LIVE UPDATES
Insights

Ja si Kina po i nxit sulmet e Hamasit

Kjo qasje me dy fytyra e Kinës, u pa edhe në samitin virtual të BRICS javën e kaluar, kur presidenti kinez Xi Jinping propozoi një plan me 6 pika, për të ndaluar njëherë e mirë luftimet në Gaza.

28 Nëntor 2023, 11:37 Nga a.d
Ja si Kina po i nxit sulmet e Hamasit
Lufta

Nga Gordon G. Chang “Newsweek

Një nga strategjitë më cinike të Kinës në luftën e saj në shumë fronte kundër Shteteve të Bashkuara, është të paraqitet si një paqe-bërëse, në një kohë që pretendon se është Amerika, ajo që nxit konfliktin. Pekini e përhap vazhdimisht këtë narrativë të rremë, edhe pse në fakt ndez zjarre kudo që mundet.

Kjo qasje me dy fytyra e Kinës, u pa edhe në samitin virtual të BRICS javën e kaluar, kur presidenti kinez Xi Jinping propozoi një plan me 6 pika, për të ndaluar njëherë e mirë luftimet në Gaza.

Sundimtari kinez bëri thirrje t’i jepet fund “dhunës dhe sulmeve kundër civilëve”, për sigurimin e “korridoreve humanitare” dhe ndihmë shtesë për Gazën, “krijimin e një shteti të pavarur të Palestinës”, thirrjen e një “konference ndërkombëtare të paqes, “miratimin e një rezolute në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së dhe Këshillit të Sigurimit, dhe zbatimin e “masave praktike për të parandaluar përhapjen e konfliktit dhe rrezikimin e stabilitetit në Lindjen e Mesme në tërësi.”

Shumë analistë të huaj, po e besojnë propagandën e Pekinit për Kinën si një fuqi që dëshiron paqen. “Ajo që dëshiron vërtet Kina në Lindjen e Mesme është rregulli”- shkruan në gazetën në “Globe and Mail” Omer Aziz, ish-këshilltar për politikën e jashtme në qeverinë e kryeministrit kanadez Justin Trudeau.

“Një luftë rajonale nuk është në interesin e Kinës, sidomos nëse ajo synon të rritet ekonomikisht dhe të vazhdojë t’i shërbejë interesave të veta, kryesisht ndaj Tajvanit”- thekson Aziz. Por e vërteta është se Xi Jinping nuk po promovon paqen në Lindjen e Mesme. Përkundrazi, ai po vazhdon të nxitë  luftën në këtë rajon.

Veprimet e Kinës vitet e fundit, tregojnë se Kina jo vetëm që e ka nxitur luftën në Lindjen e Mesme, por që e dinte se po e bënte diçka të tillë. Ajo ka mbështetur vazhdimisht regjimin militant shiit në Iran, që flet hapur për luftë dhe punon vazhdimisht për të destabilizuar shtetet sunite në rajonin e Gjirit Persik.

Kina ka ndihmuar për dekada me radhë përpjekjet e pamëshirshme të Republikës Islamike të Iranit për të ndërtuar armët e saj bërthamore. Irani ka marrë teknologjinë dhe pajisjet kineze të pasurimit të uraniumit përmes kompanisë bërthamore AQ Khan në Pakistan të sponsorizuar nga Kina.

Dhe Koreja e Veriut, një regjim monist i mbështetur nga Kina, nuk mund të transferonte kurrë raketa balistike në Iran pa miratimin e Kinës, diçka që e ka bërë vazhdimisht dekadat e fundit. Për më tepër, Kina ka furnizuar me armë të vjetra milicitë që i shërbejnë interesave të Republikës Islamike.

Për shembull, Hamasi, duket se zotëron armë të vjetra të prodhimit kinez, të furnizuara përmes Iranit. Po kështu, në vitin 2021 por edhe këtë vit, Marina e SHBA-së ka sekuestruar armë kineze që po shkonin për milicinë Huthi në Jemen, sërish me mbështetjen e Teheranit.

Richard Fisher, analist mbi ushtrinë kineze në Qendrën Ndërkombëtare të Vlerësimit dhe Strategjisë, më tha së fundmi se Pekini gjithashtu ofron armë për Hezbollahun, përfaqësuesi i tretë i madh i Iranit. Ndërkohë, vetë armët e Iranit janë plot me pjesë këmbimi të marra nga Kina.

Kina ofron ato që Wall Street Journal i quan “blloqe ndërtimi” për programin e dronëve të Teheranit. Në prill, Ukraina rrëzoi një dron iranian “Shahed-136” të përdorur nga ushtria ruse. Pajisja përmbante një konvertues të tensionit, që dukej se ishte prodhuar në Kinë në janar të këtij viti.

Si Kombet e Bashkuara ashtu edhe Projekti Uiskonsin për Kontrollin e Armëve Bërthamore, kanë dokumentuar përfshirjen e Kinës në programet e armëve të Iranit. Republika Islamike nuk mund të prodhojë dot dronë dhe armë të tjera bazë. “Irani nuk prodhon asnjë çip që futet në asnjë nga armët e tij”- më tha javën e kaluar Raj Dutt, CEO i “Culver City, Advanced Photonic Integrated Circuits Corp”, me seli në Kaliforni, një kompani kontraktore amerikane në fushën e mbrojtjes që zhvillon qarqe të integruara të nivelit të lartë.

Çipat e tij duket se vijnë nga e gjithë Azia, përfshirë Kinën. Më e rëndësishmja:Kina e ka mbështetur plotësisht ekonominë iraniane. Në 9 muajt e parë të këtij viti, vëllimi i naftës iraniane të blerë nga Kina ishte 60 për qind më i lartë se në vitin 2017, viti i fundit para se Shtetet e Bashkuara të rivendosnin sanksionet ndaj blerjeve të tilla.

Nga ana tjetër, Kina e sheh Iranin si shërbëtoren e interesave të saj. Teherani jo vetëm që destabilizon miqtë sunitë të Amerikës në rajon, por promovon gjithashtu narrativën se Pekini është një mbështetës i “Jugut Global”. Për më tepër, vendndodhja e Iranit është thelbësore për strategët kinezë.

“Pekinit i duhet Teherani që të sigurojë urën thelbësore tokësore në Gjirin Persik dhe Lindjen e Mesme, si dhe në Oqeanin Indian”- më tha këtë muaj Gregory Copley, president i Shoqatës Ndërkombëtare të Studimeve Strategjike.

Prandaj, nuk është për t’u habitur që në vitin 2021 Pekini dhe Teherani nënshkruan një “Marrëveshje Gjithëpërfshirëse Bashkëpunimi” 25-vjeçare me vlerë 400 miliardë dollarë. Dhe në shkurt të këtij vitit, presidenti iranian Ebrahim Raisi shkoi në Pekin dhe nënshkroi 20 marrëveshje dhe memorandume mirëkuptimi për çështje të ndryshme, duke përfshirë tregtinë.

Megjithëse shpeshherë Kina nuk i ka përmbushur premtimet e saj për investime në Iran, siç e thekson edhe Copley, Pekini ka arritur gjithsesi të thellojë lidhjet me ekonominë iraniane. Kina ka qenë për 10 vjet rresht partnerja më e madhe tregtare e Republikës Islamike.

Tregtia dypalëshe u rrit me 7 për qind vetëm gjatë vitit të kaluar. Mbështetja e Pekinit për Teheranin është e hapur. Që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas më 7 tetor, Pekini ka ofruar një mbështetje të madhe diplomatike dhe propagandistike për Hamasin. Javën e kaluar, Ministri i Jashtëm kinez, Ëang Yi, iu referua arabëve si “vëllezërit dhe motrat tona”.

Në fakt, lufta e vazhdueshme i shërben më së miri interesave kineze, duke e penguar Izraelin dhe Arabinë Saudite të nënshkruajnë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve midis tyre, e cila do të kishte pakësuar rëndësinë e Pekinit për Riadin.

Deri më tani, administrata Biden është përpjekur ta angazhojë Kinën në mbajtjen nën kontroll të Iranit, diçka kjo shumë e dukshme kur presidenti Joe Biden u takua me Xi në San Francisko në fillim të këtij muaji. Megjithatë forcimi i rolit global të Kinës, është tejet kundër-produktiv për interesat amerikane.

Kina e ka bërë të qartë se mbështet aktet barbare të Hamasit ndaj popullatës izraelite. Prandaj, politika e Uashingtonit duhet të sabotojë ndikimin keqdashës të Kinës në rajon, dhe të synojë shkatërrimin e plotë të këtij grupi terrorist. Fundi i Hamasit si organizatë ekstremiste do ta dobësonte ndjeshëm Iranin, por po ashtu do të ndihmonte në frenimin e Kinës nga të veprimeve të saj rrezikshme ndaj fqinjëve dhe mbarë botës në përgjithësi.

Shënim:Gordon G.Chang, autor i librit “Kolapsi i pritshëm i Kinës” dhe i librit më të ri “Kina do të hyjë në luftë”

kina hamas

Sondazh

Poll
Insights 25 Nëntor 2023, 12:12 Ben Blushi

A mund të jetë Izraeli anëtar i NATO-së?

Ben Blushi Disa ditë më parë kur Kosova po luante futboll me Izraelin po mendoja se pse Izraeli nuk është antar i NATOs. Izraeli k...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve