LIVE UPDATES
Bota

Pse rrezikohet më fort Gjermania në valën e dytë të COVID-19?

20 Dhjetor 2020, 12:38 Nga DOSJA
Pse rrezikohet më fort Gjermania në valën e dytë të

GJERMANI– Gjermania e kaloi fazën e parë të pandemisë më mirë se shumica e shteteve të tjera. Në këtë valë të re të Covid-19, është nga shtetet më të rrezikuara.

Gjendja në Gjermani nuk është e mirë. Të enjten (17.12.), për herë të parë, pati rreth 1000 të vdekur – brenda 24 orësh. Të premten u raportuan mbi 33 mijë infektime të reja, brenda një dite. Po të kujtosh se në Gjermani, në fazën e parë te pandemisë shifra maskimale e infektimeve ishte 6000 infektime në ditë, del më në pah ndryshimi. Përsa i përket numrit të përgjithshëm të të vdekurve: janë mbi 24.000 të vdekur gjithsej. Pa asnjë dyshim, çdo jetë e humbur është shumë.

Por megjithatë shifrat ende mbeten më të ulëta se në shtetet fqinjë me Gjermaninë. Njëkohësisht: ritmi i shtimit të infektimeve është shqetësues.

Kjo e bëri politikën të shpallë që prej së mërkurës (16.12.), fillimisht për tre javë e gjysmë, një mbyllje të re të jetës publike. Me përjashtim të bizneseve me rëndësi jetësore si p.sh. farmacive, dyqaneve të ushqimeve, postave ose pikave të karburantit, të tjerat janë mbyllur. Por: nuk ka ndalim të përgjithshëm liri-daljeje,  si ka pasur p.sh. në Francë apo në Spanjë. Vetëm Bavaria dhe Saksonia kanë ndaluar lëvizjet natën.

SHKAQET PËR KEQËSIMIN E GJENDJES

Sipas Institutit Robert Koch, shkaqe logjike nuk ka. Ajo që diskutohet është radha e masave që u morën apo duhet të qenë marrë. Konstatohet që shtetet aziatike, me përvojë më të madhe me pandemitë këtë mijëvjeçar, reaguan me masa ekstreme drastike, që në krye.

Në Gjermani diskutohet se mbyllja drastike e jetës publike duhet të ishte bërë një muaj më parë, jo vetëm tani. Atëherë kur nisi rritja eksponenciale, dhe kancelarja Merkel e kërkoi këtë nga rajonet, landet federale.

Por në lande numri i infektimeve ishte i ndryshëm. Kështu që u ra dakord vetëm për një mbyllje të lehtë, që nga shumë njerëz këtu, në fakt, as u ndje si mbyllje. Nga sipërmarrjet po. Me shtimin e aktiviteteve tregtare për festat e fundvitit, u shtuan edhe infektimet.

Një faktor i dytë që ndikoi keqësimin ishte edhe një ndjenjë e gabuar e sigurisë. Shumë njerëz njihnin dikë që e kishte kaluar lehtë Coronan. Por spostonin në mendje ata që kishin ndërruar jetë. Kjo çoi në rritje të infektimeve, më dukshëm kjo u pa në landet lindore të Gjermanisë, që në valën e parë të pandemisë u prekën tepër pak.

Në përgjithësi, në Gjermani, tani incidenca është e lartë. Më shumë raste se Gjermania tani kanë vetëm Italia dhe Britania e Madhe: Gjermania ka pasur së fundi 341 raste për 100.000 banorë për 14 ditë. 428 raste ka pasur Italia, 348 Britania e Madhe. Por Franca ka pasur më pak: 236 raste për 100.000 banorë, brenda 14 ditësh.

KU INFEKTOHEN MË SHUMË NJERËZIT NË GJERMANI?

Një nga vatrat kryesore mbeten ambjentet private. Kjo i ka bërë autoritetet që t’u rekomandojnë njerëzve të mbajnë maskë, edhe kur të takohen për Krishtlindje me njerëz të familjes, me të cilët nuk banojnë zakonisht në një shtëpi.

Burim tjetër i njohur i infektimit janë shtëpitë e përkujdesjes për të sëmurët kronikë, shtëpitë e pleqve. Në dallim nga spitalet, në këto ambjente është më vështirë që të kontrollohen të gjithë ata që hyjnë. Qeveria po mendon të futë teste të detyrueshme për vizitorët. Por për këtë nevojitet më shumë personel sanitar.

PSE NUK I NISI MË PARË VAKSINIMET GJERMANIA?

Në Gjermani vaksinimi pritet të fillojë në datën 27 dhjetor, pasi në datën 21 dhjetor pritet licensimi i vaksinës së Biontechut në BE. Deri në mes të janarit pritet të licensohet, në BE, edhe vaksina e Modernas. Dhe kjo është një rreze shprese në horizont.

Vaksinën e parë kundër Covid-19, me të cilën po kryhen vaksinime në Britaninë e Madhe dhe në SHBA, e krijoi laboratori gjerman Biontech, i cili më vonë mori si partner Pfizer-in amerikan. Po pse nuk e licensoi Gjermania vetë vaksinën e shpikur në Gjermani, të Biontech/Pfizerit? Këtë qeveria gjermane e kishte në dorë ta bënte.

Së pari, për të treguar solidaritet në BE me shtetet e tjera të BE, me numër edhe më të madh viktimash se Gjermania dhe që janë në pritje të vaksinës.  Nëse ka një mendësi të përbashkët në BE, ajo duhet të tregohet në veprime solidare, kur ka kriza, tha ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Jens Spahn.

Së dyti, për t’u siguruar për efektet anësore, që vaksina të kalonte një procedurë të rregullt licensimi në BE. Testimet paraprake në SHBA mendohet se nuk janë kaq rrënjësore sa në BE.

Së treti, ndoshta edhe për të mos krijuar përshtypjen se fillimi i vaksinimit do të ishte fundi i pandemisë dhe një sinjal për shkujdesje.

Për momentin, mendohet se personat që do të vaksinohen, vetë do të jenë imunë, për gjashtë muaj të paktën. Mendohet se virusi, ata, nuk do t’i dëmtojë më. Por ende nuk ka të dhëna të mjaftueshme për ata që kanë qenë më parë të infektuar me Covid-19: se po e rimorën virusin ata, a ua përcjellin atë apo jo të tjerëve.

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota situata pandemike vala e dyte ne gjermani situata pandemike vala e dyte ne gjermani

Sondazh

Poll
Bota 20 Dhjetor 2020, 12:07

BRITANIA E MADHE-Planet e udhëtimit të shumë britanikëve janë anuluar, pasi qeveria ka marrë masa për izolimin e vendit, si pasojë e zbulimit të një mutacioni t...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh