LIVE UPDATES
Aktualitet

Daily Mail shkruan për viktimat e motit të keq në Shqipëri: Babë e bir vdiqën në lumë, jetuan për shumë vite në Angli

Daily Mail thekson dhe situatën e Shqipërisë pas shirave të dendur, përmbytjet dhe evakuimin e shumë familjeve nga Shkodra e Lezha.

23 Nëntor 2022, 19:15 Nga F.M
Daily Mail shkruan për viktimat e motit të keq në Shqipëri:
Pjetër dhe Jason Rushaj

SHKODËR- Daily Mail i ka dedikuar një artikull Pjetër Rushajt dhe të birit Jason, të cilët humbën jetën si pasojë e motit të keq në Shqipëri. Në lajmin e botuar përshkruhen dhe pamjet dramatike që ka publikuar policia, në momentin e nxjerrjes së trupave të 50-vjeçarit e djalit të tij, vetëm 14 vjeç, nga uji që i rrëmbeu. Për familjen në fjalë përmendet sigurisht edhe fakti që ata jetonin në Britaninë e Madhe, vend të cilin e lanë për tu kthyer e për të investuar në vendlindje. Daily Mail thekson dhe situatën e Shqipërisë pas shirave të dendur, përmbytjet dhe evakuimin e shumë familjeve nga Shkodra e Lezha.

Artikulli:

Një baba dhe bir shqiptar, të cilët u shpërngulën në Britaninë e Madhe disa vite më parë, humbën jetën në vendlidje teksa makinën e tyre e mori lumi. Pjetër Rushaj, 50 vjeç, dhe djali i tij Jason, me origjinë nga Shqipëria, por që mendohet se jetonte në Midlands, vdiqën pasi makina e tyre u rrëzua në një lumë të dielën, pas më shumë se 24 orësh shiu të dendur. Vajza adoleshente e zotit Rushaj, emri i së cilës nuk bëhet i ditur, arriti t'i shpëtonte tragjedisë në Bogë, në rrethin e përmbytur të Shkodrës në veri të Shqipërisë, pasi arriti të zbresë nga automjeti për të gjetur ndihmë përpara se makina të fshihej. Pamjet dramatike të postuara nga policia shqiptare në faqen e saj në Facebook tregojnë një ekip shpëtimtarësh duke përdorur një sërë litarësh të mëdhenj për të tërhequr mbetjet e Mercedes Benz-it nga lumi në mes të kushteve të rrezikshme. Një zëdhënës i policisë tha se Pjetri ishte përpjekur të kalonte lumin dhe makina kishte ngecur. Ai i tha vajzës së tij 14-vjeçare të shkonte në fshatin më të afërt për të marrë ndihmë, por ndërsa ajo ishte larg, një rrymë e madhe uji, rrëmbeu babanë dhe vëllain e saj. Zhytësit përfundimisht gjetën trupat e Pjetër dhe Jason dje pas një operacioni të gjatë shpëtimi. 

Rajonet veriore të Shqipërisë janë ndër më të goditurat nga shirat e rrëmbyeshëm që kanë goditur në të gjithë Ballkanin ditët e fundit. Mijëra hektarë tokë bujqësore dhe qindra shtëpi u përmbytën ndërsa autoritetet evakuuan shumë familje mes ndërprerjeve të energjisë elektrike. Zyrtarët thanë se ndërtuesi i pronave Pjetër jetonte në Mbretërinë e Bashkuar dhe ishte kthyer në Shqipëri pasi kishte dëgjuar për stuhi dhe po kontrollonte për dëmtime të mundshme në shtëpitë që ai zotëronte dhe kishte ndërtuar me paratë e fituara në MB.

Vdekjet u njoftuan në Mbretërinë e Bashkuar nga vajza tjetër e familjes, Anais Rushaj, 24 vjeçe.

“Me dhimbje të thellë njoftojmë vdekjen e parakohshme të babait Pjetër Gjok Rushaj dhe vëllait tonë Jason Pjetër Rushaj.”

Anais vazhdoi duke thënë se funeralet e tyre do të bëheshin më 22 nëntor në një varrezë katolike.  Policia shqiptare dhe ekipet e shpëtimit kryen një kërkim 16-orësh që zgjati nga e diela deri të hënën, duke gjetur përfundimisht trupat e Pjetrit dhe Jasonit.

Një përditësim i policisë i shpërndarë dje në mediat sociale thoshte: Rrjedha e ujit të lumit kishte rrëmbyer një automjet në të cilin udhëtonin tre persona (babai, djali dhe vajza).

“Ju informojmë se pas 16 orësh kërkime intensive nga ekipet e shpëtimit të repartit të reagimit kritik, grupit të evakuim-shpëtimit, grupit alpin të Forcës së Ndërhyrjes së Shpejtë dhe efektivëve të komisariatit Malësi e Madhe, janë gjetur dy trupa (babë e bir) buzë lumit në Bogë.'

Por Pjetër dhe Jason nuk ishin viktimat e vetme të përmbytjeve të shpejta, pasi lumenjtë e fryrë në Mal të Zi dhe pjesë të Serbisë morën katër jetë gjatë fundjavës.

Një grua dhe dy fëmijët e saj u mbytën në Mal të Zi kur makina e tyre u zhyt në një lumë teksa po kalonte mbi një urë, ndërsa në Serbinë jugore, një djalë dy vjeçar u mbyt pasi ra në lumë.

Autoritetet në rajonin jugor serb të Rashkës shpallën gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të përmbytjeve të mëdha dhe ushtria u vendos për të ndihmuar popullatën lokale me evakuimin dhe dërgimin e ujit të pijshëm dhe ushqimit. Shiu i rrëmbyeshëm deri në 400 mm (14 in) në 12 orë të dielën bëri që lumi Drin, më i gjati në Shqipëri, të dalë nga brigjet e tij me të paktën katër inç, sipas autoriteteve. Qindra trupa të ushtrisë u dërguan për të evakuuar familjet pasi më shumë se 600 shtëpi u përmbytën.

“Shkodra për momentin është i izoluar nga pjesa tjetër e vendit”, tha kryebashkiaku Bardh Spahia. Fermerët, të cilët kanë vuajtur vazhdimisht nga përmbytjet në epokën postkomuniste, shprehën dëshpërim për humbjet e tyre, ku përfshihej edhe bagëtia, dhe i kërkuan qeverisë të ndihmojë.

"Ne kemi nevojë për ndihmën e qeverisë sepse dëmet nga përmbytjet janë shumë, shumë të rënda," tha Lina Zefi, 60 vjeç, në fshatin Kuç, më pak se gjashtë milje nga Shkodra. Xhamia historike e Plumbit e shekullit të 18-të në Shkodër ishte gjithashtu nën ujë të hënën pasi pësoi dëme nga përmbytjet e kaluara. Përmbytjet kanë prekur edhe zonat në Kosovën perëndimore, duke shkaktuar disa dëme në ndërtesa dhe mbyllje shkollash, por nuk raportohet për viktima.

daily mail shqiperia permbytet 2022

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN