LIVE UPDATES

shembja e teatri kombetar

Aktualitet 24 Mars 2022, 13:20

Dy vjet nga 24 Marsi i Europa Nostra-s

TIRANË– Sot bëhen dy vite nga raporti i Europa Nostras për shembjen e Teatrit Kombëtar. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka kujtuar ngjarjen, të cilën...

Art&Argëtim 15 Maj 2020, 17:34

TIRANË- Një grup aktorësh dhe regjisorësh e skënaristësh i janë drejtuar sot Presidentit Ilir Meta e kreut të PD, Lulzim Bashës që të mos pengojnë ndërtimi...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama intervistë për Deutsche Welle - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama intervistë për Deutsche Welle

22 Mars 2019, 15:28 Nga DOSJA
Nga jeta si djali një artisti, tek shembja e Teatri Kombëtar, Rama

TIRANË- Media gjermane “Deutsche Welle” ka zhvilluar një intervistë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.

Intervista e bërë nga gazetari John Laurenson ka pasur si kryefjalë debatin publik lidhur me shembjen dhe rindërtimin e Teatrit Kombëtar.

Rrëfimi i gazetarit nis me një rrëfim të shkurtër mbi jetën e kryeministrit, për të kaluar në veprën e tij si kryebashkiak i Tiranës, batuta për të mbathurat e aktores Violeta Manushi për t’u mbyllur me akuzat e PD-së për kompaninë “Fusha Sh.p.k.”

Pjesë e intervistës ishte edhe ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi dhe regjisori Kreshnik Merxhani.

ARTIKULLI I PLOTË:

Kur mbërrita për një intervistë me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, ai po pikturonte. Bojërat ishin të shpërndara në tavolinën kryeministrore. Kryeministri Edi Rama, djali i një skulptori që ka bërë shumë nga statujat e ish-diktatorit komunist Enver Hoxha, vazhdon të vizatojë edhe gjatë kohës që po jep intervistën. Thotë se e bën këtë gjë edhe gjatë takimeve pasi e ndihmon të mbajë mendjen në vend. Mbi 1.90 cm i gjatë, Edi Rama ka qënë basketbollist, një sport që e ndihmonte të udhëtonte jashtë Shqipërisë dhe të shihte skulptura të ndryshme të artistëve të njohur. Gjatë kohës që ishte kryebashkiak i Tiranës, Rama i leu fasadat e qytetit me ngjyra të ndezura. Habitem që kundërshtarët më të ashpër të tij janë artistët. Thuajse çdo ditë për një vit rresht, artistë, aktorë dhe shkrimtarë po demonstrojnë në qendër të Tiranës kundër planit të Edi Ramës për të shkatërruar Teatrin Kombëtar, të ndërtuar nga italianët pas pushtimit në 1939 nga Mussolini. Shqipëria nuk ka shumë ndërtesa të vjetra pasi Enver Hoxha i shkatërroi kishat dhe xhamitë. Regjisori Kreshnik Merxhani thotë se shkatërrimi do të krijojë një efekt domino dhe do të humbasim të gjithë qendrën historike të qytetit. Organizata europiane e trashëgimisë ‘Europa Nostra’, kreu i delegacionit të BE në Tiranë dhe Presidenti shqiptar pranojnë se kjo është një ndërtesë me rëndësi trashëgimore dhe arkitekturore, por Edi Rama është përgjigjur se ndoshta duhet të ruajnë edhe brekët e aktores Violeta Manushi tani e ndarë nga jeta.

Nuk mund të mbajmë këtë varr të historisë në mes të qytetit, thotë Rama.  Jo çdo gjë e vjetër duhet ruajtur.

Firma daneze e arkitekturës, BIG do të ndërtojë godinën e re, por qeveria nuk do paguajë asgjë edhe pse do kushtojë shumë. Firma e ndërtimit Fusha, me të cilën Rama ka punuar shumë në të shkuarën, do e paguajë. Në shkëmbim do marrë 7 mijë metra katrorë tokë në qendër të Tiranës. Kundërshtimet janë ngritur për shkak të një ligji të posaçëm, të quajtur “Ligji Fusha” për të kaluar marrëveshjen. Në kafenë e hotel “Plaza” i ndërtuar në kohën kur Rama ishte kryebashkiak, deputetja demokrate Albana Vokshi thotë se ka diçka që e lidh Fushën me qeverinë. Ajo beson se kjo është një aferë korruptive. Ajo thotë se “Fusha” ka plan që të ndërtojë 6 kulla dhe do të fitojë 205 milionë euro. Askush nuk e di se kur do nisë shkatërrimi. Mund të nisë nga dita në ditë. Shumë protestues thonë se do e mbrojnë godinën me trupat e tyre përpara fadromave.
Ndërkohë që Rama është përgjigjur se procedurat janë të kontrolluara nga Bashkimi Europian. Asnjë nuk e di se kur do të shëmbet Teatri por protestuesit janë atje tashmë dhe janë të zotuar se do ta mbrojnë ndërtesën me trupat e tyre. Ndërkohë protestat ndaj Edi Ramës po përhapen. Protestuesit madje po tentojnë që të hyjnë në zyrën ku e intervistova. A do të mbijetojë Edi Rama ndaj këtij skandali të Teatrit Kombëtar apo një copë arti me çimento dhe alga do të sjellë rënien e artistit-kryeministër?

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike edi rama john laurenson rama per deutsche welle shembja e tk teatri kombetar edi rama john laurenson rama per deutsche welle shembja e tk teatri kombetar

Sondazh

Poll
Politike 22 Mars 2019, 12:18

Si dështuan tentativat për takimin Rama – Basha

E premtja i gjen në Tiranë Edi Ramën dhe Lulzim Bashën. Drejtëzat e udhëtimeve të tyre në Europë rezultuan të kithëta. Nuk pati asnjë takim, me gjithë përpjekje...

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike