LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare autori Nicholas Evans i “The Horse Whisperer”

Autori i njohur Nicholas Evans është ndarë nga jeta në moshën 72-vjeçare si pasojë e një ataku kardiak. Romani i Evans i vitit 1995 “The Horse Whisperer” u shit në 15 milion kopje në mbarë botën, duke u bërë bestselleri numër një në 20 vende

15 Gusht 2022, 17:35 Nga s.s
Ndahet nga jeta në moshën 72-vjeçare autori Nicholas Evans i
Nicholas Evans

SHBA- Nicholas Evans, autori që shkruajti librin më të shitur me titull “The Horse Whisperer” ka ndիrruar jetë në moshën 72-vjeçare. Në një deklaratë, Agjentët e Bashkuar thanë se shkrimtari "shumë i dashur" kishte ndërruar jetë si pasojë e një ataku kardiak. "Ai jetoi një jetë me plot lumturi në shtëpinë e tij në brigjet e lumit Dart në Devon”, thanë ata. Romani i Evans i vitit 1995 “The Horse Whisperer” u shit në 15 milion kopje në mbarë botën, duke u bërë bestselleri numër një në 20 vende. Ai është përkthyer në 40 gjuhë dhe është kthyer edhe në film me protagonistë, prodhuar dhe drejtuar nga Robert Redford.

Romani trajton historinë e një vajze të re, e cila plagoset rëndë në një aksident me një kalë, në të cilin vritet shoqja e saj më e mirë dhe plagoset rëndë edhe kafsha. Për ta kuruar, nëna e saj vendos në një ekspeditë në Montana ku jeton "rojtari" Tom Booker i cili ka një reputacion se është në gjendje të kujdeset për kuajt më të vështirë. Romancieri, i cili ishte gjithashtu ishte një krijues dokumentarësh i vlerësuar me çmime, vazhdoi të shkruante katër romane të tjera më të shitura: The Loop, The Smoke Jumper, The Divide dhe The Brave. I lindur në vitin 1950 në Worcestershire, Evans studioi drejtësi në Universitetin e Oksfordit, i cili fillimisht ishte gazetar duke punuar në ‘Evening Chronicle’ në Newcastle, raporton The Guardian.

Në vitin 2008, Evans dhe gruaja e tij, kantautorja Charlotte Gordon Cumming, u plagosën rëndë pasi hëngrën aksidentalisht kërpudha helmuese gjatë një udhëtimi në malësitë skoceze. Ai gjithashtu u diagnostikua me kancer malinj të lëkurës gjatë shkrimit të The Horse Whisperer në vitin 1994. Në atë kohë, botuesit ishin të përfshirë në një luftë ofertash për të drejtat e librit të papërfunduar, ku përfundimisht Evans fitoi 3.15 milion dollarë dhe 3 milion dollarë të tjera për të drejtat e filmit. Në vitin 2011 Evans tha në një intervistë për The Guardian: “Një ditë pas operacionit, po shkoja nëpër shtëpitë botuese duke u përpjekur të dukesha e butë dhe normale, dhe isha në djersë të ftohtë, thjesht po vdisja, kisha dhimbje të tilla. Por unë mendova, nëse i them dikujt, ata do të mendojnë se do të vdes. Unë mendoj se kam qenë jashtëzakonisht me fat”.  Evans la pas Charlotte dhe katër fëmijë: Finlay, Lauren, Max dhe Harry.

nicholas evans

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE