LIVE UPDATES
Aktualitet

KUVENDI/ Basha përplaset me Braçen e Spiropalin: Nona e baba e korrupsionit!

25 Tetor 2021, 15:18 Nga DOSJA
KUVENDI/ Basha përplaset me Braçen e Spiropalin: Nona e baba e

TIRANË– Seanca plenare në Kuvendin e Shqipërisë ka nisur mes debatesh e replikash këtë pasdite. I pari që mori fjalën në foltore dhe nisi replikat ishte kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, i cili tha se raportet tregojnë se Shqipëria mund të bëhet pjesë e unionit Afrikan pasi në atë Evropian nuk e pranon askush. Zërat në sallë e shqetësuan kryedemokratin Basha i cili u kërkoi gardianëve që të mbanin qetësi. Basha foli edhe për Vettingun në politikë një nga kërkesat e depozituara në Kuvend nga Opozita dhe tha se shumë prej atyre që ndodheshin në sallë u rrezikohej karrigia pasi ishin të lidhur me krimin. Pas tij, fjalën e mori kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili tha se mirë do të ishte që të diskutonin për progress-raportin e Komisionit Evropian.

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe u paraqit me foto në foltoren e Kuvendit të Shqipërisë. Ai kërkoi hetim për ndërtimin e rrugës Fier-Lushnje. Duke paraqitur fotot e nënkalimeve, Braçe bëri dhe batuta teksa tha se aty mund të kalonte ai vetë e papaqët, pasi Bashës do t’i prisheshin flokët, kurse kryeministrin Edi Rama do t’i hiqej koka. Pas tij, në foltore doli kryedemokrati i cili pyeti maxhorancën se përse nuk i ka rregulluara ato rrugë në tetë vite qeverisje. Basha rinxorri fotot e raportit për lidhjet e Shqipërisë me krimin e organizuar dhe me korrupsionin e shtoi se paratë e atyre rrugëve kanë përfunduar në duart e pushtetarëve e jo për ndërtim rrugësh.

Replika me Bashën pati edhe ministrja Elisa Spiropali. Ajo hodhi akuza të të forta ndaj kryedemokratit Basha për të cilin tha se i ka shpëtuar drejtësisë pa u hetuar me procedurë. Pas Spiropalit, Basha doli sërish në foltore që t’i përgjigjet me akuza po aq të forta. Kryedemokrati tha se ministrja Spiropali deklaron hapur në tavolina ku ulet se vetëm si drejtoreshë doganash ka nxjerrë mbi pesë milionë euro. Në fund publikoi dhe një foto të instituti ndërkombëtar, ‘World Justice Project’, dhe duke iu drejtuar Spiropalit tha se Shqipëria renditet e fundit për sundimin e ligjin në Europë, pasi aty e kishte çua ‘shefi’ i saj, kryeministri Edi Rama. Vetë ky i fundit ndodhet në Gjermani, aty ku edhe ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Bavarisë, Markus Sober. Debate pati edhe mes Arben Ahmetajt e Enkelejd Alibeajt.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Bylykbashi: Qeveria po kushtëzon kohën e deputetëve të opozitës

Ahmetaj: Më 25 nëntor, 1049 familje do të futen në shtëpitë e reja

Mungesa e transportit të nxënësve, Kushi: Kemi thirrur mbledhje nesër

Heqja e Gjykatës nga Mati, Çollaku: Shpresoj që të jetë lajm mediash

Kuvendi/ Ahmetaj: Petrit, një moshë jemi por duke më i vogël se unë

DEBATI/ Ahmetaj-Alibeajt: Shqiptarët do kenë drejtësi kur të t’shohin kështu…

“Sfilata” e Parlamentit, kostume plot ngjyra dhe njëngjyrësh, Luljeta Bozo me bastun

DENONCIMI/ Braçe: Karteli me 10 kompani kanë në duar çmimet e pesticideve

Basha ngre tonet: Kush mburret tavolinave se bëri 5 mln euro si drejtoreshë doganash

Kuvendi/ Spiropali-Bashës: Drejtësisë i keni shpëtuar kot

Komisioni hetimor për zgjedhjet, Rushaj: Jeni në hall të madh

Nënkalimet, Basha-Braçes: Pse s’i mbyllët në 8 vite? Nëna e baba e korrupsionit

Barçe batuta me nënkalimet: Unë futem, Bashës i prishen flokët, Ramës i heqin kokën

Balla-Bashës: Do ishte mirë të kërkoje debat për progres-raportin e KE-së

Vettingu i politikanëve, Basha: Të lidhurve me krimin u rrezikohet karrigia në sallë

Shqetësohet Basha, u tërheq vëmendjen gardianëve në Kuvend: Ka ndonjë problem?

Basha: Shqipëria mund të hapë negociatat me unionin afrikan, në Evropë s’pranohemi

(f.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 25 tetor 2021 kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 25 tetor 2021

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari