LIVE UPDATES
Bota

Mbetjet hapësinore të kompanisë ‘Space X’ nga Elon Musk, bien në fermat Australiane

Astrofizikani pret që të gjenden më shumë mbetje në zonë 'ndër vite' nga kapsula SpaceX nga raketa e lëshuar në vitin 2020.

3 Gusht 2022, 11:45 Nga s.s
Mbetjet hapësinore të kompanisë ‘Space X’ nga Elon
Një pjesë e mbeturinave të anijes kozmike SpaceX u

AUSTRALI- Fermerët australianë gjetën në mënyrë misterioze mbetje hapësinore të shpërndara nëpër fushat e tyre muajin e kaluar. Një astrofizikan që ekzaminoi mbetjet tani beson se ishte nga një fluturim i anijes kozmike SpaceX e cila është kompania e Elon Musk. Njerëzit pranë Dalgety, Uellsi i Ri Jugor, gjetën tre pjesë të mëdha mbeturinash, një strukturë trekëndore 10 metra të gjatë, raportoi Korporata Australiane e Transmetimeve. Brad Tucker, një astrofizikan që inspektoi mbeturinat, tha në një video se ato mund të ishin fragmente të bagazhit të një avioni SpaceX Dragon të përdorur gjatë misionit Crew-1 në 2020 dhe disa nga fragmentet kishin numra serial, raporton The Guardian.

Astronomi Jonathan McDowell ka shkruar në Twitter se shkencëtarët e dinin se mbeturinat nga mbetjet e anijes kozmike Dragon mund të binin në zonë rreth fillimit të korrikut dhe mbetje janë një "përputhje e mirë" për rrugën e fluturimit të bagazhit më 8 korrik. Tucker tha: “Kam dalur dhe i kam parë vetë pjesët, nuk kam asnjë dyshim në mendjen time se janë mbeturina hapësinore”.

Mbetjet hapësinore të kompanisë ‘Space X’ nga Elon
Ekspertët teknikë nga Agjencia Australiane e Hapësirës konfirmuan se objektet janë pjesë e programit SpaceX të Elon Musk

Fermeri i deleve Mick Miners zbuloi objektin 10 metra të gjatë në arën e tij më 25 korrik. Fqinji i tij, Jock Wallace, kishte gjetur gjithashtu mbetje në fushën e tij një javë më parë, dhe njerëzit në zonë gjithashtu raportuan se kishin dëgjuar një zhurmë të fortë më 9 korrik. Wallace fillimisht e raportoi zbulimin tek autoriteti lokal i sigurisë së aviacionit civil, i cili i tha atij të telefononte NASA-n. Agjencia Australiane e Hapësirës dhe policia e Uellsit të Ri Jugor po hetojnë objektet për të konfirmuar lidhjen e tyre me fluturimet në hapësirë. Tucker tha: “Përfundimisht SpaceX, ose të paktën SHBA-të, do të duhet të bëjnë një deklaratë nëse duan ta mbajnë apo ta rikthejnë apo jo”.

anije kozmike space x elon musk australi

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra