LIVE UPDATES
Editorial

Heshtja fajtore për rruspat te resorti i Irfan Hysenbelliut

Mediat e pronarit të “Prestige”, ia kishin ofruar me bujari mbështetjen Ramës. Ky është rasti kur Kryeministri nuk ka më nevojë për atë mbështetje, ose mendon se mbështetja i kushton më shumë sesa lufta dhe zgjedh luftën.

3 Dhjetor 2022, 15:13 Nga Enton Abilekaj
Heshtja fajtore për rruspat te resorti i Irfan Hysenbelliut
Enton Abilekaj

Për një qytetar indiferent do të dukej si Astiri, si 5 Maji, si Shkoza, do të dukej sikur News24 ka vendosur më në fund të mos heshtë kur dhuna e pushtetit personal, sfidon Gjykatat, dokumentet zyrtare që ka lëshuar vetë dhe shkel mbi biznesin, banesën, apo jetët e njerëzve. Në fakt është një resort i pronarit të medias së rëndësishme, që sot po përjeton atë që injoroi, dhunën e pushtetit mbi jetët e njerëzve të pambrojtur. “Prestige Resort” ka kush e mbron.

Jo vetëm media që zotëron, por edhe opozita. Vetëm mediat konkurente, apo ato të kontrolluara nga qeveria heshtin. Bashkë me një pjesë të shoqërisë civile që, ose hesht, ose i kujton pronarit të resortit, flirtet me pushtetin e Edi Ramës, kundër qytetarëve të pambrojtur. I kujtojnë prishjen e teatrit, prishjen e banesave te 5 Maji për interesa jopublike, lënien jashtë të banorëve të Astirit në mesin e dimrit, për të favorizuar firmat preferenciale, prishjen e banesave në Shkozë, në Paskuqan, ku familjet u bastisën si kriminelë të armatosur, me gaz lotsjellës dhe rruspa ende pa gdhirë dita. Të gjitha këto, janë raste kur mediat e pronarit të “Prestige Resort” heshtën.

Në ekranin e TV që zotëron, shfaqej Rama me shirit në dorë dhe Veliaj duke mallkuar të mjerët e pambrojtur si pengues të zhvillimit. Kur News24 i jepte të drejtë shpëtimtarëve të Rilindjes, që në kundërshtim me vendimet e Gjykatave, prishnin çfarë gjenin përpara, për interesat e tyre, kur media e Hysenbelliut brohoriste për pushtetin që po nëpërkëmbte Shtetin ndërsa shkatërronte jetët e njerëzve bashkë me trashëgiminë historike dhe kulturore. Këtë gabim sot po e bëjnë ata që, heshtin ose justifikojnë Ramën, në sulmin ndaj resortit.

Ata që pretendojnë se nuk u takon kjo betejë mes të dyve, që vetëm sa e shkatërron më keq interesin publik. Ata që shohin se si TV që heshti dje për interesin publik, sot po transmeton 24 orë në 24 prekjen e interesit privat të pronarit, duke përdorur frekuencën publike. Ata që me të drejtë e fajësojnë opozitën që është përfshirë në këtë cështje si përfituesja e tretë nga konflikti, si mbrojtëse koncesionare e interesit privat të pronarit të News24, jo si mbrojtëse e interesit publik. Të gjitha këto janë të vërteta, por kjo nuk është arsye për të heshtur, as për të justifikuar Pushtetin personal të Edi Ramës. Ky është rasti tjetër kur Pushteti Personal po shkallmon Shtetin duke injoruar ligjin, vendimet e gjykatave, lejet e dhëna nga institucionet e tij dhe licencat verbale për të rrëmbyer pronën publike. Njësoj sic e injoroi kur ia dha benefitet për t’i marrë mbështetjen, por vepron sot kur nuk ia do më mbështetjen.

E vërtetë, ky nuk është rasti i goditjes për shkak të fjalës së lirë. Mediat e pronarit të “Prestige”, ia kishin ofruar me bujari mbështetjen Ramës. Ky është rasti kur Kryeministri nuk ka më nevojë për atë mbështetje, ose mendon se mbështetja i kushton më shumë sesa lufta dhe zgjedh luftën. Kjo është beteja që Rama ka zgjedhur të bëjë me mediat e Irfan Hysenbelliut, jo mediat e tij me Ramën, është zgjedhja e Ramës për ta patur oponente, jo e kundërta, është opozitë e zgjedhur nga vetëm pushtetari absolut, me besimin se duke ia shkatërruar burimet financiare, do ia mbyllë përfundimisht gojën. Ndërsa kjo betejë zhvillohet brenda pushtetit, Rama po e centralizon pushtetin edhe në media. Ndërkohë që, për të emëruar opozitën politike po përdor gjykatën, për të centralizuar kontrollin e medias po përdor institucionet që varen prej tij. Gjyakat, prokuroria, SPAK kanë detyrë vetëm të heshtin në këtë rast.

Njësoj si ata që e trajtojnë këtë thjesht si një betejë brenda pushtetit, pa parë se mjetet dhe pasojat që po përdor Kryeministri, janë shkatërrimtare për aq sa ka mbetur nga ideja e Shtetit të së Drejtës, për aq sa ka mbetur pa u prekur plotësisht nga kontrolli absolut i Kryeministrit. Heshtja e sotme ia lehtëson instalimin përfundimtar të regjimit Edi Ramës, ia justifikon Drejtësisë përdorimin me telekomandë prej tij, ua legjitimon përdorimin bashkëpunëtorëve të regjimit. Kjo nuk është betejë për të mbrojtur një biznesmen apo një media, por për të penguar sa më shumë të jetë e mundur një aksion të dhunimit të Shtetit për të zgjeruar më shumë pushtetin personal të një njeriu./Dosja.al

enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh