LIVE UPDATES
Politike

Zjarri në Sarajet e Toptanëve/ Veliaj: Para incidentit po flisnim me kryeministrin për ta shpronësuar, kjo ngjarje vërtetoi

20 Shtator 2021, 20:43 Nga DOSJA
Zjarri në Sarajet e Toptanëve/ Veliaj: Para incidentit po flisnim me

TIRANË- Kryebashkiaku Erion Veliaj i ftuar në emisionin “Real Story” me gazetarin Sokol Balla ka folur në lidhje me zjarrin në Sarajet e Toptanajve. Veliaj tha se përpara incidentit ne po flisnim me kryeministrin Rama për shpronësimin e saj.

“Isha i irrituar sepse kam zhvilluar një bisedë me kryeministrit dhe i thashë: Më kujtohet ajo historia e shkollës “Kosova”. Me t’u krijuar qeveria e re, i thashë, do sjell VKM e shpronësimit, sepse e shoh, se më vinte, janë, duhet të kuptosh që janë 20 e ca pronarë dhe s’dua t’u bie në qafë. S’dua t’u bie në qafë të gjithë pronarëve. Ka disa që në fakt duan ta ruajnë, siç ka një pjesë tjetër që do ta zhvillojë dhe ngaqë po më vinte kjo jehonë e qytetit, siç thashë nga këto biseda, edhe në atë moment, kryeministri tha: Shiko, s’kemi pse presim fare qeverinë tjetër, për sa kohë që qeveria tani është ende në fuqi, deri në ditën do betohet e reja, ne vijojmë me aktin e shpronësimit. E kishim filluar këtë bisedë që para incidentit dhe ajo që i thashë Edit nga gjithë çfarë po më vjen, zhurmat e qytetit, kam frikë për ndonjë proçkë dhe ndoshta duhet të marrim një masë dhe kryeministri tha: Të mos humbasim kohë fare, bëj gjithë procedurat tani dhe pastaj vetëm aktin formal të shpronësimit e kalojmë me qeverinë e re dhe ashtu ndodhi e me sa duket, ku ka zë s’është pa gjë. Ajo që më irritoi është që Bashkia e Tiranës jo vetëm që ishte aty për një minutë, jo vetëm, që në kamera dhe policia është duke ndjekur personin që vuri zjarrin”-u shpreh Veliaj.

Lidhur me autorin e ngjarjes Veliaj tha se ngjarja është nën hetim. Ai tha se autoritetet kanë mbërritur në vendngjarje menjëherë dhe zjarri u shua. Veliaj tha se bashkia nuk mund të ruajë cdo ndërtesë sado monument kulture të jetë. Lidhur me aktin e shpronësimit Veliaj tha se do të përfundojë brenda këtij muaji.

“Është një hetim.Tani, po fillova të them si funksionon me tabulatet dhe si funksionojnë qelizat celulare e kush ishte, kush e mori i bie të dekonspiroj gjithë punën por nuk do ngelemi pa autorë. Ajo që di të them është që për një minutë ishim aty, zjarri u shua. Kini parasysh këtë, që në Tiranë, Bashkia nuk mund të ruajë çdo ndërtesë të mbrojtur, se ajo vërtet mund të jetë monument kulture por nuk mund të ketë roje për 1200, Bashkia, laj-thaj 500 policë ka, pjesëtoje për 3 turne, i bie 170 për turn. Pra është e pamundur të ketë policë çdo ndërtesë, sidomos kur këto janë prona private, pra të kenë një status të mbrojtur dhe në shumicën e vendeve të botës nuk mendohet që vetë ata do ta djegin. Por për të gjithë ata dashnorë të monumenteve të kulturës që gdhiheshin te teatri, besoj që kjo provë iu dha shumë qartë dallimin e madh midis atyre që në kokë i caktojnë monumentet e kulturës kur s’janë dhe kush realisht i mbron monumentet e kulturës si kur digjen, si tani që po e ruajmë 24 orë, apo që e shpronësojmë diçka që kur ishin në Bashkinë e Tiranës nuk shpronësuan asnjë ndërtesë për interes publik. Ne kemi bërë “Shtëpinë e gjetheve”, kemi bërë “Shtëpinë Kadare”, “Shtëpinë Dritëro Agolli”, “Sarajet” dhe “Libohovitët”. Pra shkova edhe më larg me shpronësimet, kemi folur edhe me kryeministrin për të pasur një shtëpi muze edhe tek pjesa e kalasë, ku ka qenë ish-monumenti i histori, a gjeografisë, me idenë që jemi që jemi në këtë procedurë, 2 ndërtesa ikonë në qendër të Tiranës që kanë status, jo që s’kanë, por që kanë status t’i ruajmë. Kështu që besoj që javën tjetër ne do kemi mundësi që të marrim hipotekën. Ajo që unë pres është që ne brenda këtij muaji të marrim, le të themi shpronësimi formalisht ka ndodhur por duhet edhe akti i VKM-së, me të cilin Bashkia e Tiranës e regjistron me hipotekë dhe pastaj s’ka më interes si nga pronari ta djegë, se s’është më pronë e tyre, është pronë e bashkisë. Pra ikën elementi i lakmisë edhe i babëzisë në këtë proces, pastaj do hapim një garë për kurator dhe për restaurimin. Jo çdo kompani që merret me llaç edhe tulla mund të restaurojë një ndërtesë të vjetër. Kështu që do të ndodhë ajo dhe sigurisht do të kemi edhe një arkitekt për pjesën muzeale”– tha ai.

Marrë nga BalkanWeb

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike erion veliaj sarajet e toptaneve erion veliaj sarajet e toptaneve

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha