LIVE UPDATES
Insights

Një domosdoshmëri e pamundur!

Vazhdova rrugën dhe për pak minuta arrita te rrethrrotullimi tjetër, aty te hyrja kryesore e liqenit. Edhe aty gjithë zell disa punonjës së OSHE, OSSH, OST a ku e di un se cfare ndërmarrje ishin, nxitonin të fusnin disa kabuj tensioni dhe ora është 8.10.

31 Mars 2023, 14:02 Nga Dosja

Një domosdoshmëri e pamundur!

Si cdo ditë edhe sot u ngrita me përtesë, dhe duke nxituar u bëra gati për në punë. Ora shënon 8.00 unë jam në makinë dhe duke nëmur e duke bërë zig zaget e përherëshme ja dola të shkoj deri te rrethrrotullimi i kopshtit zoologjik. Dielli shkelqen fort dhe të vret syte kur reflekton nëpër xhamat e automjeteve të tjera. Dita duket e bukur edhe në atë petkun e kaosit që karakterizon Tiranën mengjesore.

Sapo futem në rreth rrotullim shoh një kamion të ndaluar nga I cili nja 10 a 12 punonjës të bashkisë të veshur me jelekë të bukur e vezullues njgjyrë portokalli të ndezur po zbrisnin disa vazo me lule të sapo celura. Nuk e di në në sytë mi ç”lodhi ngjyra e luleve apo ngjyra e jelekëve portokalli të cilët kurrë më parë nuk I kisha parë në orën 8.00 të mëngjesit. Më të bukura ato dy minuta mu bënë kur pashë që disa të tjerë edhe po I billnin këto lule. Madje këtë bukuri nuk ma prishën as nja tre a katër djem me pantallona te kyci I këmbës që me i-phonët e tyre dhe me go-pro (kamerat) I bënin foto gjasme pa mendje punëtrëve jelekëportokall. Punë e madhe fort mendova! Po le të hedhin edhe foto ore le të komentojnë e të bëjnë ç”të duan! Një million “like”, e komente e “share’ le të bëjnë, po vec të punojnë! E di që mendova cekët por ç”të bëj, kënaqem me pak!

Vargu I makinave vazhdoi ngadalë dhe rruga ecën paralel me digën e liqenit. Aty shquaja pa problem dy punonjës të policisë bashkiake një djalë dhe një vajzë që ecnin qetësisht mbi digë . Po aty mbi digë me kazma, lopata ndinin vezullueshëm në ç’do 50 metra edhe rrobat jeshile të punonjësve të gjelbërimit! Cudi e madhe fort or mik se ora është 8.05 akoma.

Vazhdova rrugën dhe për pak minuta arrita te rrethrrotullimi tjetër, aty te hyrja kryesore e liqenit. Edhe aty gjithë zell disa punonjës së OSHE, OSSH, OST a ku e di un se cfare ndërmarrje ishin, nxitonin të fusnin disa kabuj tensioni dhe ora është 8.10.

Vazhdova përsëri rrugën dhe ctë shoh rruga që është kufi me ish gardën (them ish sepse një pjesë me një VKM I kaloi privatit, besoj për pallat/kullë), dhe vazhdon të Drejtoria e ASHK, e del pot e hyrja kryesore e parkut të liqenit ishte shtruar. Aty e kishin bërë me dy kalime dhe ato gropat e famshme ishin zhdukur si me magji brenda 4-5 ditëve. Eh sa bukur dukeshin vijëzimet e bardha mbi asfaltin e zi! Trashësinë dhe cilësinë e asfaltit nuk arrita ti shof, jo për gjë po edhe në punë do shkoja, po edhe nuk doja tja prishja vehtes kët mengjes të mbushur me gjithë këto punë të mira.

Kur arrita te piramida e cila gjithashtu po rikonstruktohet, pashë një grumbull edhe më madh punëtorësh. Eh këtu për shkak se nuk qëndrova sh në trafik (cuditërisht), nuk arrita dot ti dalloj cfarë punonjësish ishin. Se ishte një mix uniformash fosforishente (ca të gjelbërimit, ca të kompanisë private e ca policë bashkiakë)!

Mor po në një moment mu duk vetja si në Suedi! Punonjës që nisin punën në orën 8.00 (ndoshta edhe më shpejt se un atëherë dola), të veshur e të zellshëm. Edhe Suedia do na kishte zili për këtë aspekt të sotshmin! Do ti që më pëlqeu! E kujt nuk do ti pëlqente të ndihej qytetar I Evropës dhe jo I Kabulit të Ballkanit kaotik!

Gjithë këto ndryshime e gjithë ky zell për punë që në sabah, ngriti një pyetje me vend : ore po cfarë ka ndryshuar që I janë future punës këta njerëz?

Përgjigjja është e thjeshtë! Janë zgjedhjet or mik! Eh sa punohet kur afrohen ato të shkreta zgjedhje (jo zgjidhje), e sa shirita inagurimesh prihen, e sa të gjendur që bëhen këta të zgjedhurit etj etj! Po sa I rëndësishëm bëhët edhe Bedriu (një banor I lagjes time që është në vështirësi ekonomike dhe ka bashkëshorten të paralizuar), të cilit mirë që I dhanë vend pune te gjelbërimi por e pyesin edhe për ilacet e gruas e KEMP-in e gruas! C’tju them më parë un, ju e dini vetë, e keni parë vetë!

E si përfundim, përpos humorit, ironisë, shakasë, e dashamirësisë, kam një lutje që shkon përtej bindjeve apo tifozlliqeve politike: o njërëz të mirë të qytetit tim po I dërgoni ore këta palo të zgjedhur sa më shpesh në zgjedhje! Po mos prisni ore 4 vjet, po ti rrëzojmë cdo 2 vjet ore po cdo vit ore ti fusim në zgjedhje! Ju garantoj që do punojnë më shumë më me zell se ata ja kanë ndier lezetin e duan të rizigjidhen përsëri! O Bedri po ngrihu o derëbardhë e kërcit dhëmbët ca më shpesh që të ndihesh I rëndësishëm nja dy herë në vit dhe të ti blejnë ilacet e gruas (me leket që ty ti kanë marrë) nja dy a tre herë në vit! Po dhe po nuk u ngritët po të paktën turbullojini ore ujrat njëcik, zgjidhni ndryshe, verini pak në presion!  Vec kështu punon kryesia jonë o mik!

P.S unë e di që nuk bëhet  kjo që thashë, se ne jemi popull me memorie të shkurtër dhe jemi shumë inatcinj! Ne nuk votojmë për vehten tonë, por për inat të komshiut! Ndaj dhe e titullova “domosdoshmëri e pamundur” shkrimin!

Ditë të mbarë të gjithëve!

Nga unë qytetari E!

tirana zgjedhjet lokale 14 maj 2023

Sondazh

Poll
Insights 26 Mars 2023, 22:03 Dom Gjergj Meta

Sot qava...

Dom Gjergj Meta Ndoshta ishte hera e parë që sot, në njërën prej meshëve, m'u desh të ndalem disa herë ndërsa ...

Insights 26 Mars 2023, 18:09 Lutfi Dervishi

Largimi Kiarës, shenjë e kiametit

Lutfi Dervishi Tirana sot u zgjua e përgjumur dhe njerëzit ende nuk e kanë marrë veten nga goditja e befasishme që morën n&eu...

Insights 18 Mars 2023, 16:41 Ben Blushi

Si të bëhesh mysliman në Kavajë

Sali Damarja SI TË BËHESH MYSLIMAN NË KAVAJË Shkova në Kavajë për të takuar Sali Damarjen. E kisha fotografuar par...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit