LIVE UPDATES
Bota

Departamenti i Drejtësisë: FBI kontrolloi shtëpinë e Trump pas përpjekjeve "të mundshme" për të fshehur dosjet e klasifikuara

Rinumërimi, i përfshirë në një dosje nga departamenti i drejtësisë që kundërshtoi kërkesën e Trump për të marrë një rishikim të pavarur të materialeve të sekuestruara nga Mar-a-Lago, arriti në pamjen më të detajuar të pengimit të mundshëm të drejtësisë të përshkruar deri më sot nga qeveria.

31 Gusht 2022, 10:11 Nga d.a.
Departamenti i Drejtësisë: FBI kontrolloi shtëpinë e Trump
dokumentat ne Mar-a-Lago

SHBA- FBI kontrolloi resortin Mar-a-Lago të Donald Trump në Florida pasi mori prova se ndoshta kishte një përpjekje për të fshehur dokumente të klasifikuara në kundërshtim me një thirrje të jurisë së madhe dhe pavarësisht se avokatët e tij sugjeronin të kundërtën, tha departamenti i drejtësisë në një dosje gjyqësore.

Sipas Guardian, rinumërimi, i përfshirë në një dosje nga departamenti i drejtësisë që kundërshtoi kërkesën e Trump për të marrë një rishikim të pavarur të materialeve të sekuestruara nga Mar-a-Lago, arriti në pamjen më të detajuar të pengimit të mundshëm të drejtësisë të përshkruar deri më sot nga qeveria.

"U bënë përpjekje për të penguar hetimin e qeverisë," pretendoi departamenti i drejtësisë në dosjen e tij të martën mbrëma.

Ndër zbulimet e reja në dosjen prej 36 faqesh ishin se agjentët e FBI-së gjetën tre dokumente të klasifikuara nga tavolinat brenda zyrës së Trump në Mar-a-Lago dhe dosje të tjera të klasifikuara nga një depo, në kundërshtim me atë që avokatët e ish-presidentit i treguan departamentit të drejtësisë. 

Departamenti i drejtësisë tha në paraqitje se, pasi një avokat i Trump në maj pranoi dërgimin e një fletëthirrjeje për materialet e hequra nga Shtëpia e Bardhë, avokati dhe kujdestari i të dhënave të Trump në qershor i dha qeverisë një zarf të vetëm ligjor Redweld, të ngjitur dyfish, që përmbante dokumentet.

Ndërsa avokati dhe kujdestari i Trump ia dorëzoi dosjen Jay Bratt, zyrtarit kryesor të kundërzbulimit të departamentit të drejtësisë, kujdestari prodhoi dhe nënshkroi një letër që vërtetonte se ishte kryer një "kërkim i zellshëm" dhe të gjitha dokumentet që i përgjigjeshin thirrjes po ktheheshin.

Avokati i ish-presidentit i tha gjithashtu Bratit se të gjitha të dhënat në zarf kishin ardhur nga një dhomë ruajtjeje në Mar-a-Lago, se nuk kishte të dhëna të tjera diku tjetër në resort dhe se të gjitha kutitë e materialeve të sjella nga Shtëpia e Bardhë ishte kontrolluar, tha departamenti i drejtësisë.

Kujdestari që nënshkroi letrën është identifikuar nga dy burime të njohura me çështjen si Christina Bobb, një anëtare e ekipit të këshilltarëve të brendshëm të Trump, megjithëse një kopje e letrës e riprodhuar nga departamenti i drejtësisë në dosje redaktoi emrin e kujdestarit.

Por FBI-ja më pas zbuloi prova përmes burimeve të shumta se dokumentet e klasifikuara mbetën në Mar-a-Lago në kundërshtim me thirrjen, dhe se të dhënat e tjera të qeverisë "ka gjasa" të ishin fshehur dhe hequr nga dhoma e magazinimit, sipas dosjes.

Departamenti i drejtësisë tha në paraqitjen e tij se provat, detajet e të cilave u redaktuan në deklaratën e urdhrit të kërkimit të pavulosur pjesërisht javën e kaluar, e lejuan atë të merrte një urdhër për të hyrë në Mar-a-Lago, ku agjentët e FBI-së gjetën më shumë dokumente të klasifikuara në privatin e Trump. zyrë.

“Qeveria sekuestroi 33 sende provash, kryesisht kuti,” nga kontrolli i saj në resortin e Trump në Palm Beach, Florida, thuhet në dosje. “Janë sekuestruar edhe tre dokumente të klasifikuara që nuk ndodheshin në kuti, por ndodheshin në tavolinat e zyrës “45”.

Duke ilustruar përmbajtjen e sekuestrimit të 8 gushtit, në një ekspozitë që i ngjante mënyrës sesi departamenti i drejtësisë do të tregonte rezultatet e një kapje droge, dosja përfshinte një foto të dokumenteve të marra të zbukuruara me shenja klasifikimi duke përfshirë përcaktimet "tepër sekret" dhe "sekret".

Departamenti i drejtësisë shtoi se dokumentet e mbledhura së fundmi nga FBI përfshinin materiale të shënuara si "informacione të ndjeshme të ndarjes", ndërsa dokumentet e tjera ishin aq të ndjeshme sa agjentët e kundërzbulimit të FBI-së që shqyrtonin materialet kishin nevojë për leje shtesë sigurie.

“Që FBI-ja,” thuhej në dosje, “rikuperoi dy herë më shumë dokumente me shenja klasifikimi sesa ‘kërkimi i zellshëm’ që këshilltari i ish-presidentit dhe përfaqësuesit e tjerë kishin javë për të kryer, vë në pikëpyetje serioze përfaqësimet e bëra në certifikimin e 3 qershorit. .”

Pasi pikturuan një portret të jashtëzakonshëm të pengesave që departamenti i drejtësisë duhej të kapërcente edhe për të rimarrë dokumentet që i përkasin qeverisë, prokurorët argumentuan se Trump nuk kishte asnjë bazë për të kërkuar emërimin e një të ashtuquajturi mjeshtër special për të shqyrtuar dosjet.

Kërkesa për një master të posaçëm në këtë rast dështon, argumentohet në dosje, sepse Trump po përpiqet të përdorë potencialin për privilegjin ekzekutiv për të mos lejuar dokumente nga dega ekzekutive – gjë që gjykata supreme vendosi në Nixon kundër GSA-së që nuk e mbante.

Departamenti i drejtësisë shtoi se edhe nëse Trump mund të pretendonte disi me sukses privilegjin ekzekutiv, ai nuk do të zbatohej për rastin aktual sepse dokumentet e shënuara të klasifikuara u sekuestruan si pjesë e një hetimi penal për vetë trajtimin e vetë dokumenteve.

Trump pritet të vazhdojë me kërkesën e tij për një master të posaçëm dhe të marrë një listë më të detajuar të materialeve të marra nga Mar-a-Lago, sipas një burimi pranë ekipit të tij ligjor, i cili gjithashtu kundërshtoi se depozitimi i departamentit të drejtësisë ngriti gjasat për një tarifë pengimi.

Të martën në mëngjes, përpara se departamenti i drejtësisë të dorëzonte përgjigjen e tij disa minuta përpara një afati të vendosur nga gjykata në mesnatë, Trump shtoi një avokat të tretë, ish-avokatin e përgjithshëm të Floridës, Christopher Kise, në ekipin e tij të jashtëm ligjor, thanë dy burime me njohuri të drejtpërdrejta për këtë çështje.

 

fbi kontrollon shtepine e trump jay bratt christina bobb

Sondazh

Poll

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca