LIVE UPDATES
Insights

31 Tetor 2020, 10:54 Nga DOSJA

TIRANE-  Partia e re e Jozefinës si një lajm i ditës, u paralelizua në jo pak raste me partinë Libra të Ben Blushit. E jo vetëm se lindën në vjeshtë, por edhe se janë dy ish numra 2, te partive më të mëdha në vend të cilët vendosën të krijojnë parti për të dalë të vetëm në zgjedhje. Por këtu mbarojnë paralelizmat. Ato që i ndajnë janë aktet politike të të dyve që çuan në krijimin e këtyre partive të reja. Blushi e krijoi partinë, kur e pa se iu mbyll çdo shteg ne PS për tu dëgjuar në bazë.

Pas një oponence të gjatë brenda partisë dhe për shumë kohë ai ishte i vetmi zë opozitar kundër rilindjes në parlament (ndërkohë që Jozefina me Lulin rrinin në çadër dhe jashtë saj). Krijimi i Libras nga Ben Blushi erdhi si një veprim organik i një politikani që ka bërë çfarë mundi të shpëtojë partinë e tij nga pengmarrja e një grupi të caktuar. Partia e Jozefinës erdhi kur asnjë s’e priste (përveç Ramës).

Partia e Blushit u ngrit në frymën e një lëvizje që nuk kishte krahë (duke u rreshtuar në qendër) dhe si një bashkim i njerëzve të barabartë, të cilët ishin të pakënaqur me pozitën dhe opozitën.

Partia e Jozefinës erdhi në jetë kur Ramës po i shpëton tepsia nga duart. Blushi u përplas me partinë e tij kur ajo ishte në pushtet dhe në kulmin e fuqisë. Jozefina ka veç nja dy statuse kundër kryetarit të PD sepse ai e la prapa liste kur dolën në opozitë. Partia e Blushit erdhi si një alternativë e re në xhunglën politike shqiptare.

Ajo e Jozefinës erdhi si një trend i kësaj vjeshte ku çdo politikan do dhe një parti. Partia e Blushit erdhi sepse kishte frymëzim, kjo e Jozefinës sepse ka kalkulim. Partia e Blushit i hapi luftë të tre partive të establishmentit, Jozefina do thjesht ca vota të djathta sa për ti prishur punë Lulëzim Bashës.

Blushi u memorizua në mendjet e njerëzve pas debateve spektakolare ne kuvend, Jozefina duke nxjerrë njerëz prej zhelezh po aty. Partia e Blushit nisi si një lëvizje kundër sistemit, kjo e Jozefinës si produkt i sistemit. Partia e Blushit erdhi nga një politikan drejtues partie pa poste të rëndësishme në kupolën shteterore. Partia e Jozefinës vjen pikërisht nga kupola e sistemit që është ngritur në vend keto 30 vjet. Ndaj një gjë është e qartë sot, nga fronti i djathtë nuk ka asgjë të re.

(Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

blog blog ben blushi jozefina topalli partia e jozefines ben blushi jozefina topalli partia e jozefines

Sondazh

Poll

Insights 28 Tetor 2020, 21:03

Të kishin sa morali i Blushit dhe Vjosës!

Jozefina Topalli, është në të drejtën e saj të ngrejë parti, të kërkojë dhe vota të djathta, në një kohë që energjitë e opozitës duhet të përqendrohen te rrëzim...

Insights 26 Tetor 2020, 06:03

Homoseksualiteti, një barrë për katolikët

Kjo ndodhi duke u kthyer me avion nga Rio për në Romë. Pas Takimit mbresëlënës Botëror të Rinisë në Copacabana në korrik 2013 Papa Françesku iu kthye gaz...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra