LIVE UPDATES
Aktualitet

6 marsi/ Mbyllet fushata, Berisha, Rama e Basha ‘përplasen’ në Shkodër, Memolla blen vota

4 Mars 2022, 20:40 Nga DOSJA
6 marsi/ Mbyllet fushata, Berisha, Rama e Basha ‘përplasen’

TIRANË– Partia Socialiste, Partia Demokratike dhe koalicioni “Shtëpia e Lirisë” mbyllën sot fushatën elektorale për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit në 6 bashkitë e vendit: Shkodër, Durrës, Rrogozhinë, Lushnje, Dibër dhe Vorë. Lajmi më i rëndësishëm i kësaj dite ishte zbulimi nga “Syri TV” ku kandidati i PS për Rrogozhiën, Edison Memolla premton të paguajë tarifën 1-mujore të energjisë elektrike për OSHEE, dy ditë para zgjedhjeve.

Fillimisht PS ishte në Dibër. Të pranishëm kanë qenë Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri, Ministrja e Energjisë, Belinda Balluku dhe kandidati Rrahim Spahiu. Fillimisht fjalën e mori Gjiknuri, i cili tha se PS-ja Rrugën e Arbrit do ta çojë deri në Peshkopi. Nuk munguan akuzat për kryedemokratin Lulzim Basha e ish-kryeministrin Sali Berisha, me të cilës sipas Gjiknurit nuk vjen asnjë zhvillim. Të njëjtën gjë premtoi edhe Balluku, zhvillim për zonën. Vetë Spahiu tha se bujqësia do të jetë prioritet për të dhe se do tu rikthejë shpresën. Në fund fare në skenë u ngjitën këngëtarët Flori Mumajesi e Klajdi Haruni që mbajtën koncert për të pranishmit.

Më pas, në “Syri TV” u denoncua rasti për shitblerje votash të kandidatit të Partisë Socialiste për Rrogozhinën dhe njëherazi kryebashkiak i saj, Edison Memolla. Në një audio të publikuar, Memolla dëgjohet që ndërhyn tek OSHEE-ja që të mos u ndërpritet energjia elektrike për një familje, pasi është kohë zgjedhjesh dhe i duhen votat. Madje në fund Memolla zotohet se do të paguajë një faturë energji elektrike për familjen në fjalë. Kjo familje rezultoi se kishte 5 muaj pa paguar energjinë elektrike.

Nga ana tjetër, qytetarët në Dibër nxituan të pajisen me karta identiteti. Kryesisht ata që i kanë mjetet e identifikimit drejt skandencës, janë paraqitur në zyrat e gjendjes civile dhe kanë aplikuar për tu pajisur me karta të reja. Por, radhët e gjatë janë një problem i madh. Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirian Celibashi doli në një konferencë për mediat dhe paralajmëroi të gjithë shkelësit e Kodit Zgjedhor se do të shkojnë para organeve të drejtësisë. Sa i përket 2 zonave në Shkodër ku janë hasur probleme me shpërndarjen e bazës materiale për shkak të kushteve atmosferike, Celibashi përmendi Shkodrën. Ai u shpreh se ka pasur një kërkesë nga kryebashkiakja në detyrë Voltana Ademi për zhvendosje të qendrave, por që kjo gjë nuk mund të bëhet për shkak të ligjit që nuk e lejon këtë. Më 6 mars, sipas Celibashit, rezultati për bashkinë e Vorës ku numërimi është elektronik, do të dalë rreth orës 20:00, ndërsa në të gjitha bashkitë e tjera, brenda 48 orëve, siç është e parashikuar në ligj.

PS, PD dhe koalicioni “Shtëpia e Lirisë” u zhvendosën në Shkodër. Dy të parat organizuar mbylljen e fushatës për zgjedhjet e pjesshme lokale në të njëjtën orë (16:00), ndërsa koalicioni “Shtëpia e Lirisë” planifikoi aktivitetin përmbyllës elektoral më pas. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se Shkodra dhe Shqipëria janë të rrethuara sërish nga korrupsioni dhe shteti i padrejtë. Ai shtoi se është koha që shqiptarët të kthejnë sytë nga ky qytet, i cili konsiderohet “fanari i demokracisë”.

Në Shkodër mori pjesë në fushatën përmbyllëse të PS dhe kryeministri Edi Rama. Shefi i qeverisë tha se mazhoranca ka bërë gjithçka për këtë qytet, por ka ndeshur në rezistencën e kryebashkiakes Voltana Ademi.

Ish-kryeministri Sali Berisha nisi aktivitetin përmbyllës elektoral në këtë qytet. Lideri historik i PD iu drejtua qytetarëve shkodranë që të mos mashtrohet nga hijet e Ramës dhe Bashës, të cilët i akuzon si bashkëpunëtorë të shkatërrimit të pluralizmit në Shqipëri. Madje, Berisha tha se të dy kishin rënë dakord për të organizuar mbylljen e fushatës zgjedhore në Shkodër në të njëjtën orë. 

Kryedemokrati Lulzim Basha u ndal më tej në Durrës për të kërkuar mbështetjen e qytetarëve durrsakë për kandidatin e PD Luan Hotin. Ai bëri thirrje që heshtjen dhe urtësinë qytetare, votuesit e Durrësit ta hedhin në votime ditën e diel.

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi në një takim me mbështetës të koalicionit “Shtëpia e Lirisë” në Durrës kërkoi që të votohej kandidati Ardian Muka. Ajo shtoi se zgjedhja e Mukës si kryebashkiak i Durrësit do ta çlironte qytetin.

Kryetari i KQZ Ilirian Celibashi publikoi dhe 6 fletët e votimit që do të përdoren në zgjedhjet e së dielës. 

Zgjedhjet e pjesshme lokale do të zhvillohen në gjashtë bashki, Vorë, Rrogozhinë, Lushnjë, Shkodër, Dibër dhe Durrës. 654,538 shtetas shqiptarë kanë të drejtë të marrin pjesë në votimet e pjesshme të 6 marsit, ndërsa 10,134 zgjedhës votojnë për herë të parë. 

KANDIDATËT:

Partia Socialiste

-Shkodër, Majlinda Angoni

-Durrës,  Emiriana Sako

-Lushnje,  Eriselda Sefa

-Rrogozhinë,  Edison Memolla

-Vorë, Blerim Shera

-Dibër, Rahim Spahiu

Partia Demokratike
-Bashkia Rrogozhinë, Ferdinand Saraçi

-Bashkia Dibër,  Luan Haka

-Bashkia Vorë,  Ymer Marku

-Bashkia Lushnje, Indrit Sefa

-Bashkia Durrës, Luan Hoti

-Bashkia Shkodër, Xhemal Bushati

Koalicioni “Shtëpia e Lirisë” SH-L

-Bashkia Vorë,  Lulzim Vrana

-Bashkia Dibër, Premtim Kryemadhi

-Bashkia Shkodër,  Bardh Spahia

-Bashkia Durrës, Ardian Muka

-Bashkia Lushnje,  Elton Bano

-Bashkia Rrogozhinë,  Hekuran Xhani

Partia e Lëvizja e Re

-Bashkia Durrës,  Jonid Nano

-Bashkia Dibër,  Dritan Torba

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

FT/ Të dielën zgjedhjet e pjesshme lokale, KQZ publikon fletët e votimit për 6 bashki

Kryemadhi në fushatë për Ardian Mukën: Duke votuar ‘Shtëpinë e Lirisë’ Durrësi merr frymë

Basha prezanton Hotin në Durrës: Derdheni heshtjen tuaj legjendare në vota për Luanin

“Rama e ka humbur betejën me Shkodrën”, Berisha: Mos u mashtroni nga hijet e tij dhe Bashës

Rama kërkon votën në Shkodër: Kemi bërë ç’mundnim, bashkia na ka bërë rezistencë

Basha në Shkodër: Të çajmë ‘rrethimin’ dhe të kthejmë sytë nga fanari i demokracisë

Të tre në Shkodër! Rama, Basha e Berisha ‘ndajnë’ qytetin, dallimi në këngët e zgjedhura

PËRGJIMI/ Memolla blen vota në këmbim të energjisë elektrike në Rrogozhinë: Paguaj faturën

Me Florin e Klajdin në skenë, PS kyç fushatën në Dibër, Balluku: Spahiun s’e prish karrigia

Zgjedhjet dy ditë larg, qytetarët dynden në radhë për ID (Pamje nga Dibra)

VD/ 6 marsi, Celibashi para mediave: Kush përfshihet në shitblerje votash, ndëshkohet

Mbyll sot fushatën! Berisha zgjedh Shkodrën për aktivitetin e fundit, koncert Rock në shesh

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike ilirian celibashi koalicioni shtepia e lirise monika kryemadhi partia socialiste sali berisha zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022 ilirian celibashi koalicioni shtepia e lirise monika kryemadhi partia socialiste sali berisha zgjedhjet e pjesshme 6 mars 2022

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!