LIVE UPDATES
Ekonomi

BIRN: Interesat e borxhit afatshkurtër kërcejnë sërish, ndërsa likuiditeti është i paktë

Kërkesa e qeverisë për borxh është ndjeshëm më e lartë se sa ofertat e bankave, të cilat duket se po shijojnë fitime të konsiderueshme të interesave veçanërisht të larta në borxhin publik afatshkurtër.

24 Tetor 2022, 18:23 Nga k.m.
BIRN: Interesat e borxhit afatshkurtër kërcejnë sërish,
Foto ilustruese

Ankandi i fundi i bonove të thesarit 12 mujore i zhvilluar në 18 tetor përfundoi me interesin 5.26%, interesi më i lartë i parë në këtë titull prej më shumë se shtatë vitesh. Interesat u rritën me 51 pikë bazë në krahasim me ankandin e mëparshëm të zhvilluar vetëm dy javë më parë. Në ankandin e fundit, qeveria pati kërkuar të emetojë 10 miliardë lekë bono dhe ofertat nga operatorët ishin për 12.7 miliardë, nga të cilat, qeveria vendosi të pranojë 12.1 miliardë. Oferta për borxh ka qenë veçanërisht e ngushtë përgjatë ankandeve të fundit, me disa nga ankandet të përfunduara pa plotësuar kërkesën. Dhe nëse marrim parasysh sjelljen historike të qeverisë, me deficit buxhetor të përqendruar në muajt e fundit të vitit, atëhere situata ka gjasa që do të vijojë të përkeqësohet në javët në vijim.

Interesat e bonove 12 mujore janë luhatur në 2 apo 3 për qind përgjatë dekadës së fundit, që kur qeveria shqiptare, nën këshillat e FMN-së, filloi programin për të zgjatur afatin mesatar të maturimit të borxhit publik duke sjellë në këtë mënyrë edhe uljen e varësisë nga bankat, të cilat kontrollojnë pjesën e luanit në këtë treg.

Rritja e interesave të borxhit afatshkurtër është e dukshme veçanërisht në krahasim me borxhet afatgjata, gjë që sugjeron se operatorët e tregut thjeshtë po maksimizojnë një vështirësi momentale dhe nuk perceptojnë probleme më afatgjata. Për shembull, ankandi i fundit i obligacioneve dhjetëvjeçare përfundoi me kupon 6.25%, një diferencë kjo fare e vogël me bonot 12 mujore.

Borxhi publik i brendshëm është një treg me vlerë 700 miliardë lekë dhe taksapaguesit pritet të paguajnë një faturë shumë më të majme vitin e ardhshëm për këtë borxh në krahasim me dy vjet më parë. Rreth 63% e këtij borxhi mbahet nga bankat ndërsa 15% të tjera nga institucionet financiare, të tilla si fondet e investimit. Kjo i bën bankat përfitueset kryesore të borxhit publik.

Gjatë vitit 2021, interesat e borxhit publik të brendshëm ishin 23.5 miliardë lekë ndërsa këtë vit pritet të rriten në 27 miliardë dhe vitin e ardhshëm në 34 miliardë.

Interesat e bonove të thesarit 12-mujore janë veçanërisht të rëndësishme jo vetëm për buxhetin e përbashkët të taksapaguesve por edhe për pjesën më të madhe të kredimarrësve në lekë për shkak se politika e biznesit në banka është akordimi i kredive me referencë bonot e thesarit 12-mujore. Ndërsa bonot janë rritur nga më pak se 2% në më shumë se 5% këtë vit, kjo do të thotë se kredimarrësit në lekë duhet të presin një rritje të konsiderueshme të kësteve të tyre të kredive sapo bankat të reflektojnë rritjen e bonove në kreditë e tyre.

Rritja e shpejtë e interesave të titujve afatshkurtër duket se reflekton mungesën e diversifikimit nga ana e qeverisë. Megjithëse qeveria emeton tituj borxhi me afat deri 15 vjeçar, 53% e borxhit të brendshëm është emetuar në bono thesari dhe obligacione deri në 3 vjet./BIRN

bonot e thesarit

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha