LIVE UPDATES
Insights

ANALIZA: Taktika e "kazanit" të Rusisë, si po fiton terren në fushën e Donbasit

Tani për tani janë zhdukur përpjekjet për rrethime më të gjera të forcave ukrainase në Donbas, të cilat përfshinin një kalim të dështuar të lumit në fillim të majit. Në vend të kësaj, njësitë janë të përqendruara në rrethime më të vogla.

27 Maj 2022, 18:39 Nga DOSJA
ANALIZA: Taktika e "kazanit" të Rusisë, si po fiton terren
Harta e re

Pas disa javësh bllokimi, ushtria ruse duket se ka gjetur një mënyrë për të avancuar në Donbas – duke e goditur atë me një artileri kaq intensive dhe jo të sofistikuar që mbrojtësit e rraskapitur të Ukrainës duhet ta dorëzonin. Volodymyr Zelenskyy rrallë jep shifra të viktimave, por presidenti i Ukrainës tha të dielën e kaluar se "50 deri në 100 trupa ukrainase vdesin në vijën e frontit të Donbasit çdo ditë", që do të thotë ndoshta 3,000 viktima në muaj. Të plagosurit janë zakonisht tre ose ndoshta katër fish më shumë, një humbje serioze për Ukrainën.

“Forcat ruse kanë siguruar më shumë terren gjatë javës së kaluar sesa përpjekjet e mëparshme në maj”,-raportoi Instituti për Studimin e Luftës të martën, veçanërisht duke iu afruar qytetit të vijës së parë të Sievierodonetsk dhe fshatrave aty pranë.

Përparimet ruse nuk janë dramatike, por ato pasqyrojnë një strategji të re. Tani për tani janë zhdukur përpjekjet për rrethime më të gjera të forcave ukrainase në Donbas, të cilat përfshinin një kalim të dështuar të lumit në fillim të majit. Në vend të kësaj, njësitë janë të përqendruara në rrethime më të vogla.

Kjo u konfirmua nga kreu i milicisë së republikës së vetëshpallur pro-ruse në Donetsk, Eduard Basurin, i cili tha se forcat ruse kishin adoptuar një qasje të krijimit të rrethimeve më të vogla për t'i privuar trupat ukrainase nga logjistika dhe përforcimi. 

Përpjekjet ruse në Donbas janë ndihmuar gjithashtu nga linja më të shkurtra furnizimi mbi kufirin me Rusinë, si dhe një rrjet i dendur linjash hekurudhore në pjesët e Luhanskut të pushtuara nga forcat pro-ruse që nga viti 2014. Nick Reynolds, një ekspert i luftës tokësore në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, tha se rusët ishin angazhuar në riorientimin progresiv të operacioneve të tyre drejt objektivave gjithnjë e më modeste duke i lejuar ata të merrnin fshatra si Popasna dhe Rubizhne, megjithëse ai argumentoi "forcat e tyre tokësore janë ende duke performuar keq në terren”.

Të tjerët nuk janë aq të sigurt. Një Kiev i shqetësuar vazhdon t'i lutet perëndimit për armë më të fuqishme. Kërkesa më e fundit ishte për raketat M270 me rreze të gjatë.Duket se SHBA tani duket se është e gatshme të sigurojë disa, pasi më parë i refuzoi.

Kur u pyet se çfarë i duhej Ukrainës për momentin, Kira Rudik, një deputete ukrainase që viziton Mbretërinë e Bashkuar, tha se "e para dhe më e rëndësishmja janë armët ", duke argumentuar se vendi i saj dhe perëndimi "nuk duhet të nënvlerësojnë Rusinë" vetëm sepse forcat e Moskës kishin, të paktën deri në fillim të kësaj jave, bërë përparim të kufizuar në Donbas.

Rudik tha se ajo fliste me ushtarët ukrainas në vijën e frontit çdo ditë. Por një problem i vazhdueshëm, pranoi ajo, ishte se mund të duhen dy muaj ose më shumë që armët të shkojnë në terren.

Problemi themelor i Ukrainës është se ndërsa mund të ketë luftuar sulmet ndaj Kievit dhe Kharkivit por nuk ka qenë në gjendje të kthejë mbrapsht përfitimet territoriale të Rusisë në jug dhe në lindje. Kjo do të thotë se ka shkaktuar humbje njerëzore dhe ekonomike në shifra shumë më të mëdha se Rusia. Ekonomia e saj pritet të bjerë 45% këtë vit, sipas Bankës Botërore. 

Një kërcënim për Ukrainën mbetet lodhja perëndimore, ose humbja e unitetit, veçanërisht nëse lufta vazhdon edhe gjatë vitit të ardhshëm. Vendet tradicionalisht më pak armiqësore ndaj Rusisë mund të ndjekin sugjerimin e diplomatit veteran Henry Kissinger në samitin e Davos këtë javë, për të shqyrtuar presionin ndaj Ukrainës për të rënë dakord për një ndarje të territorit.

Ka shenja se Rusia është e kënaqur me ritmin aktual. Ministri i mbrojtjes, Sergei Shoigu, pohoi të martën se ofensiva po ngadalësohej qëllimisht për të shmangur viktimat civile - dhe ndërsa ka shumë prova për të kundërtën. Phil Osborn, një ish-kreu i inteligjencës së mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar, tha se situata ushtarake ishte e tillë që Ukraina kishte nevojë për aq shumë ndihmë sa mund të merrte.

“Perëndimi duhet të fokusohet pa pushim në Ukrainë dhe të jetë i përgatitur për dhimbje. Putini llogarit se ne do të shpërqendrohemi gjithnjë e më shumë (vetëm shikoni ciklin e lajmeve që po vazhdon dhe zërat "të arsyeshëm" që shtyjnë Zelenskiy të dorëzohet) dhe kjo lë të kuptohet se ai ka më shumë durim se perëndimi."

Marrë dhe përkthyer nga TheGuardian

Sondazh

Poll

Insights 24 Maj 2022, 18:18 Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Insights 13 Maj 2022, 13:54 Ditmir Bushati

Çmimi i të ardhmes

Foto ilustruese Është e vështirë të besohet, por e pamundur të mohohet se rendi ndërkombëtar që mbajti pjes&eu...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave