LIVE UPDATES
Bota

VD- Ndërtohet skena e krimit që tronditi botën, si u ekzekutua ish-kryeministri japonez Shinzo Abe

BBC ka publikuar rindërtimin e ngjarjes e cila ndodhi në qytetin jugor të Narës ku Abe, 67 vjeç, po mbante një fjalim fushate jashtë një stacioni hekurudhor për Kei Sato, një anëtar në detyrë i dhomës së lartë të parlamentit.

10 Korrik 2022, 10:16 Nga d.a.
VD- Ndërtohet skena e krimit që tronditi botën, si u ekzekutua
Shinzo Abe

JAPONI- Ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe ka vdekur disa ditë më parë pasi në një atentat u qëllua me dy plumba në një ngjarje të fushatës politike. Ai ishte në proces të mbajtjes së një fjalimi kur një person i armatosur e sulmoi nga pas. Kështu rrodhën ngjarjet tragjike të së premtes.

BBC ka publikuar rindërtimin e ngjarjes e cila ndodhi në qytetin jugor të Narës ku Abe, 67 vjeç, po mbante një fjalim fushate jashtë një stacioni hekurudhor për Kei Sato, një anëtar në detyrë i dhomës së lartë të parlamentit. Sato kandidon për partinë në pushtet, Liberal Demokratët, në zgjedhjet për Dhomën e Lartë të planifikuar për në 10 korrik.

Imazhet e mëposhtme tregojnë Abe duke u ngritur për të bërë fjalimin e tij ndërsa ndihmësit duartrokasin. Por në dukje ata nuk janë në dijeni të një figure tjetër në sfond, një djalosh të veshur rastësisht me një çantë të zezë kryq.

Në orën 11:30 me orën lokale pamjet e ngjarjes tregojnë burrin duke ecur përpara, disa minuta pasi ish-kryeministri fillon fjalimin e tij. Dëgjohen të shtëna dhe Abe bie në tokë, duke u gjakosur dukshëm. Ndërsa spektatorët e tmerruar largohen, zyrtarët e sigurisë godasin të dyshuarin 41-vjeçar, i cili nuk bën asnjë përpjekje për të vrapuar. Eshtrijnë në tokë dhe e marrin në paraburgim.

Kalimtarët kujdesen për Abe pasi ai shtrihet i gjakosur dhe ai më pas është transportuar me helikopter në Spitalin Universitar Mjekësor Nara për trajtim. Raportet e mediave thonë se ai ishte në gjendje të fliste në minutat pas sulmit, por më pas humbet vetëdijen.

Ai më tej pësoi arrest kardiak me të mbërritur në spital, edhe pse u bënë përpjekje për ta ringjallur dhe ju bë transfuzion gjaku, Abe ndërroi jetë në orën 17:03.

Mjekët thanë se ai mori dy plagë që dëmtuan një arterie dhe pësoi dëmtime të mëdha në zemër. Të dyja plagët ishin të thella dhe humbja e gjakut ishte shkaku i vdekjes, shtojnë ata. Gjatë operacionit nuk u gjet asnjë plumb.

Arma, e cila thuhet se ishte një armë e punuar me dorë, u sekuestrua kur sulmuesi i dyshuar u arrestua. Ligjet e rrepta të armëve të zjarrit në Japoni e bëjnë blerjen e një arme jashtëzakonisht të vështirë.

I dyshuari është identifikuar si banor i Narës, Tetsuya Yamagami. Raportet e mediave lokale thonë se ai besohet të jetë një ish-anëtar i Forcës Vetëmbrojtëse Detare të Japonisë, ekuivalenti i marinës japoneze. Kur u mor në pyetje, ai tha se kishte qenë "i pakënaqur" me Abe dhe kishte për qëllim ta vriste atë.

Raportet e mediave thonë se një ekip eksplozivi më vonë bastisi shtëpinë e të dyshuarit për të mbledhur prova. Është e paqartë se si i dyshuari mori vesh për pjesëmarrjen e Abe në tubim, pasi u konfirmua vetëm vonë të enjten mbrëma.

 

qellohet shinzo abe kei sato tetsuya yamagami

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE