LIVE UPDATES
Bota

NYT: Izraeli ishte në dijeni prej një viti për sulmin e Hamasit, por e injoroi si të parealizueshëm

Dokumenti afërsisht 40 faqesh, të cilin autoritetet izraelite e koduan me emrin "Muri i Jerikos", përshkruan, pikë për pikë, pikërisht llojin e pushtimit shkatërrues që çoi në vdekjen e rreth 1200 njerëzve.

1 Dhjetor 2023, 17:56 Nga A.TH
NYT: Izraeli ishte në dijeni prej një viti për sulmin e Hamasit,
Tank

SHBA- Udhëheqësit izraelitë morën planin e betejës së Hamasit për sulmin e 7 tetorit më shumë se një vit para se të ndodhte. New York Times shkruan në bazë të dokumenteve, emaileve dhe intervistave, duke shtuar se udhëheqësit e ushtrisë dhe ushtarakëve të inteligjencës izraelite e hodhën poshtë planin si ambicioz, duke e konsideruar si shumë të vështirë për lëvizjen ekstremiste.

Dokumenti afërsisht 40 faqesh, të cilin autoritetet izraelite e koduan me emrin "Muri i Jerikos", përshkruan, pikë për pikë, pikërisht llojin e pushtimit shkatërrues që çoi në vdekjen e rreth 1200 njerëzve. Dokumenti i përkthyer, i shqyrtuar nga NYT, nuk caktoi një datë për sulmin, por përshkruante një sulm metodik të krijuar për të shkatërruar fortifikimet rreth Rripit të Gazës, për të marrë kontrollin e qyteteve izraelite dhe për të sulmuar bazat kryesore ushtarake, duke përfshirë selinë e një divizioni. Hamasi, sipas gazetës, e ka ndjekur projektin me saktësi tronditëse.

Dokumenti parashikonte një breshëri raketash në fillim të sulmit, dronët për të çaktivizuar kamerat e sigurisë dhe mitralozat automatikë përgjatë kufirit, dhe njerëz të armatosur që derdheshin në Izrael masivisht me paragliderë, motoçikleta dhe në këmbë, të gjitha këto ndodhën më 7 tetor. Plani përfshinte gjithashtu detaje mbi vendndodhjen dhe madhësinë e forcave ushtarake izraelite, qendrave të komunikimit dhe informacioneve të tjera të ndjeshme, duke ngritur pyetje se si Hamasi mblodhi informacionin e tij dhe nëse kishte rrjedhje brenda institucionit të sigurisë.

Dokumenti, shkruan NYT, qarkulloi gjerësisht midis udhëheqësve të ushtrisë dhe inteligjencës izraelite, por ekspertët përcaktuan se një sulm i asaj shkalle dhe ambicieje ishte përtej aftësive të Hamasit. Është e paqartë nëse dokumenti është parë edhe nga kryeministri Benjamin Netanyahu apo udhëheqës të tjerë të mëdhenj politikë. Vitin e kaluar, menjëherë pas marrjes së dokumentit, zyrtarë nga divizioni i ushtrisë izraelite në Gaza, përgjegjës për mbrojtjen e kufirit me Rripin, thanë se qëllimet e Hamasit ishin të paqarta.

“Nuk është ende e mundur të përcaktohet nëse plani është pranuar plotësisht dhe si do të materializohet”, thuhet në një vlerësim ushtarak të rishikuar nga gazeta. Më pas korrikun e kaluar, vetëm tre muaj para sulmeve, një analist veteran nga Njësia 8200, agjencia e inteligjencës së sinjaleve të Izraelit, paralajmëroi se Hamasi kishte kryer një stërvitje intensive një ditore që dukej e ngjashme me atë që përshkruhej në plan. Por një kolonel në divizionin e Gazës hodhi poshtë shqetësimet e tij, sipas emaileve të koduara të para nga NYT.

"Unë absolutisht e mohoj që skenari është imagjinar. Është një plan i krijuar për të nisur një luftë, nuk është thjesht një inkursion në një fshat" u përgjigj analisti në shkëmbimet e postës elektronike. Stërvitja e Hamasit, vuri në dukje ai, korrespondonte plotësisht me përmbajtjen e planit të Murit të Jerikos.

nytimes lufta izrael-palestine

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni