LIVE UPDATES
Insights

Ç'ndodhi në Urën e Peratit

Kur i pyet per ndonje llaf me shume indiferent te thone se ata qe u vrane ishin fashista. Nderkohe alpinet e sotem nuk kane asnje lidhje me fashizmin, por si ushtarake nderojne kujtimin e te reneve qe u vrane per absurditetin e kohes kur ata jetuan.

7 Dhjetor 2022, 19:53 Nga Auron Tare
Ç'ndodhi në Urën e Peratit
Fotoja e shpërndarë nga Auron Tare

Ka disa vjet qe i takoj cdo fund shtatori pergjate brigjeve te Vjoses midis Kelcyres dhe Tre urave. Ish ushtarake te reparteve alpine italiane, te veshur me uniformen dalluese te ketyre reparteve malore. Cdo mengjez pasi ngrene flamurin ne nje shtize druri me ceremoni, ngjiten neper shtigjet e ish frontit te Luftes Italo- Greke. Perkujtojne cdo vit alpinet e vrare ne kete front ne nje lufte qe sot duket pa asnje kuptim. Ndonje fshatar i zones qe kalon me bageti atyre aneve shikon i cuditur se si keta italiane ngjiten ne majen e Golikut apo te Trebeshines per te kujtuar ca te vrare. Ka degjuar nga pleqte ndonje llaf per kete lufte dhe aq. Kur i pyet per ndonje llaf me shume indiferent te thone se ata qe u vrane ishin fashista. Nderkohe alpinet e sotem nuk kane asnje lidhje me fashizmin, por si ushtarake nderojne kujtimin e te reneve qe u vrane per absurditetin e kohes kur ata jetuan. Vepra e tyre nderohet edhe sot jo vetem ne kazermat e Italise per edhe ne Malet Shqiptare ku ata ushtare u vrane per vendin e tyre. Per betimin qe kishin bere ne Flamur dhe per nderin ndaj armeve qe perfaqesonin.

Nderkohe te renet shqiptare ne kete Lufte absurde as nuk permenden ne asnje kontekst historik. Perkundrazi dezertimi i reparteve shqiptare nga Fronti quhet si dicka pozitive nga historiografia jone. Shume rralle, po ama shume rralle permendet shifra prej diku tek 118 ushtarakeve shqiptare qe u vrane ne frontin Italo-Grek.

Ç'ndodhi në Urën e Peratit
Fotoja e shpërndarë nga Auron Tare

Ushtaraket shqiptare bene detyren, shkuan atje ku i dergoi Qeveria e vet e cila duhet theksuar nje Qeveri kuislinge ishte pjese e nje sulmi absurd kunder Greqise. Historia Boterore e denoi ate Lufte por Historia Shqiptare nuk ka perse ti denoje me heshtje ushtaraket shqiptare qe nderuan betimin qe kishin bere dhe nderin e armeve qe perfaqesonin.

Foto 1. Ushtarake shqiptare ne inspektim nga Francesco Jakomoni me kembesi i Mbretit te Italise
Foto 2. Ish-ushtarake Alpine italiane ne nje ceremoni ne uren e Peratit afer Leskovikut ku u vrane nje numer i madh alpinesh te Divizionit “Julia” 2. Xhafer Bej Ypi ish Minister Oborri i Mbretit Zog, Kryeminister kujdestar, u vra nga nje avion britanik. Njeri i besuar i Mbretit Zog i cili akoma pa kaluar kufirin eprori i tij priti itaianet ne Durres dhe u caktua ne postin e larte nen okupacionin italian.

Me poshte kenga kushtuar betejes se Ures se Peratit mbi Vjose prane Leskovikut.

Kenduar cdo vit ne forma te ndryshme nga repartet Alpine Italiane

auron tare

Sondazh

Poll
Insights 20 Nëntor 2022, 08:06 Meri Lika

Një vend pune për djalin

Përktheu dhe përshtati: Meri Lika Një baba kishte një djalë, i cili mbaroi shkollën e mesme, por nuk kishte aspak dëshir&e...

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare