LIVE UPDATES
Aktualitet

Sunny Hill në Tiranë, Robelli: Lipa të mos bëjë moral se s'ka organizatë humanitare, ku shkojnë 70% e fitimeve?

Ai këtë zhvendosje e ka cilësuar si mungesë respekti ndaj qytetarëve të Kosovës dhe atyre që tashmë kanë blerë bletat për ta ndjekur. 

15 Qershor 2022, 00:13 Nga I.A
Sunny Hill në Tiranë, Robelli: Lipa të mos bëjë moral
Enver Robelli

ZVICËR- Gazetari Enver Robelli ka reaguar për zhvendosjen e Festivalit Sunny Hill në Tiranë. Me anë të një postimi në Facebook, Robelli ka bërë publike disa nga kushtet që ishin vendosur në kontratën për marrjen e 17 hektarë tokë në Prishtinë dhe shfrytëzimin e saj për 99 vite. Por në lidhje me këtë kontratë, Robelli shkruan se duhet bërë debat më i gjerë publik, pasi Sunny Hill është një firmë private e Dukagjin Lipës dhe jo një organizatë joqeveritare. Ai këtë zhvendosje e ka cilësuar si mungesë respekti ndaj qytetarëve të Kosovës dhe atyre që tashmë kanë blerë biletat për ta ndjekur. Ndërkohë që në shkrimin e tij, Robelli ka cituar një pjesë nga një intervistë e Dukagjin Lipës në vitin 2020, në të cilën kishte shprehur dëshirën për sjelljen e këtij festivali në Shqipëri. 

Postimi i Plotë: 

Personi privat Dukagjin Lipa ka themeluar një firmë private. Firma e tij private po i kërkon shtetit të Kosovës që t’ia jap 17 hektarë tokë nga prona publike. Këtë tokë ai e kërkon për shfrytëzim për 99 vjet! Në këtë tokë ai thotë se do të organizojë festivalin «Sunny Hill». Njëkohësisht ai i numëron kushtet e tij: në këtë hapësirë prej 17 hektarësh për 99 vjet ndalohen festivale që i bëjnë konkurrencë «Sunny Hill», lejohen vetëm koncerte të organizuara nga komuna e Prishtinës me maksimum 3000 pjesëmarrës, por për këto ngjarje kulturore komuna nuk ka të drejtë të shes bileta. Lejohen vetëm koncerte të muzikës klasike dhe xhaz. Në kontratë thuhet se 30 për qind e përfitimit nga këto aktivitete të organizuara nga komuna e Prishtinës i takojnë komunës së Prishtinës. E pjesa tjetër - 70 për qind e të hyrave - kujt i takon? Para çdo përdorimi të hapësirës komuna e Prishtinës duhet të kontaktojë firmën «Sunny Hill» për të «pranuar pronën». Këtë kontratë e kanë nënshkruar Përparim Rama, kryetar i Prishtinës, dhe Alban Kastrati nga firma «Sunny Hill».

Nëse qytetarët e Prishtinës janë dakord me këtë kontratë, atëherë urime të gjithëve. Nuk ka asnjë problem. Por për këtë do të duhej një debat pak më i gjerë publik. Interesante është kjo: pse «Sunny Hill» është firmë private e Dukagjin Lipës dhe jo organizatë joqeveritare? Meqë, siç po pretendohet, merret edhe me promovimin e Kosovës. Pelegrinazhi në Tiranë kur festivali tashmë është paralajmëruar se do të mbahet në Prishtinë është edhe një mungesë respekti ndaj adhuruesve të muzikës dhe sidomos atyre që tashmë mund të kenë blerë biletat duke llogaritur se festivali mbahet në Prishtinë. Se diçka po zihej lidhur me ikjen e festivalit në Tiranë, ka qenë evidente qëmoti (përtej pushimeve të përbashkëta të familjes Rama dhe familjes Lipa në jug të Shqipërisë). Që në vitin 2020 babai i Dua Lipës kishte thënë në një intervistë me Adi Krastën: «Për vitin 2021, do të bëjmë tri ditë në Kosovë dhe dy ose tri net do t’i bëjmë në Shqipëri. Do ta vazhdojmë festivalin edhe në bregdet. Shpresojmë të kemi mbështetjen e qeverisë shqiptare. Qëllimi kryesor është promovimi i vendit.» Krejt kjo rrëmujë, natyrisht, nuk e shfajëson pushtetin komunal dhe qeverinë e Kosovës për mosarritjen e një zgjidhjeje qoftë edhe të përkohshme për festivalin derisa të gjendet një zgjidhje përfundimtare. Por në këtë tollovi nuk mund të shes moral as Dukagjin Lipa, sepse firma e tij nuk ka mision vetëm humanitar në Prishtinë. Por ndoshta atij nuk do t’i mungojë suksesi në Tiranë dhe ndoshta nuk i mungon as publiku i Kosovës.

Festivali Sunny Hill këtë vit nuk do të mbahet në Prishtinë, pasi organizatorët janë tërhequr nga eventi pas vonesave proceduriale nga qeveria e Kosovës. Për shkak të vonesave në përgjigje për një vendim përfundimtar për dhënien e tokës në shfrytëzim, themeluesi Dukagjin Lipa i ka njoftuar krerët e shtetit se Festivalin “Sunny Hill” për vendimin e tërheqjes së festivalit nga Prishtina dhe pritet të mbahet në Tiranë. Në adresimin e organizatorëve thuhet se në vend të përkrahjes, kërkesa për t’i siguruar një vend festivalit “është politizuar”. Festivali ishte parashikuar të mbahej në dalje të Prishtinës prej 4 deri më 7 gusht të këtij viti.

enver robelli sunny hill ne tirane

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE