LIVE UPDATES
Bota

"Marr përgjegjësinë e plotë për këtë vendim", publikohet video kur Mark Zuckeberg pushon nga puna 11 mijë punonjës

10 Nëntor 2022, 20:30 Nga d.a.
"Marr përgjegjësinë e plotë për
Zuckerberg

SHBA- Të mërkurën themeluesi dhe CEO i Facebook, Mark Zuckerberg, njoftoi shkarkimin e 11,000 punonjësve në një nga pushimet masive më të mëdha që nga krijimik i kompanisë.

“Sot po shpall disa nga ndryshimet më të vështira në historinë e Meta. Kam vendosur të zvogëloj madhësinë e ekipit tonë me 13% dhe të pushoj nga puna më shumë se 11,000 punonjësit tanë të talentuar. Ky është një moment i trishtuar dhe nuk ka rrugë tjetër. Ata që po pushohen nga puna, dua t'ju falënderoj për gjithçka që keni bërë për këtë kompani”, tha Zuckerberg në letrën e tij drejtuar punonjësve të Facebook.

Zuckerberg, përveç njoftimit me shkrim, ka mbajtur edhe një video-konferencë për t'ua përcjellë mesazhin më drejtpërdrejt punonjësve të kompanisë së tij. Në fakt, rrjeti televiziv amerikan NBC News publikoi një video nga momenti kur Mark Zuckerberg bëri njoftimin e vështirë. Kjo duket se është zbuluar nga një punonjës i cili ka humbur punën, i filmuar rastësisht në një celular.

E di që ka një sërë emocionesh të ndryshme. Dua të them përpara se unë marr përgjegjësinë e plotë për këtë vendim. Unë jam themeluesi dhe CEO, unë jam përgjegjës për shëndetin e kompanisë sonë, për drejtimin tonë dhe për të vendosur se si ne ekzekutojmë. Ishte një nga thirrjet më të vështira që më është dashur të bëj në 18 vitet e drejtimit të kompanisë. Natyrisht, kjo ka një ndikim të madh në jetën tuaj. Por edhe për misionin tonë. Pavarësisht se në cilin ekip mund të keni punuar, secili prej jush luajti një rol në kontributin në produktet që miliarda njerëz përdorin për t'u lidhur çdo ditë. Secili prej jush është i talentuar dhe i pasionuar dhe secili prej jush ka luajtur një rol që Meta të ketë sukses”, thotë Zuckerberg, i cili themeloi Facebook si student në Harvard në vitin 2004, në video.

Thirrja thuhet se ishte një nga dy të veçantat që kishte CEO i Facebook, tha një burim, një për punonjësit e pushuar nga puna dhe një për ata që nuk preken. Sipas vendimit të tij, punonjësit e pushuar nga puna do të marrin kompensim katër muajsh dhe dy javë shtesë për çdo vit shërbimi në kompani, ku Meta do të marrë përsipër të mbulojë sigurimin shëndetësor për gjashtë muaj.

mark zuckerberg meta pushon 11 mije punonjes

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS