LIVE UPDATES
Bota

Mungesa e fuqisë punëtore shqetësim edhe për Italinë, DW: Të rinjtë po ikin nga vendi, kostot do të jenë të larta

Të rinjtë italianë po shkojnë gjithnjë e më shumë jashtë vendit dhe po e lënë ekonominë italiane pa ekspertë. Kostot për Italinë do të jenë të larta.

29 Maj 2024, 08:34 Nga B.Z
Mungesa e fuqisë punëtore shqetësim edhe për Italinë,
Foto ilustruese

ITALI - Marlene di Nocco jeton e vetme në një apartament të mobiluar me stil të mirë në lagjen Testaccio të Romës - dhe tashmë ka arritur më shumë se shumë të tjerë të brezit të saj. Të rinjtë nëItali janë ndër evropianët që jetojnë më gjatë me prindërit e tyre. Por prindërit e saj e përzunë atë kur ishte 19 vjeç, thotë Di Nocco, dhe e detyruan të studionte jashtë vendit - në Karlsruhe. Studimet e inxhinierisë duhet t'i sigurojnë asaj mundësi më të mira në tregun e punës. Ajo mbaroi studimet në Gjermani dhe mund të kishte punuar lehtësisht për Bosch ose Daimler, por më pas malli për shtëpinë e detyroi Marlen të kthehet te miqtë dhe familja e saj. Edhe pse e dinte që në shtëpi nuk priste kushte kaq të favorshme në tregun e punës.

"Mashtrim" për të mbijetuar

Tani 34-vjeçarja ulet në tavolinën në dhomën e ndenjes në banesën e saj të vogël me laptopin e saj. Ai punon për një OJQ me qendër në Romë - njëmbëdhjetë muaj në vit. Pastaj ajo duhet të marrë pushim vjetor në mënyrë që të mos ketë të drejtën ligjore për punësim të përhershëm.

Kjo u ndodh shumë profesionistëve të trajnuar mirë të moshës së saj. 40 për qind e punonjësve deri në moshën 34 vjeç kanë kontrata me afat të caktuar ose sezonal. Për pjesën tjetër të popullsisë në moshë pune, kjo përqindje është dukshëm më e ulët në 13 për qind. "Shumë nga miqtë e mi punojnë në kushte të pasigurta pune. Ka edhe shumë punë ilegale," thotë ajo. "Barra e taksave është aq e madhe sa në fund të muajit nuk ke para të mjaftueshme në shtëpi vetëm nga një punë e rregullt. Ndaj filloni të mashtroni pak - vetëm për të mbijetuar."

Pagat janë një çerek më të ulëta se në Gjermani, rezultati  - ikja e ekspertëve

Në Itali, paga mesatare vjetore bruto është rreth 27.000 euro, që është dymbëdhjetë për qind më pak se mesatarja e BE-së dhe 23 për qind më pak se mesatarjagjermane. Punonjësit nën moshën 34 vjeç fitojnë mesatarisht rreth 16.000 euro. Një kontratë e përhershme dhe e paguar mirë është një gjë e rrallë për të rinjtë në Itali. "Për të marrë një pozicion më të lartë, ato që kanë më shumë rëndësi janë vitet e shërbimit. Ndoshta në Gjermani është më e zakonshme të kesh një shef 30 vjeç. Unë kurrë nuk e kam përjetuar këtë në Itali. Punonjësit e rinj duhet të fillojnë gjithmonë nga e para", thotë Marlen. Ekspertët vërejnë një zhvillim të rrezikshëm për ekonominë italiane: gjithnjë e më shumë studentë emigrojnë jashtë vendit, deri në 20.000 në vit. Shifrat janë trefishuar në dhjetë vitet e fundit.

Dallimi i madh midis veriut dhe jugut

Christina Freguja drejton departamentin për tregun e punës në Agjencinë e Statistikave Ista. Ajo vë në dukje vështirësi në rritje kur bëhet fjalë për gjetjen dhe mbajtjen e punëtorëve të kualifikuar, veçanërisht në jug të vendit, të cilët nevojiten urgjentisht për modernizimin e ekonomisë dhe ngritjen ekonomike. Ndërsa veriu i Italisë ende përfiton nga emigrantët nga jugu, këto pjesë tradicionalisht më pak të zhvilluara të vendit humbasin dhjetëra mijëra punëtorë të palodhur çdo vit. "Nëse ata që sjellin risi largohen, kjo na dobëson më tej brenda Evropës”, ​​frikësohet Freguja.

Mbështetja në bizneset familjare

Hendeku është përkeqësuar edhe më shumë nga strukturat tradicionale ekonomike në shumë pjesë të Italisë. Është vështirësuar edhe gjendja e bizneseve të vogla familjare. "Këto kompani shpesh punësojnë anëtarë të familjes dhe investojnë pak në inovacion dhe digjitalizim”, thotë Freguja, gjë që, siç vijon ai, e bën të vështirë për ta konkurrimin ndërkombëtar. Duke qenë se këto kompani janë të vogla, ato fokusohen kryesisht në tregun vendas dhe nuk e shohin të nevojshme të punësojnë punëtorë të rinj jashtë familjes. Rezultati: të rinjtë nuk mund të gjejnë punë dhe kompanitë bëhen të vjetruara.

Situata në tregun italian të punës është edhe më e vështirë për të rejat. Atyre u ofrohen kontrata me afat të caktuar shumë më shpesh sesa kolegëve meshkuj. Kjo është pjesërisht për shkak të zgjedhjes së studimeve, por edhe për shkak të trashëgimisë kulturore në jug të Evropës, e cila edhe sot e kësaj dite e ngarkon pjesën më të madhe të përgjegjësisë për familjen dhe fëmijët mbi gratë. Infrastruktura e dobët me çerdhe e kopshte, veçanërisht në jug, i detyron gratë e reja të vendosin mes familjes dhe karrierës.

Jeta sociale më e mirë

Por një nga arsyet pse shumë vetë, pavarësisht kushteve të vështira vendosin të qëndrojnë në Itali është edhe jeta sociale. Marlene di Nocco mbyll laptopin për një ditë në apartamentin e saj në Romë dhe del në sheshin përballë banesës së saj. Një arsye tjetër pse u kthye nga Gjermania: "Në Gjermani duhet të caktoni një takim me dikë dy ose tre javë përpara. Këtu unë thjesht dal dhe gjej gjithmonë dikë me të cilin mund të flas ose të pi një birrë." Asaj i mungonte shoqëria. Dhe pak ngrohtësi. Por në Gjermani ajo do të kishte më shumë siguri.

Marrë nga DW

itali ekonomi shpopullim

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare