LIVE UPDATES
Bota

Berlini dhe Ankaraja me shpatat ngrehur/ Vizita e Erdogan nervozon qeverinë gjermane për çështjen e Izraelit

Erdogan, do të takohet me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe më pas do të ketë darkë me kancelarin Olaf Scholz në dy takime me dyer të mbyllura.

17 Nëntor 2023, 21:59 Nga A.TH
Berlini dhe Ankaraja me shpatat ngrehur/ Vizita e Erdogan nervozon qeverinë
Olaf Scholz dhe Erdogan

GJERMANI- Gjermania dhe Turqia janë më larg se kurrë nga njëra-tjetra. Edhe pse janë të vetëdijshme se janë dy vende që kanë nevojë për njëri-tjetrin, situata në Lindjen e Mesme e vështirësuar situatën. Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan viziton këtë të premte Berlinin, por protokolli qeveritar është kujdesur që vizita e tij të kalojë me sa më pak vëmendje. Kjo për shkak të ndonjë deklarate të mundshme të presidentit turk për luftën në Rripin e Gazës, ndërsa fryma pro palestineze po rritet në shoqërinë gjermane.

Erdogan, fillimisht do të takohet me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe më pas do të ketë darkë me kancelarin Olaf Scholz. Dy takime me dyer të mbyllura dhe një darkë private vështirë se flasin për bujë, raportojnë mediat e huaja.

Marrëdhëniet mes dy vendeve

Marrëdhëniet midis Presidentit Erdogan dhe qeverive të njëpasnjëshme gjermane kanë qenë të vështira për vite me radhë, me grindjet midis Berlinit dhe Ankarasë që shpërthejnë rregullisht. Kur zëdhënësit e qeverisë gjermane përmendin shprehjen partner i vështirë, dihet se ata po flasin për Presidentin Erdogan. Por mizoritë e Hamasit në Izrael më 7 tetor dhe hakmarrja e mëvonshme e Izraelit në Gaza, e kanë vënë Gjermaninë dhe Turqinë në anët e kundërta të konfliktit.

Erdogan është një kritik i ashpër dhe i zëshëm i Izraelit. Gjatë muajit të kaluar presidenti turk është bërë gjithnjë e më i ashpër në kritikat e tij ndaj Izraelit. Ai ka refuzuar të dënojë vrasjet dhe pengmarrjen nga Hamasi, duke iu referuar grupit si "çlirimtarë". Hamasi është klasifikuar si një organizatë terroriste nga aleatët perëndimorë, përfshirë Gjermaninë. Udhëheqësit hebrenj në Gjermani e kanë akuzuar zotin Erdogan se ka nxitur antisemitizmin me komente të tilla dhe ka pasur thirrje që qeveria gjermane të anulojë vizitën e presidentit turk.

Faji historik i Gjermanisë kundrejt Izraelit

Për Gjermaninë, faji historik i nazistëve për Holokaustin do të thotë se mbështetja për shtetin e Izraelit është e panegociueshme dhe një gur themeli kryesor i politikës së jashtme të Berlinit. Kur u pyet në një konferencë shtypi në fillim të kësaj jave në lidhje me komentet e Presidentit Erdogan, Kancelari Scholz i quajti ato absurde.
Gjermania është përballur me protesta në rritje në vend për mbështetjen e saj të vendosur për Izraelin. Si Olaf Scholz ashtu edhe ish-kancelarja Angela Merkel e kanë quajtur vazhdimisht sigurinë e Izraelit Staatsräson e Gjermanisë, ose "arsyeja e shtetit", një term i paqartë që liderët gjermanë përdorin për të shprehur idenë e mbështetjes së palëkundur gjermane për Izraelin.

Por ndërsa sulmet izraelite në Gaza intensifikohen dhe numri i të vdekurve rritet, ky parim po rëndohet, pasi, mediat kryesore gjermane po portretizojnë gjithnjë e më shumë vuajtjet humanitare në Gaza, duke çuar në një shqetësim në rritje për veprimet e Izraelit. Por Gjermania dhe Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën. Gjermania është një partner i rëndësishëm tregtar për Turqinë. Ajo është gjithashtu shtëpia e komunitetit më të madh të diasporës turke në botë dhe është një fushë beteje elektorale për Presidentin Erdogan. Berlini, ndërkohë, ka nevojë për ndihmën turke për të kontrolluar migrimin nga Lindja e Mesme. Kancelari Scholz shpreson të ringjallë një pakt refugjatësh me Turqinë për të kthyer azilkërkuesit dhe dëshiron më shumë mbështetje turke për Perëndimin në luftën e Rusisë në Ukrainë. Këto janë çështjet që do të diskutohen me dyer të mbyllura, por derisa Erdogan të largohet, qeveria gjermane do të jetë më nervoze për atë që Presidenti Erdogan mund të thotë në publik.

frank-walter steinmeier lufta izrael-palestine rexhep taip erdogan

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni