LIVE UPDATES
Bota

Vazhdojnë trazirat në Pakistan/ Partia e ish-kryeministrit Imran Khan rifillon marshimin drejt kryeqytetit

Sipas lajmeve të mediave kombëtare, në mungesë të Khan, i cili u plagos nga të shtënat, marshimi do të drejtohet nga nënkryetari i PTI-së dhe ish-ministri i Jashtëm, Shah Mahmoud Qureshi.

10 Nëntor 2022, 19:29 Nga k.m.

 

Vazhdojnë trazirat në Pakistan/ Partia e ish-kryeministrit Imran Khan
Protesta në Pakistan

 

ISLAMABAD- Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan është zotuar të vazhdojë luftën e tij për "lirinë e vërtetë" deri në frymën e tij të fundit, kështu tha para mijëra mbështetësve të tij që iu bashkuan një "marshimi të gjatë" drejt kryeqytetit Islamabad për të kërkuar zgjedhje të parakohshme. Sipas lajmeve të mediave kombëtare, në mungesë të Khan, i cili u plagos nga të shtënat, marshimi do të drejtohet nga nënkryetari i PTI-së dhe ish-ministri i Jashtëm, Shah Mahmoud Qureshi.

Khan do t'i bashkohet marshimit kur PTI të arrijë në Rawalpindi.

Khan përmes një videoje të regjistruar tha për mbështësit e tij se: Sido që të ndodhë, ky marshim do të bëhet. Unë nuk po luftoj për veten time, por për ligjin dhe drejtësinë në këtë vend. Për këtë arsye, të gjitha forcat janë bashkuar kundër meje. Unë do të vazhdoj këtë luftë sa të jem gjallë dhe nuk do të bëj asnjë hap prapa.

Qindra mbështetës të PTI-së bllokuan gjithashtu rrugët në qytetet Lahore dhe Rawalpindi dhe autostradën që lidh qytetin Lahore dhe Islamabadin, protestuesit e PTI-së po protestojnë prej 4 ditësh. Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Rana Sanaullah akuzoi administratat e provincave në Punjab dhe Khyber Pakhtunkhwa për ofrimin e ndihmës për protestuesit që bllokuan rrugët.

Marshimi është pjesë e përpjekjeve të Khan për të nxitur mbështetjen kundër largimit të tij nga detyra në një mocion mosbesimi në prill. Ai ka pretenduar se partitë e atëhershme opozitare të Pakistanit u pajtuan me Shtetet e Bashkuara për ta rrëzuar atë nga pushteti. Që atëherë, ai ka mbajtur mitingje publike për të kërkuar zgjedhje të parakohshme, të cilat nuk do të zhvillohen deri në fund të vitit 2023. Por në marshimin e fundit ndaj tij u zhvillua një atentat, që e la të plagosur në këmbë.

 

pakistan

Sondazh

Poll
Bota 10 Nëntor 2022, 19:02 A.B

Si i përgjon Europa qytetarët?

Telefon Kur Elon Musk bleu Twitter-in, Komisarja e BE-së që merret me tregun e brendshëm europian, Thierry Breton, kërkoi menjëher...

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!