LIVE UPDATES
Sport

Hiqet imazhi i Maradonës nga fanelat e Napolit! Ish-menaxheri Ceci në telashe…

Gjyqtari pranon pretendimet e trashëgimtarëve: "Licenca është shitur me një çmim qesharak të ulët"

22 Shtator 2022, 07:05 Nga DOSJA

Hiqet imazhi i Maradonës nga fanelat e Napolit! Ish-menaxheri Ceci në

ITALI - Ndalohet përhapja dhe përdorimi i imazhit të Diego Armando Maradonës nga ish-menaxheri Stefano Ceci dhe rrjedhimisht nga Napoli, i cili kishte marrë të drejtat nga Ceci. Në polemikën gjyqësore që po zvarritet prej disa kohësh, ky është vendimi i marrë nga gjyqtari i gjykatës së Napolit, Paolo Andrea Vassallo (seksioni i dytë civil). 

Në fakt, gjyqtari i mohoi Cecit, përfaqësuesit ligjor të Diez Fze të Dubait, "çdo përdorim të mëtejshëm të imazhit të Diego Armando Maradona" dhe autorizoi Jorge Sebatian Baglietto, i caktuar nga trashëgimtarët e Diego Armando Maradona, si administratori gjyqësor i trashëgimisë, sekuestro për të gjitha pasuritë dhe kreditë e Stefano Cecit deri në shumën 150 mijë euro.

Mosmarrëveshja gjyqësore ka të bëjë me dëmet e pretenduara nga trashëgimtarët e Maradonës, që rrjedhin nga prodhimi i fanelave të përdorura nga skuadra italiane me figurën e stilizuar të kampionit argjentinas, të krijuar nga arkitekti Giuseppe Klain, të tregtuara në sasi të mëdha, 6 mijë artikuj, me çmim 150. euro secili për një të ardhur bruto prej 900 mijë euro. Megjithatë, Ceci kishte shitur licencën e marketingut për imazhin e Maradonës për ato fanela për një shumë prej vetëm 22,500 euro.

Për gjyqtarin, pra, shitja e licencës për të tregtuar imazhin e kampionit argjentinas “me një çmim kaq të papërfillshëm... duket të jetë një dëm serioz për pritshmëritë e trashëgimtarëve edhe në lidhje me marrëveshjet që përmban kontrata, nënshkruar nga Maradona më 17 gusht 2020, e cila i njihte licencuesit 50% të të ardhurave të iniciativave dhe kërkoi që Ceci të raportonte”. 

Për më tepër, sipas autoriteteve gjyqësore, sjellja e Cecit "duket edhe më e rëndë nëse merret parasysh, se shumë përpara nënshkrimit të marrëveshjes me SSC Napoli", trashëgimtarët e Maradonës i kishin thënë Cecit "të mos ketë të drejtat e imazhit pa pëlqimin e tyre". 

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive