LIVE UPDATES
Politike

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i mbuloi shpenzimet...?

Ka disa dritë-hije që nuk u zbuluan kurrë edhe pse Dosja.al insistoi disa herë me pyetje drejtuar zyrës së shtypit të të parit të shtetit shqiptar.

4 Dhjetor 2022, 13:09 Nga Dosja.al
Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i
Bajram Begaj

VATIKAN- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi një vizitë në Vatikan, ky zyrtarisht u njoftua se shoqërohej nga bashkëshortja e tij, Armanda. Veç saj, delegacioni, sipas zyrës së shtypit të Presidencës, përbëhej edhe nga drejtori i Kabinetit Eduart Seitaj; sekretari i Përgjithshëm, Florian Kali dhe këshilltarja për Protokollin. Por ka disa dritë-hije që nuk u zbuluan kurrë edhe pse Dosja.al insistoi disa herë me pyetje drejtuar zyrës së shtypit të të parit të shtetit shqiptar. Ajo që na interesonte u zbulua nga mediat italiane. E jo një por disa shkruan për vizitën e presidentit duke zbuluar edhe një personazh që udhëtonte me të.

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i

“Autoritetet shqiptare do të jenë të ftuar të Dr. Lorenzo Grassini dhe bashkëshortes së tij Dr. Nicoletta Cardin si miq personalë të grupit dhe në veçanti të Dr. Ilir Kulla, ish Sekretar i Shtetit dhe Këshilltar aktual i Presidentit. Ata do të qëndrojnë në Star Hotels përballë Piazza Salimbeni dhe pasdite do të vizitojnë sheshin e ndërtimit Buongoverno në Palazzo Comunale. Të ftuarit takuan kryebashkiakun Luigi De Mossi, më pas bënë një vizitë në kantierin e ndërtimit Buongoverno në Palazzo Comunale. Autoritetet shqiptare u ftuan në Siena nga kryebashkiaku Lorenzo Grassini dhe bashkëshortja e tij Nicoletta Cardin, dizajnere bizhuterish, si miq personalë të grupit dhe në veçanti të Kullës, ish-sekretare e shtetit dhe koordinatore e sigurisë së Rochelinvest.com. Kompani e drejtuar nga vetë Grassini. Autoritetet shqiptare kanë qëndruar në Star Hotels dhe kanë drekuar në restorantin 'Il Sasso' të Marco Cioni, duke lëvizur gjithmonë të shoqëruar nga shërbimi i sigurisë,”-shkruajnë mediat e huaja.

Pas Vatikanit, presidenti Begaj në udhëtim privat. Kush e ftoi? Kush i

Detaje që nuk u dhanë në asnjë moment nga Presidenca. Lajmërohet që Begaj takoi kryebashkiakun e Siennës, Lorenzo Grassi, por nuk u sqarua kurrë nëse ishte private apo shtetërore. “Top Secret” është edhe fakti nëse udhëtimi dhe qëndrimi në Itali është bërë me shpenzime buxhetore apo private; kjo vizitë është paguar nga pronarët e argjendarisë, apo nga buxheti i shtetit?

Po ashtu, nuk është e qartë se çfarë interesi ka pasur kjo vizitë në Siena me familjen dhe stafin e presidentit Bajram Begaj. Përse duhet të takonin një argjendar, çfarë të mire i sjell kjo interesit publik?

Pjesërisht këto detaje sqarohen nga mediat italiane, por në Shqipëri mbahet goja e kyçur, gjë që shton edhe më shumë dyshimet. Nëse nuk ka asgjë për të fshehur, atëherë pse nuk tregohet! Pse nuk bëhet me dije se devijimi nga Vatikani në Sienna, ka qenë tërësisht privat nga ana e kreut të shtetit, me ftesë të biznesmenëve që kanë miq të këshilltarit të tij, Ilir Kulla. Udhëtimet dhe ekspediatat e presidentit në botë kanë pak rëndësi, deri në momentin që duhet pyetur: pagoi për udhëtimin dhe për akomodimin?

bajram begaj

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it