LIVE UPDATES
Bota

NASA: Ukraina ka humbur 1 mld dollarë grurë të korrur

Ai përdor një model të mësimit me makinë që zbulon ndryshimet e teksturës dhe ngjyrave bazuar në një seri kohore imazhesh satelitore për të hartuar se ku janë korrur të korrat ose janë lënë të pavjelura.

4 Dhjetor 2022, 16:28 Nga I.A
NASA: Ukraina ka humbur 1 mld dollarë grurë të korrur
Grure

UKRAINË- Ukraina ka humbur të paktën 1 miliard dollarë grurë që është korrur në zonat e kontrolluara nga Rusia, sipas hulumtimit duke përdorur imazhe satelitore nga programi i sigurisë ushqimore dhe bujqësisë i NASA-s. Analiza jep një ide se çfarë po ndodh në territoret e pushtuara, ku informacioni kontrollohet fort. Ai përdor një model të mësimit me makinë që zbulon ndryshimet e teksturës dhe ngjyrave bazuar në një seri kohore imazhesh satelitore për të hartuar se ku janë korrur të korrat ose janë lënë të pavjelura.

Pothuajse 6 milionë tonë grurë u mblodhën nga zona që nuk janë nën kontrollin e Ukrainës, sipas NASA Harvest. Rreth 88% e kulturave dimërore të mbjella në zonat e pushtuara u korrën, ndërsa zonat e pavjelura ishin kryesisht përgjatë vijës së frontit.

Hulumtimi ngre pyetjen se çfarë po ndodh me ato kultura. Anijet ruse kanë eksportuar grurë të marrë nga zonat e pushtuara në vende duke përfshirë Libinë dhe Iranin, por është e vështirë të vlerësohen vëllimet e përfshira pasi transportuesit po errësojnë origjinën e ngarkesave. Rusia ka mohuar se ka vjedhur drithë, por zyrtarët kanë deklaruar publikisht rifillimin e dërgesave të grurit nga portet e pushtuara.

Ukraina është një eksportues i madh i grurit dhe bllokada e porteve të saj pas pushtimit të Rusisë bëri që çmimet të rriten, duke e bërë kontrabandën e grurit potencialisht më fitimprurës. Një marrëveshje që lejon Ukrainën të rifillojë eksportet ndihmoi në lehtësimin e çmimeve të grurit, por ato mbeten ende historikisht të larta.

Pothuajse një e katërta e grurit të Ukrainës është rritur në tokë që Rusia pretendon se e ka aneksuar, megjithëse një pjesë e këtij territori kontrollohet nga Ukraina. Vlerësimet e NASA Harvest janë për grurin dhe deri më tani përjashtojnë kulturat e tjera ose produktet ushqimore që mbaheshin në ruajtje. Gjetjet nuk tregojnë se çfarë ndodhi me të korrat pasi u korrën.

nasa nasa harvest

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it