LIVE UPDATES
Aktualitet

Luca sulmon “Raiffeisen Bank”: Po më vonojnë lekët e mia, Banka e Shqipërisë të marrë masa

4 Mars 2022, 20:20 Nga DOSJA

TIRANË – Biznesmeni i tregtimit të prodhimeve detare Gjergj Luca sulmoi nëpërmjet një videoje “Raiffeisen Bank” ditën e sotme. Ai u shpreh se kjo bankë po i vonon prej disa ditësh paratë e shitjes së një malli në Japoni. Duke kujtuar dhe përvojën në të kaluarën me këtë bankë, Luca i ka bërë thirrje Bankës Shqiptare që të marrë masa për këtë situatë.

MESAZHI I GJERGJ LUCËS:
Është një nga bankat më të mëdha shqiptare, arsyeja pse po dal para jush. Po ju rrëfej një eksperiencë timen me këtë bankë. Para 10-12 viteve kam qenë klient i kësaj banke dhe kam financuar dy anije peshkimi. Pasi erdhën dy anije, u përballa me administratën e shtetit, ishin probleme të pakapërcyeshme. Shkova në bankë dhe kërkova takim me drejtorin, që ishte një grek me sa kujtoj, sia di emrin, me një grua shumë të nderuar që ishte drejtoreshë te VIP-at. I thashë jam në vështirësi nga administrata e shtetit. Ky njeri më tha se nuk kam arsye të të ndihmoj. I thashë arsyeja është që të bëjmë biznes që ju ta financoni. Ëndrrën time e kam përkthyer në projekt që banka juaj e ka miratuar. Kyu projekt nuk po ecën sepse administrata e shtetit po bëhet barrë. Kërkova të shkoj te kryeministri I kohës me drejtorin e Raiffasen për të zhbllokuar këtë pjesë që të vazhdonim këtë projekt. Nuk e mori mundimin njeri, më nxorën në black-list dhe 3 vjet smë ka hapur derën asnjë bankë. është hera e dytë që përballem për një pengesë transferte nga Japonia. Më ka ardhur pagesa e mallit që kam shitur atje. Vonesa e pagesës për një orë më duket si një javë, një muaj. Këto lekë kanë ardhur që ditën e hënë, u deklaruan të martën, kam shkuar te kjo bankë që jenin ta kthejnë në euro. Ma kthyen në euro dhe i binte  400 mijë euro, ma kthyen në kurs tjetër me diferencë 180 mijë euro. I thashë pastaj që këto jen të shkojnë në bankën time Intessa. Këta njerëz më dhanë diferencën e fundit 18-20 mijë. U kam kërkuar që të më transferojnë jen në thesar. Nga e marta pres lekët e mia që të paguajë kredinë, punëtorët. Kjo bankë tallet me mua duke mi mbajtur lekët një ditë më tepër. I bëj thirrje Bankës Shqiptare që të marrë masa dhe të në mbrojë ne që financojmë buxhetin e shtetit. I drejtohem biznesit kur bëni kontrata me bankat, sepse ato kontrata janë ëndrrat tuaja. Kur jeni në vështirësi nuk janë partneri juaj, ju nxjerrin nga biznesi, nga shtëpia.

LINKU I VIDEOS

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet gjergj luca gjergj luca

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!