LIVE UPDATES
Insights

Si e humbi Izraeli betejën për kontrollin mbi opinionin publik

Me akses të pa limituar në mediat botërore Izraeli kontrollon lajmet, opinionet, madje edhe gjuhën që përdoret nga komentatorë të ndryshëm.

11 Maj 2024, 14:54 Nga Genc Sejko
Si e humbi Izraeli betejën për kontrollin mbi opinionin publik
Genc Sejko

Që prej krijimit të tij në vitin 1948, shteti i Izraelit ka ushtruar  një kontroll të hekurt mbi narrativën ose interpretimin e ngjarjeve në rajon, ku roli i tij dominant është përshkruar në pjesën më të madhe të rasteve sipas interesave izraelite. Makina e propagandës së shtetit të Izraelit është pa diskutim më e fuqishmja në botë.

Me akses të pa limituar në mediat botërore Izraeli kontrollon lajmet, opinionet, madje edhe gjuhën që përdoret nga komentatorë të ndryshëm. Nëse lexon lajmet mbi konfliktin palestino-izraelit nga mënyra se si raportohet do shikoni që një ‘izraelit vritet’ por një ‘palestinez vdes’. Minorenët palestinezë që mbahen të burgosur në burgjet e Izraelit nuk janë fëmijë por të “rinj”. Një person i pafajshëm që vritet nga policia izraelite nuk është civil por thjeshtë ‘burrë’ ose ‘grua’. E megjithatë në një moment të caktuar të historisë fuqia imponuese e propagandës izraelit e humbi pushtetin e saj.

Çfarë ndodhi?

Përgjigjia me dy fjalë është ‘rinia dhe mediat sociale’.

Prej vitesh, brezi i atyre që kanë lindur pas 2000 nuk i konsideron mediat konvencionale si burim i besueshëm lajmi. Disa prej tyre madje mendojnë se gjigandët mediatikë  botëror janë vegël në duart e një elite që kërkon t’i mbajë nën kontroll. Për gjithë këtë gjeneratë, një 18 vjeçar që filmon me një telefon të vjetër në dorë është më i besueshëm se ekipi mediatik i CNN, Fox News apo BBC. Dhe kjo duket të jetë një nga arsyet pse për herë të parë që nga krijimi i tij, makina e propagandës së shtetit të Izraelit po dështon.

Pasqyrimi në median botërore të sulmit të 7 tetorit të 2023 u pasua me një mori lajmesh të rreme që flisnin për bebe të djegura në furrë, fëmijë me koka të prera dhe gra të përdhunuara. Këto lajme zgjatën vetëm pak orë dhe më vonë, mediat që i kishin publikuar i përgënjeshtruan dhe i tërhoqën. Kjo u konsiderua si një tjetër përpjekje e dështuar e autoriteteve izraelite që nxituan t’i shfaqnin palestinezët si qënje çnjerzore që prisnin koka fëmijësh dhe fusnin bebe në furrë ndërkohë që përdhunonin gra dhe vajza. Qëllimi i kësaj propagande ekstreme ishte legjitimimi i asaj që do të ndodhte më pas. Izraelit i nevojitej që bota t’i shikonte palestinezët si qënie jo njerëzore dhe jo pa qëllim liderët izraelitë filluan t’i referohen palestinezve me emra kafshësh.

Më tej ndodhi kundërpërgjigja e Izraelit ndaj sulmeve të Hamas, ngjarje dhe pamje që trazuan rëndë opinionin publik. Bilanci i civilëve të vrarë, sulmet në spitale, raportimet nga terreni, vrasja e gazetarëve, e doktorëve dhe  pamjet rrënqethëse të viktimave në shumicë gra dhe fëmijë e kanë vështirësuan dhe më tej  pozicionin e avokatëve të propagandës izraelite.

Në epokën e internetit, ku informacioni është shumë i lehtë për t’u aksesuar dhe media tradicionale e ka humbur pushtetin absolut, narrativa e Izraelit dhe e mbështetësve të tij po bie në veshë të shurdhër. Liderët botërorë që dolën në krah të Izraelit pas sulmeve të tetorit janë sot nën trysninë e madhe të qytetarëve të tyre për t’u tërhequr nga mbështetja pa limit ndaj një vendi mbi të cilin po afrohet cikloni i akuzave për krime lufte. Sulmet ndaj popullsise civile, shkatërrimi i spitaleve, shkollave, institucioneve ndërkombëtare dhe vrasja e pa precedente e më shumë se 140 gazetarëve në terren i ka çuar në limitet e tyre një pjesë të mirë të mbështetësve të shtetit hebre.

Protestat e përditshme në çdo cep të botës kundër sulmeve në Gaza kanë marrë këto ditë një dimension tjetër. Kampuset e universiteteve me të mëdha në SHBA janë kthyer në kampe të përhershme protestuesish që kërkojnë shkëputjen e çdo lloj bashkëpunimi me universitetet dhe shtetin e Izraelit. Protesta të këtij lloji nuk janë parë në SHBA që nga koha e luftës aspak popullore në Vietnam. Ndërhyrja me forca policore për t’i shpërdarë këto protesta nuk kanë bërë gjë tjetër veç se kanë rritur efektin bumerang. Duke i bërë prezente kërkesat e studentëve amerikanë thuajse në çdo universitet të vendit. Në vetëm pak ditë protesta të ngjashme po raportohen edhe në Europë.

2024 është një vit elektoral në SHBA dhe Britani. Qeveritë e vendeve respektive që po vuajnë nga popullariteti në rënje tashmë nuk e kanë luksin të dalin hapur dhe fort në mbështetje të një vendi aleat që nga qytetarët e tyre konsiderohet përgjegjës për vrasjen e  më shumë se 9500 grave dhe 14500 fëmijëve në 8 muaj bombardime. Për herë të parë Presidenti i SHBA ka informuar Izraelin se nuk do ketë më bomba amerikane për t’i hedhur mbi popullsinë civile në Gaza. Nga ana e tij kryeministri izraelit Netanjahu insiston se shteti i Izraelit do të vazhdojë me sulmet e tij në Gaza deri në përmbushjen e objektivave të tyre ushtarake dhe se do t’a bëjë këtë edhe pa mbështetjen e SHBA-ve.

Jo më larg se dje, Festivali Europian që zhvillohet në Malmo të Suedisë u shndërrua në një arenë ku ata që kundështojnë ofensivën e Izraelit në Palestinë, protestuan si fillim ndaj këngës dhe tekstit që përfaqëson Izraelin. Titulli i këngës ndryshoi por as kjo nuk e fashiti zemëratën e protestuesve, që ndezën flakadanë me ngjyrat e flamurit të Palestinës gjatë tubimit. Sot, Izraeli duket më larg se kurrë terrenit të fitores së opinionit publik ndërkombëtar lidhur me konfliktin e hershëm me palestinezët. Luftarakisht, Izraeli mund t’a fitojë betejën e vet në Gaza por atë me opinionin publik ndërkombëtar e ka tashmë të humbur.

Marrë nga VNA.al

genc sejko

Sondazh

Poll
Insights 10 Maj 2024, 22:24 Klodian Tomorri

Pse hesht Opozita për Microcreditë

Klodian Tomorri Shikoni ca vendi eshte ky Cohen dy mashtrues, me historik problematik te faktuar dhe marrin nje licence ne Banken e Shqiperise. Me kete lic...

Insights 9 Maj 2024, 18:05 Dosja.al

Pafshi ëndrra me turizëm!

Foto Ilustruese Unë personalisht nuk kam asgje kundra turizmit dhe ç’do lloj forme tjetër të zhvillimit ekonomiko-social, por n...

Insights 7 Maj 2024, 13:02 Anila Hoxha

Një thirrje për ndihmë, letër e gruas pa emer!

Anila Hoxha Nje thirrje per ndihme, leter e gruas pa emer! Jam menduar naten e kaluar ta botoj apo jo dhe vendosa qe ta ndaj. Ja ku ESHTE nje thirrje. Per ...

Insights 6 Maj 2024, 19:07 Andi Bushati

Pranvera e ankthit të Veliajt

Andi Bushati Kush e ndjek rregullisht Instagramin e kryeministrit me siguri është habitur që në albumin e fotove që ai botoi nga n...

Insights 6 Maj 2024, 17:12 Enton Abilekaj

Taulanti kërkon një përgjegjës

Enton Abilekaj Taulant Balla vendosi të kapte pak protagonizëm nga tragjedia, kur doli të njoftonte për gjetjen e vajzes së dyt&eu...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme