “Monitor” se nëse provojnë të lëshojnë fatura të fiskalizuara në portal iu njoftohet se referuar ligjit dhe udhëzimeve të faturave nuk kanë të drejtë të lëshojnë fatura në këtë aplikacion.

Administrata Tatimore nuk ka sqaruar deri tani se cilat janë arsyet se pse portali nuk e ofron prej më tepër se 1 muaj shërbimin falas për këtë kategori, ashtu siç është e parashikuar në ligj.

Administrata Tatimore kërkoi që tatimpaguesit që mund të hasin rreth këtij procesi mund t’i drejtohen kanaleve të komunikimit si: Adresa e Help Desk që mund të gjendet lehtësisht e publikuar në faqene e internetit, Shërbimi Tatimpagues pranë çdo Drejtorie Rajonale Tatimore.

Tatimet thonë se do të përgjigen brenda afati 10 ditor që u lejon ligji, ndërkohë që subjektet nuk po arrijnë të kryejnë aktivitetin e tyre të përditshëm dhe as të marrin përgjigje nga tatimet se pse nuk funksionon sistemi.

Edhe në javët e para të janarit bizneset u gjendën në vështirësi për lëshimin e faturave elektronike, pasi sistemi rezultonte i bllokuar. Aktiviteti u bllokua për shumë sipërmarrje që nuk mundën të lëshonin fatura të fiskalizuara për blerje-shitje, pasi nuk shfaqej asnjë e dhënë në platformën qendrore të faturave. Problemet me funksionimin e portalit SelfCare u konfirmuan edhe nga kontabilistët, ndërsa Administrata Tatimore dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë nuk u përgjigjën sërish për arsyet e mosfunksionimit të plotë të sistemit.

Një nga arsyet e mosfunksionimit të sistemit mund të ishte edhe pezullimi nga puna me urdhër të Prokurorisë të gjithë stafit të IT-së të administratës tatimore, pas publikimit të listës të pagave. Javën e kaluar me urdhër të prokurorisë në punë është kthyer vetëm një pjesë e stafit të IT-së.

Sakaq për situatën e krijuar me të vetëpunësuarit eksperti fiskal Ahmet Gjinishi tha për Monitor se është hasur në disa raste bllokimi me persona të vetëpunësuar të vetëm, por që rezultojnë në statusin fillestar të regjistrimit në QKB si të vetëpunësuar me punëmarrës.

“Me të vërtetë këta persona nuk kanë të punësuar në biznesin e tyre, por statusi i hapjes të kompanisë është bërë me punëmarrës. Për këtë arsye këta persona fizik duhet të aplikojnë online në e-Albania për të konvertuar statusin e tyre në të vetëpunësuar të vetëm për të përfituar pas 24 orë shërbimin”.

Sipas ekspertit fiskal Ahmet Gjinishi vendimi për ofrimin e shërbimit falas në portal ngushton rrezen e bizneseve përfituese.

Vendimi i miratuar në mars 2020 përcaktonte se tatimpaguesit që do të përdornin falas portalin SalfCare janë: për tatimpaguesit që kryejnë transaksionet me para në dorë; nuk janë subjekt i tatimit mbi vlerën e shtuar; nuk kanë shkelje të konstatuara për moslëshim të kuponit tatimor gjatë 3 viteve të fundit; kanë vetëm një vendndodhje të ushtrimit të aktivitetit (jo nipte sekondare). Për tatimpaguesit që kryejnë transaksione pa para në dorë kushtet janë: nuk kanë shkelje të konstatuara për moslëshim të kuponit tatimor gjatë 3 viteve të fundit dhe kanë vetëm një vendodhje të ushtrimit të aktivitetit (jo nipte sekondare)

Me VKM të 24.12.2020, janë shtuar për përdorim falas të Portalit SelfCare edhe për personat që kanë statusin ligjor “Person fizik” dhe kategorinë e punësimit “I vetëpunësuar i vetëm. Pra përjashtohen të gjitha shpk-të si dhe personat fizik që kanë të deklaruar punonjës të papaguar të familjes ose të punësuar. Kategoria tjetër përfituese janë edhe ato subjekte që kanë përgjegjësi tatimore të tatimit të thjeshtuar mbi fitimin për biznesin e vogël.

Faza I e fiskalizimit nisi zbatimin më 1 janar 2021 për transaksionet pa para në dorë mes sipërmarrjeve dhe enteve publike. Faza II, që nisi më 1 korrik, përfshiu në procesin e ri të faturimit, transaksionin pa para në dorë mes bizneseve. Në këtë fazë u hasën probleme me bllokimin e portalit SelfCare për shkak të mbingarkesës.

Në fazën përfundimtare, që konsiderohet dhe më delikatja, u përfshinë nga 1 shtatori i vitit të kaluar 90,000 biznese të vogla për shitjet me para në dorë. Deri në fund të vitit u realizua gjysma e procesit. Ndërveprimi me bizneset që nuk janë të pajisur me certifikatë elektronike është i pamundur, sipas ekspertëve pasi nuk njihet TVSH-ja e zbritshme. Nga 1 janari 2021 deri tani janë fiskalizuar 57% e totalit të bizneseve. Ndërsa 77% e tyre janë pajisur me certifikatë elektronike./MONITOR

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi kryesore amulli te tatimet fiskalizim tatimet amulli te tatimet fiskalizim tatimet

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra