LIVE UPDATES
Aktualitet

Rihapja e dosjes “Gërdeci”, Fatmir Mediu: Sulm politik! Jam hetuar e përgjuar 360°

3 Nëntor 2021, 15:36 Nga DOSJA
Rihapja e dosjes “Gërdeci”, Fatmir Mediu: Sulm politik! Jam

TIRANË– Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka dalë në një konferencë për shtyp për të bërë reagimin e tij të parë lidhur me rihapjen e çështjes së shpërthimit në Gërdec. Para mediave në një konferencë për shtyp, ish-ministri i Mbrojtjes u shpreh se deri më tani kishte heshtur në respekt të viktimave të shpërthimit, por shtoi se e gjitha ishte sulm politik ndaj tij, pasi ishte hetuar vite më parë. Në fjalën e tij, Mediu u shpreh se menjëherë pas ngjarjes së rëndë dha dorëheqjen nga posti duke votuar edhe vetë për heqjen e imunitetit për t’i hapur rrugë hetimeve. Sipas tij, ai dhe familjarët e tij janë hetuar dhe përgjuar nga Prokuroria, e se procesi ishte ezauruar.

Fjala e Mediut:

Jam për të prezantuar qëndrimin tim në lidhje me veprimet e Prokurorisë së Pocaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, SPAK dhe me vendimin të Gjykatës së Posaçme të Apelit sipas të cilave edhe një herë synohet gjykimi im në lidhje me tragjedin e Gërdecit. Që në krye të herës dua të them si kerkesa e SPAK për të rihapur këtë çështje drejtuar Gjykatës së Lartë po ashtu dhe vendimi i Gjykatës së Apelit janë akte juridike në kundërshtim të plotë me Kodin Penal, Kodin e Procedurës Penale, vendimet unifikuese të Gjykatës së Lartë, Kushtetutën e Shqipërisë, vendimet e Gjykatës Kushtetuese si dhe vendimet e Gjykatës Evropiane për të drejtat e Njeriut. Si të tilla këto akte kompromentojnë rëndë profesionalizmin dhe pavarësinë e këtyre institucioneve dhe nuk sjellin asnjë dobi për drejtësinë apo për interesin publik. Përkundrazi krijojnë precedentë shumë të rrezikshëm për liritë dhe të drejtat e njeriut, kur cënojnë rëendë dhe dukshëm disa prej parime të rëndësishme për një proces të rregullt ligjor. Kundërshtimi im ligjor i këtyre akteve dhe vendimin të SPAK dhe Gjykatës së Posaçme të Apelit nuk lidhet aspak e theksoi me ndonjë qëllim tim për të refuzuar drejtësibërjen po me bindjen së këto shkelje vetëm bërjen e drejtësisë nuk kanë qëllim. Paligjshmëria në gjykimin tim nuk prodhon asnjëherë drejtësi por të kundërtën. Propaganda manipulative dhe qëllim-keqe si dhe interesat e disa grupeve politike të mbështetura nga grupet mediatike të caktuara nëpërmjet fabrikimit, publikimit të lajmeve të rreme dhe keqintepretimit të fakteve kanë synuar të krijonë perceptimin se Ministri i Mbrojtjes, është ai përgjegjës për atë ngjarje dhe se i është shmangur drejtësi-bërjes gjatë këtyre viteve. Nuk kam reaguar kundrejt sulmeve të ulta të përbaltjes vetëm në respekt të dhimbjes dhe vuajtjes të atyre që e pësuan rëndë në atë tragjedi, por kështu duket se i është krijuar terren çdo intriganti dhe spekulanti që të dezinformojë dhe përbaltë. Janë fakte të pakundërshtueshme dhe të provuara me dokumenta që nuk kam pasur asnjë lidhje direkte apo indirekte unë apo familjarët e mi me ata që kanë zhvilluar biznesin e demontimit në Gërdec. Urdhrat e Ministrit për zhvillimin e procesit të demontimit janë bazë dhe për zbatim të vendimeve të Këshillit të Ministrave dhe legjislsacionit në tërëzi. Nuk ka asnjë nxitje apo shtysë apo presion nga ana e Ministrit për të miratuar bazën juridike të zhvillimit të këtoj procesi. Të gjitha aktet kanë qenë pjesë e konsultimit të plotë dhe të gjërë me të gjitha nivelet e strukturave civile dhe ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes. Nuk është prezantuar pranë ministrit asnjë shqetësim në lidhje me mënyrën se si zhvillohej veprimtaria e demontimit në Gërdec dhe në mënyrë të posaçme mbi sigurinë teknike të këtij procesi.

Kam dhënë dorëheqjen si Ministër dy ditë pas ngjarjes duke e parë vetën përgjegjës moral dhe politik si asaj ngjarje të rëndë. Por aspak i fajshëm si shkaktar i pasojave. Akti im i dorëheqjes ishte gjithashtu shprehje e dhimbjes së thellë për jetët e humbura në atë tragjedi. Nuk jam shmangur hetimit dhe gjykimit të kësaj çështje, kam kërkuar që në fillim dhe votuar heqjen e imunitetit dhe jam vendosur në dispocicion të hetimit pa asnjë rezervë, menjëherë. Prokuroria e Përgjithshme e kohës ka bërë për mua dghe familjarët e mi një hetim 360 gradë si asnjë politikan tjetër apo funksionar tjetër publik duke kqyrur cdo llogari bankare apo dokument që lidhej me mua apo me familjarët e mi, duke pyetur çdo person që kishte lidhje me mua brenda dhe jashtë Shqipërisë, duke përgjuar telefonin dhe jo vetëm. Pra nuk është e vërtetë që për këtë cështje nuk ka pasur hetim si për mua apo dhe për të tjerë, apo se kjo çështje nuk është gjykuar. Për këtë çështje ka pasur hetim dhe ka  vendime gjyqësore sipas të cilave janë deklaruar fajtor dhe disa të tjerë kanë fituar pafajësi. në vitin 2009 mbrojtësit e mi ligjor i kanë kërkuar Gjtakës së Lartë dhe dua ta theksoi që edghe pse se kisha fituar imunitetin, të vazhdojë me hetimin e çështjes, por nuk kamë kërkuar mosvazhdimin e gjykimit sikur se dezinformojnë dhe manipulojnë disa. Për këtë do t’iu kërkojë të lexoni vendimin përkatës të Gjykatës së Lartë atë pjesë ku theksohet dhe pse përfaqësuesit e Fatmir Mediut duan të vazhdojnë gjykimin dhe nuk i njohin vetës imunitet, imuniteti nuk është vendim personal por e drejtë kushtetuese e Kuvendit prandaj kërtkesa për vendim gjykimi nuk mund të konsiderohet. Jam pjesëmarrës në katër procese të tjera gjyqësore të Gjtkatës së Lartë gjatë periudhës 2009-2012 të nxitura dhe të iniciuara kundër meje për qëllime meskine nga grupe të cilat kanë kanë abuzuar dhe përdorur dhimbjen e familjarëve dhe viktimave. Ajo çfarë SPAK sot kërkon dhe Gjtkata e Posaçme e Apelit ka vendosur janë çështje të shqyrtuara nga prokuroria e Përgjithshme në vitin 2014 dhe përsëri nga Gjykata dhe Prokuroria e Tiranës në vitin 2018. Në dy rastet Prokuroritë përkatëse kanë refuzuar rihapjen e kësaj çështje dhe në 2018-ën Gjtkata e Tiranës ka lënë në vendimin e Prokurorisë në fuqi.

LAJMI KRYESOR: I pandehur për dosjen ‘Gërdeci’, Fatmir Mediu: Sulm politik, jam gjykuar njëherë!

(I.A;k.m.dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike dosja gerdeci fatmir mediu dosja gerdeci fatmir mediu

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet