LIVE UPDATES
Bota

Ç’do ndryshonte Elon Musk nëse do kthente kohën pas

29 Prill 2022, 14:01 Nga DOSJA
Ç’do ndryshonte Elon Musk nëse do kthente kohën pas

SHBA- E enjtja ishte një ditë e ngarkuar për personin më të pasur në botë. Jo vetëm se Elon Musk nisi një përpjekje armiqësore për marrjen e Twitter, por ai gjithashtu u ul për një intervistë në skenë në konferencën TED me intervistuesin, Chris Anderson. Duke marrë parasysh gjënë e Twitter, kishte pyetje të dukshme, si: Pse të blini Twitter?

“Kjo nuk është një mënyrë për të fituar para,”-u përgjigj Musk.

“Ndjenja ime e fortë dhe intuitive është se të kesh një platformë publike që i besohet maksimalisht dhe është gjerësisht gjithëpërfshirëse, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për të ardhmen e qytetërimit.”

Pyetja tjetër që bëri Anderson ishte shumë më interesante. 

“Nëse mund të ktheheshit pas në kohë dhe të ndryshonit një vendim që keni marrë gjatë rrugës, cili do të ishte dhe pse?”-pyeti Anderson.

Pyetja ishte menduar gjatë të ishte e zgjuar.

“Nuk kam takuar kurrë dikë që nuk dëshiron të ndryshojë diçka në jetën ose karrierën e tij. Të gjithë kemi bërë shumë gabime dhe zgjedhje që nuk dolën ashtu siç prisnim. Në ato raste, është e vështirë të mos dëshirojmë të kishim një buton modifikimi.”

Ka disa mësime të fuqishme në përgjigjet e tij. E para është se të kesh vetëdije për të kuptuar se çfarë potenciali ke. Është shumë e thjeshtë, me të vërtetë. Nëse nuk jeni të suksesshëm, por nuk mund ta pranoni këtë realitet ose të kuptoni se pse, shanset që rrethanat tuaja të ndryshojnë nuk janë shumë të mira.

Në atë kohë për Musk, Tesla ishte në një pikë kthese.

Me sa duket, ajo që Musk po mundohet të thotë është se ai po merrej më shumë gjëra më herët, por nuk mundi të shmangte atë që ai e quajti “tre vjet ferr”. Puna është se ndonjëherë ju duhet të kaloni nëpër shkretëtirë para se të arrini në tokën e premtuar.

Unë mendoj se vlen gjithashtu të përmendet se Musk ishte investuar personalisht dhe personalisht i përfshirë në rregullimin e problemit. Në shumicën e rasteve, një udhëheqës që përfshihet në operacionet e përditshme do të thotë se organizata ka një problem real. Në këtë rast, ky ishte shembulli që ai po përpiqej të jepte për ekipin e tij është i vlefshëm.

Marrë nga inc.com

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota elon musk elon musk

Sondazh

Poll

Bota 29 Prill 2022, 12:14

Kush po e merr Butrintin?

Kush po e merr Butrintin? Marreveshja qe praktikisht e privatizon Parkun Kombetar te Butrintit mes Ministrise se Kultures dhe Fondacionit perkates eshte hartuar...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra