LIVE UPDATES
Editorial

As kriza nuk e bëri Kryeministër

26 Shkurt 2022, 12:45 Nga DOSJA
As kriza nuk e bëri Kryeministër

Nga Enton Abilekaj

I pyetur në Konferencën për shtyp pas Samitit të Jashtëzakonshëm të NATO-s, nëse qëndrimi i Serbisë kundër sanksioneve për Rusinë do të ndikonte në “Ballkanin e Hapur”, Kryeministri Rama u përgjigj: “Ne nuk kemi pasur ndonjë mungesë qartësie apo informacioni për pozicionin e Serbisë nga pikëpamja e politikës së jashtme kur kemi nisur këtë proces. Nuk kemi pritur që të sulmohej Ukraina që të zbulonim lidhjet e Serbisë me Rusinë. Përsa i përket ecurisë së mëtejshme të Ballkanit të Hapur kjo është një cështje që pret pasi do të shikojmë në vijim shumë gjëra se si do të zhvillohet ky proces. Nuk jemi në Ballkanin e Hapur për të përputhur miqësitë, për të bërë Serbinë aleate të SHBA-së. As ne nuk kemi ndërmend të ndryshojmë qëndrimin ndaj Moskës. As nuk na ka shkuar ndërmend kjo gjë. Marrëdhëniet tona në funksion të Ballkanit të Hapur janë strategjike rajonale për të shmangur rritjen e konfliktit që do t’i bënte një dëm të paparë rajonit. Ballkani i Hapur është më shumë sesa një projekt lokal, është një projekt që mbështetet nga SHBA dhe nuk e ka më atë kundërshti që ka pasur. Për momentin nuk ka asgjë për t’u shqetësuar”.

Duket vërtet sikur nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, përderisa qëndrimi i Serbisë nuk është i papritur. Deri në momentin që efektet e luftës dhe sanksioneve, me të cilat Shqipëria është bashkuar, të japin efektet në ekonomi. Çmimet e karburanteve që u rritën që përpara krizës, pritet të rriten akoma në bursën ndërkombëtare dhe sigurisht në Shqipëri. Importuesit e miellit lajmëruan mëngjesin e së enjtes, se çmimi do të rritet, për shkak të fillimit të luftës dhe vendosjes së ndërsjelltë të sanksioneve.

Të paktën dy artikuj bazë do të rriten në tregun ndërkombëtar, jo vetëm për ata që importojnë direkt nga Rusia, por edhe për ata që blejnë në bursë, apo nga vende të tjera. Kjo sepse, me izolimin e Rusisë, nafta dhe gruri do të jenë dy produktet kryesore që do të mungojnë në tregun ndërkombëtar.

Mëngjesin e sotëm, Presidenti i Francës, Emanuel Macron, u dha një mesazh mbështetës bujqve, pasi i paralajmëroi se lufta do të jetë e gjatë.

“Po ndërtojmë një plan qëndrueshmërie”, u tha Macron, që në janar shpalli një ndihmë 270 milionë euroshe vetëm për rritësit e derrave, në vështirësi për shkak të rritjes së çmimit të drithit.

Ushqimi i kafshëve për blegtorët dhe çmimi i karburanteve për bujqit, do të jenë dy sfida edhe për Shqipërinë, si për gjithë vendet e NATO-s dhe BE-së. Në Ballkan vetëm Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve, duke garantuar kështu furnizimin direkt nga Serbia edhe gjatë krizës. Kjo do ta avantazhojë Serbinë, në dy produktet bazë për industrinë dhe bujqësinë, sic janë energjia dhe drithi. Nëse nga janari deri sot, Serbia kishte avantazhin e subvencionit të Bujqësisë, rreth 10 herë më shumë se Shqipëria, pas sanksioneve ruse, ky avantazh do të thellohet, bujqit dhe blegtorët shqiptarë do të familentojnë më keq, bashkë me industrinë përpunuese që varet prej tyre.

Ky është aspekti i parë, llogaria më e thjeshtë ekonomike. E dyta është se, nëse Serbia do të vazhdojë normalisht marrëdhëniet tregtare me Rusinë, Shqipëria nuk mund të mbajë premtimin për sanksione, pikërisht për shkak të “Ballkanit të Hapur”. Mallrat ruse mund të hyjnë nëpërmjet Serbisë, pa kontroll dhe pa taksa, vetëm me një certifikim nga Serbia, për shkak të marrëveshjeve që kanë hyrë në fuqi në janar.

As qëllimi i shpallur nga Rama për shmangien e konfliktit në rajon, nuk mund të arrihet, me këtë pozicion që ka zgjedhur Serbia. Vizita e Sekretarit të Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Nikolai Patrushev në Serbi, që pasoi akuzat e Ministrit të Jashtëm rus, Lavrov, për mercenarë shqiptarë dhe boshnjakë në Ukrainë, shkaktoi shqetësim në Perëndim. Brishtësia e Bosnjës, që prej më shumë se 1 viti është në krizën e “Republika Srbska” ishte shqetësimi i parë, pas vizitës së Patrushev. Mediat perëndimore paralajmëruan për mundësinë e krijimit të një vatre paralele konflikti, për të shpërqëndruar Perëndimin që po mbështet me mjete dhe financa Ukrainën.

Serbia, si mikpritësja ruse në Ballkan, me baza ushtarake dhe influencë, duke mos u përfshirë në sanksione, mbetet qendra operacionale e Putinit për të destabilizuar rajonin dhe vecanërisht Bosnjen, në prag të ndarjes. Për këto arsye, përgjigjja e Ramës në konferencën e mbrëmshme, nuk kishte asnjë ngjashmëri me qëndrimin e një Kryeministri. As mbrëmë, kur partitizmi u la mënjanë përballë krizës ndërkombëtare, ai nuk arriti të sillej si Kryeministër, duke e humbur shansin edhe në vitin e 9-të të qëndrimit në zyrë./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial analiza nga enton abilekaj edi rama enton abilekaj lufta ukraine-rusi analiza nga enton abilekaj edi rama enton abilekaj lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll
Editorial 25 Shkurt 2022, 11:43

Armiku te Porta

Nga Florion MetohuNuk ka asnjë dyshim që urdhri i Vladimir Putin, në 24 shkurt 2022, për të sulmuar Ukrainën, do të mbahet mend si një nga datat kryesore të she...

Editorial 24 Shkurt 2022, 10:54

Perdja e re e hekurt

Nga Gjergj ErebaraVija e Teodosit, Perdja e Hekurt, Skizma e Madhe. Këto të gjitha janë krahasime historike shpesh të ekzagjeruara dhe të pabaza. Por ama në kon...

Editorial 22 Shkurt 2022, 08:16

Ti je “non grata” ime!

Nga Meri LikaKur plaçkitja bëhet një mënyrë jetese për një grup njerëzish që jetojnë në një shoqëri, ata krijojnë për vete, me kalimin e kohës, një siste...

Editorial 21 Shkurt 2022, 12:53

Mes votës së lirë dhe orientimit të Yuri Kim

Nga Enton AbilekajDeklarata e sotme e ambasadores amerikane, Yuri Kim, mund të ketë patur qëllimin e thjeshtë, që t’i japë një dorë Lulzim Bashës, pavarësisht s...

Editorial 17 Shkurt 2022, 15:00

Ishte fitore, jo për Ilir Metën

Nga Enton AbilekajPër ata që e panë si betejë mes Ilir Metës dhe Edi Ramës, vendimi i Gjykatës Kushtetuese ishte humbje e të dytit dhe fitore e të parit. Ata që...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari