LIVE UPDATES
Bota

Deputetët konservatorë bëjnë thirrje për kthimin e menjëhershëm të azilkërkuesve shqiptarë

Amnesty dënon letrën e 50 deputetëve që thonë se njerëzit që thonë se janë trafikuar duhet të kthehen në Shqipëri.

28 Nëntor 2022, 14:12 Nga k.m.
Deputetët konservatorë bëjnë thirrje për kthimin e
David Davis

BRITANI E MADHE- Më shumë se 50 deputetë konservatorë i kanë shkruar Rishi Sunak duke thënë se azilkërkuesit nga Shqipëria duhet të kthehen. Deputetët, të udhëhequr nga ish-ministri i kabinetit, David Davis argumentojnë se kjo do të zvogëlonte numrin e azilkërkuesëve dhe do të siguronte një pengesë për migrantët. Por Amnesty International tha se ideja do të shkelte konventën e OKB-së për refugjatët dhe do të vinte në rrezik njerëzit e cenueshëm.

Letra i kërkon Sunak të miratojë legjislacionin e urgjencës, që do të thotë se njerëzit nga Shqipëria ose vende të tjera që shihen si të sigurta do të kthehen menjëherë. Ai thotë se kjo duhet të jetë edhe për njerëzit që pretendojnë se janë trafikuar ose janë viktimë e skllavërisë moderne, duke argumentuar se kjo përdoret nga shumë të ardhur shqiptarë për të forcuar pretendimet e tyre për azil. 

“Nëse ata vërtet janë marrë kundër vullnetit të tyre, atëherë ata nuk mund të kundërshtojnë në mënyrë të arsyeshme kthimin në shtëpi. Vetitë në ligjet tona moderne të skllavërisë që e parandalojnë këtë janë qartësisht në kundërshtim me qëllimet e atij ligji dhe duhet të hiqen.”

Davis i tha Sky News se Shqipëria ishte "një vend i sigurt" dhe se njerëzit nuk duhet të lejohen të kërkojnë azil nga frika e persekutimit nga aktorë joqeveritar si psh. bandat kriminale.

“Vetë Zyra e Brendshme nuk i ka interpretuar saktë ligjet e azilit. Çështja është që koha e kthimit për një shqiptar të kthehet nga vite në ditë ose javë. Ky është qëllimi dhe ne mendojmë se është e mundur. Nëse nuk e bëjmë këtë, Home Office nuk do të jetë kurrë në gjendje të përballojë numrin e aplikimeve.  Unë nuk dua të bëj kurban shqiptarët. Ajo që dua të bëj është t'i mbyll zbrazëtirat në ligj,"- tha Davis.

Steve Valdez-Symonds, drejtori i programit për të drejtat e refugjatëve dhe migrantëve të Amnesty UK, tha se Davis e kishte gabim në disa pika.

"Qeveria nuk është e gatshme ose është e paaftë të sigurojë mbrojtje nga persekutimi. Në ligj nuk përcaktohet se cilët duhet të jenë përndjekësit tuaj. Mund të jetë krimi i organizuar, ose gjakmarrja. Mund të jenë edhe gra që persekutohen nga vetë familjet e tyre. Pyetja është nëse shteti është i aftë dhe i gatshëm të ofrojë mbrojtjen që pritet nga ligji ndërkombëtar, apo jo?”.

Pak më shumë se 50% e shqiptarëve iu dha azil në MB, tha Valdez-Symonds, duke shtuar se ishte e gabuar të thuhej se njerëzit e trafikuar mund të ktheheshin në shtëpi.

"Jo çdo i mbijetuar i trafikimit të qenieve njerëzore është domosdoshmërisht i pasigurt për t'u kthyer. Por, kthimi i dikujt nga ku është trafikuar ka të ngjarë t'i çojë ata në shfrytëzim nga e para."

Marrë nga The Guardian

david davis shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare