LIVE UPDATES
Bota

Tensionet në veri të Kosovës, Vuçeviç: Ushtria jonë është e aftë për çdo gjë po nuk duam luftë

Vuçeviç u shpreh se pavarësisht përgatitjes së ushtrisë serbe, ata nuk duan luftë dhe nuk duan që fëmijët apo ushtarët të vuajnë pasojat e një të tille.

10 Nëntor 2022, 21:03 Nga d.a.
Tensionet në veri të Kosovës, Vuçeviç: Ushtria
Vucevic

SERBI- Ministri serb i Mbrojtjes Millosh Vuçeviç ka deklaruar se ushtria e vendit është e aftë dhe e gatshme për luftë por nuk dëshiron që gjërat të shkojnë deri aty.

Në një intervistë për mediat serbe, Vuçeviç u shpreh se pavarësisht përgatitjes së ushtrisë serbe, ata nuk duan luftë dhe nuk duan që fëmijët apo ushtarët të vuajnë pasojat e një të tille.

"Ne nuk duam luftëra, nuk duam që asnjë nga fëmijët apo oficerët tanë të vuajë. Ne nuk duam të vuajnë as kombet e tjera, por thirrjet tona për bisedime, për dialog nuk do të thotë se jemi të dobët apo të papërgatitur. Ministri thekson se ushtria serbe sot është shumë herë më e fortë se në vitin 1999, si dhe se procesi i vendimmarrjes është thjeshtuar në maksimum, pra se sistemi i mbrojtjes është sjellë në atë nivel ku mund të reagojë menjëherë, ende me shpresën se nuk do të ketë nevojë për të."-tha Vuçeviç.

Ai shtoi se askush në Serbi nuk do që ti rikthehet vitit 1999 dhe askush nuk duhet të përplasë armët dhe as të luajë lojëra lufte.

"Ne nuk duam të kthehemi në vitin 1999, nuk duam luftëra dhe vuajtje. Askush nuk është duke u rrahur me armë, as duke luajtur lojëra lufte. Ne jemi të moderuar në deklaratat tona, të përgjegjshëm, por nga ana tjetër po dërgojmë një mesazh për të gjithë se është e pamundur të arrihet një zgjidhje nëse serbët duhet të humbasin gjithçka dhe pala tjetër duhet të fitojë gjithçka, ky nuk është një kompromis, atëherë është çështje e humbjes dhe poshtërimit të njërës palë dhe qëndrimit të hapur pranë ana tjetër, këto janë ultimatume, zgjidhje imponuese, gjë që në të vërtetë ka ndodhur në histori, por më pas duhet të heqësh dorezat dhe ta thuash hapur”, thotë ministrja e Mbrojtjes.

Në pyetjen nëse ka frikë se do ti imponohet lufta, ai përgjigjet se është i shqetësuar dhe se ministrat dhe Gjykata e Lartë janë shumë të kujdesshme. I pyetur për të komentuar pretendimet se, nëse një nga “çizmet tona” do të hynte në Kosovë, do të ishte një konflikt me NATO-n, praktikisht me gjithë botën perëndimore,

Duke ju përgjigjur pretendimeve se nëse Serbia tenton të hyjë në Kosovë do të përballej në një konflikt me NATO-n, që do të thotë praktikisht me gjithë perëndimin Vuçeviç tha se është i vetëdijshëm për këtë.

Të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm se ka forca të KFOR-it, në thelb. NATO për Kosovën, nuk po flasim vetëm për njësitë speciale të policisë dhe forcat e sigurisë së Kosovës, të cilat tani de facto po i shndërrojnë në ushtri, në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe Kumanovës, Brukselit, respektivisht marrëveshjet e Uashingtonit, por kujt i intereson, ata kanë axhendën e tyre dhe pavarësisht gjithçkaje që është rënë dakord, ata po i shtyjnë qëllimet e tyre”.-përfundoi ai.

millosh vuçeviç tensione në veri të kosovës dialogu kosove-serbi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS