LIVE UPDATES
Aktualitet

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/ 'Antwerp', aty ku gangsterët TORTUROJNË rivalët me pajisje mesjetare, nuk mungojnë shqiptarët

Dikur qyteti ishte i njohur për lagjen e vjetër me kalldrëm dhe lagjen e diamanteve, por sot Antwerp ka marrë etiketimin si “kryeqyteti i kokainës në Evropë”. Aq shumë “ar i bardhë” u sekuestrua në këtë port vitin e kaluar sa u krijua një “mal” i madh dhe se inceneratorët ishin të paaftë për ta djegur drogën mjaft shpejt.

28 Janar 2023, 08:49 Nga A.B

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/

TheSun

Duke treguar me dorë portin e Antwerp të mbuluar nga mjegulla, Paul Meyer dikur mjeshtër i trafikut të drogês thotë se siguria e tij “rrjedh si uji në sitë”. I njohur në qarqet ndërkombëtare të trafikut të droges, Paul thotë se dikur ka lëvizur sasi të mëdha të lëndëve narkotike përmes portit belg të kontejnerëve me një lehtësi të ndjeshme. Tashmë 60 vjeç, ish-trafikanti i kokainës, heroinës dhe hashashit ka bërë një rrëfim për “The Sun”.

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/
Paul Meyer

Pavarësisht nëse është kokainë, hashash apo diçka tjetër, nëse doni ta kaloni atë përmes porteve pa rrezikuar që autoritetet të zbulojnë çfarë ka brenda kontejnerit, atëherë Antwerp është vendi më i mirë për ta bërë këtë” – thotë ai.

Dikur qyteti ishte i njohur për lagjen e vjetër me kalldrëm dhe lagjen e diamanteve, por sot Antwerp ka marrë etiketimin si “kryeqyteti i kokainës në Evropë”. Aq shumë “ar i bardhë” u sekuestrua në këtë port vitin e kaluar sa u krijua një “mal” i madh dhe se inceneratorët ishin të paaftë për ta djegur drogën mjaft shpejt.

Droga ka sjellë gjakderdhje dhe kaos mes bandave të narkove që përdorin portin si një vendkalim për të transportuar kokainën në Mbretërinë e Bashkuar dhe në të gjithë Evropën. Këtë muaj, një vajzë 11-vjeçare, e quajtur Firdaous El J, humbi jetën në Antwerp, pasi u gjend në mes të një konflikti për drogën.

Vitin e kaluar, Bledar Muca, 39 vjeç, një shqiptar me letra false britanike, u vra me gjakftohtësi nga autorët që u fiksuan nga kamerat e sigurisë.

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/

Ministri i drejtësisë tha se ai dhe familja e tij janë detyruar dy herë të strehohen në shtëpi të sigurta pas kërcënimeve me rrëmbim që besohet të jenë të lidhura me kartelet e drogës. Ministri baba i dy fëmijëve, Van Quickenborne, 49 vjeç, zbuloi në një intervistë: “Në shtator u gjet një makinë 100 metra larg shtëpisë sonë, e cila përmbante benzinë, armë dhe gjëra për të lidhur duar. Ata kishin plane për të më rrëmbyer. Na u desh të qëndronim në një shtëpi të sigurt për një javë” – tha ai.

6 shtetas holandezë janë arrestuar për këtë. Më pas në dhjetor, një tjetër kërcënim u zbulua dhe familja i kaloi Krishtlindjet në një tjetër shtëpi të sigurt. “Sërish kishte plane për të më rrëmbyer mua dhe familjen time. Na u desh të fshiheshim në një shtëpi të sigurt për një kohë më të gjatë. Është e vështirë për mua. Pastaj shoh se çfarë po ndodh në Itali. Në fund të fundit, mund ta godasësh mafien dhe besoj se edhe ne mund të bëjmë të njëjtën gjë në Belgjikë. Kjo është arsyeja që unë nuk po dorëzohem” – thotë ministri.

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/

I angazhuar në një luftë kundër asaj që ai e quan “narko-terrorizëm”, ministri është zotuar të ndjekë bosët e karteleve të fshehur në vende të tilla si Emiratet e Bashkuara Arabe, Turqia dhe Maroku. Por pse ky qytet i lulëzuar dhe elegant i Detit të Veriut prej 530 mijë banorësh është goditur nga një “cunami kokaine”?

Duke kaluar pranë zonës së portit sheh një det vinçash, kamionë në radhë dhe kontejnerë të grumbulluar që mund të mbushin 16 600 fusha futbolli. Vitin e kaluar doganat sekuestruan një rekord prej 110 ton kokainë, e cila do të kishte një vlerë në rrugë në Mbretërinë e Bashkuar prej 11 miliardë paund. Në vitin 2015 ishin kapur vetëm 16 tonë. Shtetet më të njohura të origjinës janë Panamaja në Amerikën Qendrore, e ndjekur nga Kolumbia pastaj Peruja, të dyja në Amerikën e Jugut.

Ministri thotë se vetëm 11% e drogës që mbërrin në port arrin të zbulohet. “Ekspertët thonë se nëse e rrisim atë në 20% mund t’i japim një goditje këtij trafiku. 90% e kokainës që mbërrin në Antwerp nuk është e destinuar për tregun lokal. Ajo shkon në Holandë dhe Mbretërinë e Bashkuar” – thotë ai.

Rreth 7 milionë kontejnerë kalojnë në port çdo vit, por vetëm 2% mund të skanohen pa shkaktuar vonesa të mëdha.

Brenda kryeqytetit të ri të drogës në Evropë/

“Ata përdorin banane false plot me kokainë apo ananas të mbushur me pastë kokaine. Ata e fshehin atë në trarë të zbrazët prej druri ose metali dhe në tavane ose dysheme të rreme në kontejnerë” – thotë një nga ekspertët.

Antwerp ka qenë dëshmitar i 200 incidenteve të dhunës së lidhur me drogën, duke përfshirë kërcënime, rrahje dhe vendosje eksplozive, gjatë 5 viteve të fundit.

Një gjykatë dëgjoi vitin e kaluar se një karrige dentisti e riformuar, me rripa shtrëngues për krahët dhe këmbët, u gjet në një kontejner transporti. Një mesazh i koduar nga një anëtar i bandës tha për këtë dhomë tmerresh: “Është e izoluar trefish. Edhe nëse qëndroni pranë tij, nuk do të dëgjoni asgjë.”

Kapëse gishtash, bisturi, pincë, çekiç me kthetra, gërshërë krasitjeje, djegës me gaz dhe shirit ngjitës u zbuluan gjithashtu në kontejner, i njohur si "dhoma e trajtimit".

Ish-mbreti i drogës Meyer, i cili shërbeu shtatë vjet për trafikim, thotë se nuk ishte i befasuar nga zbulimi i dhomës së torturës.

Pothuajse 6 këmbë 6 inç, ai shpjegoi: “Në kohën time ata merrnin me qira një vend, të merrnin atje dhe të torturonin. Ose të fusnin në bagazhin e një makine dhe të çonin në pyll dhe të torturonin atje. Kur bën diçka të gabuar, kur nuk i mban premtimet, kur vjedh, kur gënjen, ke problem.

Duke parë radhët e kamionëve që largohen nga porti më i ngarkuar i Evropës, është e qartë se shanset janë të grumbulluara në favor të karteleve. Konfiskimet e mëdha nuk duket se po i bëjnë shumë dëm furnizimit në rrugë.

Stephan Vanfraechem, drejtor i përgjithshëm i Alfaport, i cili përfaqëson kompanitë private në port, tha: “Ata nuk ju vijnë me armë dhe ju thonë të bëni diçka. Është më shumë një çështje: 'A do të dëshironit të fitoni pak para? Mund të duhen vetëm 30 sekonda dhe unë do t'ju jap 50,000 euro".

antwerp

Sondazh

Poll

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja