LIVE UPDATES
Aktualitet

Shkarkimi i Hoxha, avokati: Do ankimojmë vendimin, vrasja e Billës nuk erdhi si pasojë e lirimit të tij! Kërcënime? S’ka

17 Mars 2021, 09:44 Nga DOSJA
Shkarkimi i Hoxha, avokati: Do ankimojmë vendimin, vrasja e Billës nuk

TIRANË– Avokati i gjyqtares Enkelejda Hoxhës, Ardian Visha ka deklaruar se do të ankimojë vendimin për shkarkimin e magjistrates.

Në një deklaratë për mediat, pas dhënies së vendimit nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, Visha tha se rasti “Billa” është ai që ka lënë pasoja, por që në këtë rast, gjyqtarja Hoxha ka pranuar gabimet. Visha tha se në fakt, Hoxha ka bërë një gabim në përllogaritjen e paraburgimit për Hekuran Billën, me një diferencë prej katër vitesh.

Ai tha se vrasja e Billës nuk është aspak pasojë e lirimit të tij. I pyetur për deklaratat e kërcënimit të gjyqtares Hixha, të dhëna nga babai i saj, Visha tha se nuk ka marrë asnjë informacion të tillë nga klientja e tij.


Pjesë nga prononcimi

Avokati: Politika ka një vëmendje të posaçme në këtë rast. Natyrisht për interesat e saj. A ka ndikuar kjo vëmendje dhe trysni te anëtarët e KLGj, këtë nuk jam në gjendje ta provoj. Para se ta bëni gjënë komplekse, duhet të vlerësoni se dy çështje janë ato për të cilat është dërguar gjyqtarja në KLGJ, dy kazuse mbi të cilat e thashë qëndrimin tim. Në njërin nuk ka asnjë shkelje ndërsa në tjetrin shkelja u gjykua e tillë për tu shkarkuar. Do të bëjmë ankimin patjetër

Pyetje: Ku do drejtoheni tani?

Avokati:Në institucionin që thotë ligji.

Pyetje: Babai i gjyqtares Hoxha ka deklaruasr se e bija është kërcënuar, keni marrë ndonjë shqetësim prej saj?

Avokati:Nuk jam zëdhënësi i babait të gjyqtares, jam mbrojtësi i gjyqtares. Nuk kam marrë asnjë shqetësim të tillë nga ana e saj. I ati ka gjithë mirëkuptimin tim për ndjeshmërinë e madhe që ka rasti dhe padrejtësinë e madhe që ka rasti në ekstremin e sigurimit të gjyqtares që është i pamerit

Pyetje: Cilat janë argumentat, mbi tyë cilat ju do ta ankimoni këtë vendim?

Avokati: Si argumenta të ankimit, janë disa, së pari material. Kemi kontestuar raportin.Do të shohimn arsyetimin e KLGJ dhe pastaj do të gjejmë si shkaqe materiale dhe proceduriale.

Pyetje: Ju keni pranuar gabimin në rastin e Billës, a mund ta dimë sa është kjo pasojë?

Avokati: Rasti i Billës është një gabim në përllogaritje. Vrasja e të ndjerit nuk është një pasojë e lirimit të para kohe me kusht. Se bëhesh viktimë dhe kjo të konsiderohet si pasojë është padrejtësi që këtu. Në atë rast padyshim që ka komplekse për shkak të kontraditave mes dy sistemeve, atij britanik dhe atij shqiptar. Është një nga komplekset. Këto konflikte mes dy rregullimeve ligjore të dy vendeve kanë ngrirë. Kam pranuar gabimin e gjyqtares te llogaritja e paraburgimit në paraburgimin e subjektit është llogaritur e gjithë periudha e dënimit, duke bërë një shtesë tek katër apo pesë vite. Prapë nuk përbën pasojë në aspektin e ndëshkimit të gjyqtares.

Vendimi për shkarkimin e gjyqtares Hoxha u mor sot. Këshilli i Lartë Gjyqësor pranuar kërkesën e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë duke shkarkuar kështu Hoxhën nga detyra.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet ardian visha enkelejda hoxha shkarkohet enkelejda hoxha ardian visha enkelejda hoxha shkarkohet enkelejda hoxha

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS