LIVE UPDATES
Bota

Diplomati ukrainas kundër vënies në skenë të një opere ruse në Scala të Milanos

Andrii Kartis, i cili drejton konsullatën ukrainase në Milano, tha se shfaqje të tilla nuk duhet të përdoren për të mbështetur "elementë të mundshëm të propagandës".

10 Nëntor 2022, 20:08 Nga d.a.
Diplomati ukrainas kundër vënies në skenë të një
La scala

ITALI- Një diplomat ukrainas i ka shkruar kreut të 'La Scala' të Milanos dhe liderëve politikë lokalë për të protestuar ndaj planeve për të vënë në skenë operën ruse "Boris Godunov" në dhjetor.

Andrii Kartis, i cili drejton konsullatën ukrainase në Milano, tha se shfaqje të tilla nuk duhet të përdoren për të mbështetur "elementë të mundshëm të propagandës".

Vepra u kompozua nga Modest Mussorgsky në shekullin e 19-të. Artistët rusë të operës, baritoni Ildar Abdrazakov dhe sopranoja Anna Denisova, kanë rolet kryesore në këtë prodhim, i cili hap sezonin e ri në La Scala të Milanos në fillim të dhjetorit. Shfaqja në fjalë është një nga më të rëndësishmet në kalendarin kulturor të Italisë.

Curtis akuzoi Rusinë për "përdorimin e kulturës për të forcuar pretendimet e saj për madhështi dhe fuqi" pas pushtimit të Ukrainës në shkurt.

Disa shoqata që përfaqësojnë ukrainasit që jetojnë në Itali kanë protestuar gjithashtu ndaj zgjedhjes së veprës klasike të Mussorgsky gjatë kësaj periudhe. Ata kanë kërkuar që të vihet në skenë një operë tjetër dhe të mos vihet asnjë pjesë ruse derisa të përfundojë lufta.

Drejtori artistik i teatrit, Dominique Meyer, theksoi se kur prezantoi programin në qershor nuk kishte plane për një bojkot kulturor të Rusisë.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga La Scala sot. Një burim me njohuri për këtë çështje tha se ishte tepër vonë për të ndryshuar planet për natën e hapjes, me setet tashmë të vendosura.

la scala lufta ukraine-rusi andrii kartis

Sondazh

Poll
Bota 10 Nëntor 2022, 19:02 A.B

Si i përgjon Europa qytetarët?

Telefon Kur Elon Musk bleu Twitter-in, Komisarja e BE-së që merret me tregun e brendshëm europian, Thierry Breton, kërkoi menjëher...

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS